Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nevynechajte vo svojom jedálničku týchto 5 prírodných zdrojov bielkovín

reklama:
Nevynechajte vo svojom jedálničku týchto 5 prírodných zdrojov bielkovín
Nevynechajte vo svojom jedálničku týchto 5 prírodných zdrojov bielkovín Foto: freepik.com

Bielkoviny sú úplne zásadným mikronutrientom, ktorý potrebujeme denne prijímať na to, aby telo správne fungovalo.

Ktoré potraviny sú na bielkoviny bohaté?

1) Všetky druhy mäsa

Svaly sú primárne tvorené bielkovinou a svaly rovná sa mäso. Nie je preto prekvapením, že práve mäso je potravinou, ktorá patrí k tým najbohatším, čo sa týka obsahu bielkovín.

Medzi tie vôbec najlepšie zdroje patria kuracie či morčacie prsia (cca 25 gramov bielkovín na 100 gramov hmoty), chybu ale neurobíte ani hovädzím steakom, bravčovým mäsom, jahňacím, králičím alebo napríklad mäsom z divokej zveri. Zabudnúť nesmieme ani na ryby – napríklad tuniaka či lososa.

Pokiaľ nie ste vrcholovými športovcami či kulturistami, drobné rozdiely obsahu bielkovín v jednotlivých typoch mäsa pre vás nebudú príliš podstatné. Vaša voľba záleží teda na chuti alebo na ďalšom zložení (podiel tukov, zastúpenie vitamínov a minerálov).

Najlepšou voľbou je ale rozmanitá strava a konzumované druhy mäsa teda pravidelne striedať.

2) Vlašské orechy a ďalšie druhy orieškov

Pre mnoho ľudí je prekvapujúce, keď sa povie, že orechy sú bohaté na proteín. Napríklad v mandliach je pritom okolo 20 gramov bielkovín na 100 gramov potraviny. Skvelým zdrojom proteínov sú aj vlašské orechy, pistácie alebo kešu orechy.

Pozor ale na to, že orechy sú tiež veľmi bohaté na tuky. Orechy tak rozhodne nemôžu slúžiť ako primárny zdroj bielkovín. V primeranom množstve by ale nemali chýbať v žiadnom zdravom jedálničku. Odporúčaná denná dávka orechov sa pohybuje okolo jednej hrsti denne.

3) Vajcia

Skvelým zdrojom bielkovín sú vajíčka. Je jedno, ako ich upravíte – či budú uvarené natvrdo, miešané, alebo napríklad v polievke či inom pokrme. Bielkoviny sa nachádzajú ako v bielku, tak v žĺtku. Nedáva príliš zmysel vajíčka oddeľovať a treba dokonca vyhadzovať žĺtky, ako to robia niektorí kulturisti. Obe zložky vajec sú v primeranom množstve zdraviu prospešné a mali by ste ich do svojho jedálnička jednoznačne zaradiť.

4) Syry

Mliečne výrobky všeobecne patria medzi potraviny bohaté na bielkoviny. Konkrétne ale musíme spomenúť syry. Napríklad taký parmezán obsahuje asi 35 gramov bielkovín na 100 g syra. To je úctyhodný podiel. Upozorniť ale samozrejme musíme aj na to, že podobne ako v prípade orechov sú aj syry tučné a konzumovať ich preto musíte s rozumom.

5) Strukoviny

Posledným skvelým zdrojom bielkovín, ktorý uvedieme, sú strukoviny. Chybu neurobíte so šošovkou, hráškom alebo napríklad sójou. Môžete si z nich pripraviť chutné polievky, šaláty, alebo ich využiť ako prílohu. Tiež tu ale musíme varovať, že okrem proteínov obsahujú strukoviny aj vysoký podiel sacharidov a sú tak pomerne kalorické. Nadmerná konzumácia teda môže viesť k obezite.

V ideálnom prípade by ste mali všetky tieto zdroje kombinovať, rôznorodosť v prijímaní bielkovín je vítaná. Tieto potraviny budú pre svoju kvalitu a výživový prínos pre naše telo súčasťou každej v dnešnej dobe veľmi populárnej krabičkovej diéty.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.