Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nechce vaše dieťa jesť? Skúste mu ísť príkladom

reklama:
Nechce vaše dieťa jesť? Skúste mu ísť príkladom
Nechce vaše dieťa jesť? Skúste mu ísť príkladom Foto: freepik.com

Situáciu, keď nechce dieťa jesť, poznajú takmer všetci rodičia. Dieťa povie, že jesť nebude, a nikto do neho nič nedostane. Čo robiť, pokiaľ nejde o občasnú, ale vcelku pravidelnú situáciu?

Každé dieťa sa raz za čas rozhodne, že jesť nebude, nemusíte mať strach, že padne hladom. Pokiaľ sa však jedná o trvalý stav, mali by ste sa opýtať sami seba, čo je zle. A situáciu začať riešiť.

Veľa rodičov nebýva spokojných s tým, že ich dieťa nechce jesť. Dieťa odmieta kaše, polievky, ale aj bežné jedlá. Maximálne si z nich niečo „uzobne“, prípadne jej sladké.

Ako by mali vyzerať zdravé návyky?

Nenúťte ho

Prvé problémy s jedlom majú deti okolo 2 rokov, problémy môžu trvať do 5 rokov. Zatiaľ čo niektoré mamičky sa snažia svojmu dieťaťu vyhovieť a skúšajú, čo do neho dostanú. Iné nemajú trpezlivosť a nútia dieťa sedieť pri jedle, kým ho nezje (čo sa podarí málokedy). Táto metóda však dieťaťu jedlo sprotiví ešte viac.

Veľké porcie a nútené jedenie môže u detí viesť k stresu z jedla. V budúcnosti to so sebou nesie náchylnosť k poruchám príjmu potravy – PPP, ale aj rôznym gastrointestinálnym ochorením (vplyvom zlých stravovacích návykov).

Čo robiť, keď dieťa nechce jesť?

Vyskúšajte niektorú z nasledujúcich taktík.

  • Zabudnite na veľké porcie, keď dieťa nemá hlad

Pokiaľ vaše dieťa nemá hlad, nenúťte ho. V opačnom prípade bude mať dieťa k jedlu stále negatívnejší postoj. Buďte trpezliví a počkajte, až dieťa hlad dostane.
Dieťaťu podávajte menšie porcie. Keď bude chcieť, môžete mu pridať. Vďaka tomu sa dieťa naučí vnímať, kedy má dosť. Ponúkajte rôzne potraviny a nechajte dieťa, aby sa občas samo rozhodlo, čo bude jesť.
Dieťa jedlom nikdy neuplácajte. Inak bude hroziť opačný problém – v budúcnosti môže mať problémy so svojou váhou.

  • Dajte dieťaťu možnosť výberu

Občas dajte svojmu potomkovi možnosť vybrať si, čo bude jesť. Neponúkajte však nezdravé jedlo, ale zdravšie alternatívy. Jedlo by malo mať dostatok bielkovín, ovocia aj zeleniny.
Pomoc vám môže aj zapojenie dieťaťa do procesu varenia. Nechajte ho, aby vám pomáhalo s prípravou zdravej stravy. Môže odmeriavať prísady, miešať alebo mixovať.

  • Buďte v pokoji

Chcete, aby vaše dieťa pravidelne a zdravo jedlo? Potom mu musíte ísť príkladom. Z jedla urobte pohodovú udalosť, počas ktorej sa nikto nebude stresovať. Môžete sa rozprávať, hrať spolu hry.
Stravovacie návyky svojich detí zbytočne nekritizujte. Ak sa vaše dieťa rozhodne jesť tofu namiesto mäsa, nesmejte sa mu, ale podporte ho.

Zdroj: familydoctor.org, healthline.com, verywellhealth.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.