Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte nedostatok železa v tele? Anémia hrozí hlavne ženám

reklama:
Máte nedostatok železa v tele? Anémia hrozí hlavne ženám
Máte nedostatok železa v tele? Anémia hrozí hlavne ženám Foto: depositphotos.com

Lámou sa vám nechty, strapkajú vlasy, ste poblednutá a zápasíte s únavou? Nemusíte za tým hľadať závažný problém. Možno máte iba nedostatok červených krviniek v dôsledku dlhodobého deficitu železa. Čo vám pomôže?

V dnešnej dobe máme teoreticky vzatý prístup ku všetkým dôležitým živinám, ktoré k svojmu životu potrebujeme, či už v potrave, alebo v podobe suplementov. Otázkou teda zostáva, prečo u nás vlastne k chudokrvnosti vôbec dochádza a aké má dôsledky.

Anémia znamená nedostatok červených krviniek v krvi. Jej stupeň môže byť rôzny, od miernych foriem až po ťažkú anémiu, ktorá môže byť až život ohrozujúca.

Pre príznaky anémia je dôležité, ako rýchlo vzniká. Keď vzniká pomaly, môže sa na ňu chorý adaptovať a znášať oveľa vyšší stupeň chudokrvnosti, než keď vzniká rýchlo. Najčastejšie je spojená s nedostatkom železa. Postihuje aj v Európe asi na 15–17 percent žien. Najviac udávanou príčinou je nepomer medzi príjmom železa a jeho stratami, najmä u žien pri silnejšom menštruačnom krvácaní.

Aj železa s mierou

V tele dospelého človeka je obsiahnutých asi 4-4,5 g železa, pričom u žien je toto množstvo nižšie ako u mužov (v dôsledku menštruácie a ďalších faktorov). Železo je pre fungovanie nášho organizmu nenahraditeľné, na druhú stranu sa však jeho prebytkov nevieme zbaviť, nemáme vyvinutý mechanizmus, ako nadbytok z organizmu odstrániť. Nahromadené železo potom bohužiaľ poškodzuje naše vnútorné orgány (srdce, pankreas, pečeň). Preto ako vždy aj so železom s mierou a podľa odporúčania lekára.

Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, zložky červených krviniek prenášajúcich kyslík k bunkám. Ak máme nedostatok železa, náš organizmus nemá dostatok energie (kyslíka) na svoje fungovanie. Hemoglobín okrem iného dáva našej krvi farbu, a tak je aj pokožka sfarbená do ružova. Spolu s úbytkom železa pokožka automaticky bledne.

Typické príznaky anémia

Z pohľadu lekára medzi prvé jasné príznaky nedostatku železa patrí zníženie jeho obsahu v krvnom riečisku. „Ešte presnejším vyšetrením je stanovenie hladiny zásobnej bielkoviny pre železo v organizme, ktorá sa nazýva feritín. Pokles hladiny vždy znamená nedostatok železa. Hodnoty červeného krvného obrazu sa menia až pri pomerne závažnom nedostatku železa v organizme, kedy dochádza najprv k zníženiu obsahu hemoglobínu v krvinke, zmenšeniu krvinky a následne k poklesu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu v krvi,“ hovorí MUDr. Jaroslav Čermák, vedúci laboratória anémií Ústavu hematológie a krvnej transfúzie v Prahe.

Silná menštruácia oslabuje telo

Ženy sú oslabené najmä pri menštruácii. „Rád by som upozornil, že všetky ženy so silnou menštruáciou by mali byť vyšetrené na zistenie stavu zásob železa s tým, že je potrebné overiť, či príjem železa dostatočne kryje jeho straty z organizmu. Podávanie rôznych potravinových doplnkov a multivitamínových prípravkov obsahujúcich železo však väčšinou nemá veľký význam, pretože obsahujú pomerne malé množstvo železa, ktoré nestačí pokryť jeho straty pri menses. Je potrebné sa poradiť s lekárom a určiť najvhodnejší prípravok obsahujúci železo, ktorý je dostatočne účinný, teda môže efektívne zabrániť rozvoju nedostatku železa a ktorý zároveň chorý dobre znáša,“ podotýka hematológ.

„Doba do obnovenia normálnej hladiny zásob železa je úplne individuálna, závisí od hĺbky jeho deficitu, väčšinou je aj po obnovení normálnej úrovne zásob potrebné podávať určitú udržiavaciu dávku, najmä tam, kde sa nepodarilo úplne odstrániť príčinu nedostatku železa. V každom prípade stanovenie príčiny nedostatku železa a jej odstránenie sú všeobecne vzaté základnými predpokladmi úspechu liečby anémie,“ dopĺňa docent Čermák.

Riziká anémie nepodceňujte

„Dlhodobá, postupne sa prehlbujúca anémia z nedostatku železa môže viesť vo svojom dôsledku k poškodeniu orgánov, ktoré sú závislé na neprerušovanej dodávke vysokého množstva kyslíka dopravovaného krvou. Takým orgánom je najmä srdce.

U iných vzácnejších typov anémií, ktorých príčinou nie je nedostatok železa, môže byť pre organizmus nebezpečný naopak nadbytok železa, ktorý vzniká kvôli zvýšenému rozpadu krviniek alebo dodaním železa v transfúziách pri korekcii anémie.

Niektoré anémie, ktoré vznikajú poruchou na skorom stupni vývoja krvinky, môžu byť sprevádzané súčasnou poruchou bielych krviniek a krvných doštičiek, kedy dochádza k vážnym poruchám organizmu,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Čermák. Nie je teda dobré anemický stav podceňovať. V každom prípade nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u svojho praktického lekára, ktoré môžu nedostatok železa v krvi odhaliť ešte skôr, ako sa prihlásia príznaky.

Nedostatočný prísun železa do organizmu často zapríčiňuje nevhodné stravovanie, teda nadbytok „čistenej“ potravy – bieleho cukru, bielej múky, lúpanej ryže či napríklad mnoho mliečnych výrobkov. Tiež drastické diéty tu majú svoj veľký podiel.

Hľadajte zdroje železa v prirodzenom stave. Ide predovšetkým o melázu, ďalej sú vhodné vaječný žĺtok, pečeň, hovädzie mäso, zverina, z vegetariánskych surovín môžete využiť šošovku, hrach, fazuľu, pažítku, petržlenovú vňať, špenát, pšeničné klíčky, šťavu zo sliviek, sušené marhule, datle, figy či tiež cielene zakúpiť minerálky s vysokým obsahom železa (železité). Vstrebávaniu železa napomáha vitamín C a meď. Vápnik naopak vstrebávanie spomaľuje.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. apríla 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.