Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Orechové krémy, hnedý cukor alebo špalda: Sú „zdravšie“ potraviny naozaj lepšie?

reklama:
Sú „zdravšie“ potraviny naozaj lepšie?
Orechové krémy, hnedý cukor alebo špalda: Sú „zdravšie“ potraviny naozaj lepšie? Foto: www.gettyimages.com

Veľa bežných surovín, ako je biele pečivo, obyčajná soľ alebo cestoviny, postupne nahradili ich alternatívy, ktoré majú byť lepšie, zdravšie… a tiež drahšie. Je tomu ale skutočne tak, alebo ste sa nechali chytiť účinnou reklamou? Do ktorých zdravších variantov sa skutočne oplatí investovať, sa dozviete v našom článku.

Hnedý cukor

Predtým platilo, že čím bol cukor belší, tým bol kvalitnejší. Dokonalé prečistenie bolo skrátka a dobre známkou luxusu, ktorý si nemohol dovoliť každý. Dnes ale opäť tiahneme k tomu tmavému, ktorý evokuje vyšší obsah minerálnych látok zo zvyškovej melasy. Že by bol ale zdravší alebo lepší a vhodnejší, sa bohužiaľ povedať nedá. Pozor si dajte tiež na označenie prírodný cukor, ten totiž nie je z trstiny, ale z cukrovej repy – teda nebude mať dokonca ani minimum trstinovej melasy. Melasa skutočne obsahuje viac cenných látok (vitamíny, minerálne látky), ale jej výživová hodnota je podobne ako pri mede zveličovaná. Stále sa jedná o sladidlá s vysokým obsahom jednoduchých cukrov, ktoré v zdravom jedálničku majú svoje miesto, ale nemali by ste to s nimi preháňať.

Špaldová múka

Pšenica špalda je pôvodný nešľachtený druh a múka z nej na rozdiel od tej klasickej bielej obsahuje o niečo viac živín. Rovnako ako klasická pšeničná obsahuje lepok a nie je vhodná pre celiakov. Takže o druh zrna v tomto prípade tak úplne nejde. Celé tajomstvo obilných múk sa totiž skrýva v tom, ako sú namleté. Celozrnné sa vyrábajú z celých zŕn, teda obsahujú najviac živín aj vlákniny. Špaldová sa pravdepodobne tak skvele uchytila na poli zdravej výživy vďaka svojej chuti, oproti niektorým iným celozrnným múkam je príjemne oriešková. Nečakajte od nej ale priamy vplyv na chudnutie ani podobné zázraky. Existuje aj množstvo ďalších múk, ktoré môžete bez obáv zaradiť do zdravého jedálnička. Okrem obilných treba tie z pseudoobilnín (pohánková, quinoová) alebo z orechov (mandľová a pod.).

Čakankový sirup

Oproti iným sirupom vyniká minimálnym obsahom cukru, jeho kalorická hodnota je veľmi nízka až nulová, napriek tomu má sladkú chuť, a preto je odporúčaný aj v redukčných diétach. Ako je to možné? Sirup z čakanky obsahuje inulín, ktorý chuťovo pôsobí sladko, ale naše telo ho nevie rozštiepiť a využiť, v čreve sa teda chová ako rozpustná vláknina. Ovšem pozor: pri vysokých dávkach môže vyvolať nadúvanie.

Tmavé pečivo

Ako sme už spomenuli pri múke, výrobky z celých zŕn, teda aj pečivo, do zdravého jedálnička patria. Musí byť ale skutočne celozrnné. Ako to poznáme? Podľa názvu – musí byť jednoznačne označené slovom celozrnné. Znie to úplne jednoducho a jasne, ale potom aj tak skončíme pri pokladni s tmavou žemľou, pretože bola celá zasypaná semienkami a tvárila sa celozrnne. Názvy môžu byť zavádzajúce, akékoľvek iné pečivo ako „celozrnné“ totiž pokojne môže obsahovať bielu múku, farbivo napríklad z karamelu a navyše ho „maskuje“ semienkový posyp.

Fitness chlebíčky

Nálepka fitness zláka nejedného nadšenca pre zdravú stravu, tu skutočne funguje len prečítať si zloženie. Niekedy narazíte na superchleba zo semienok a celých zŕn s minimom aditív, inokedy bude zlepovaný sirupmi či karamelom. Ďalším lákadlom je tzv. večerný chlieb s vyšším obsahom bielkovín a minimom sacharidov. Môže pomôcť vyvážiť živiny v jedálničku a pre niekoho bude fajn alternatívou. Aj večer si ale môžete dať obyčajný kváskový alebo celozrnný chlieb a necítiť sa previnilo – pokiaľ ste nekonzumovali celý deň len sacharidy, tento kúsok pečiva vás nijako nepokazí.

Himalájska soľ

Možno je krajšia a lákavejšia ako tá kamenná, ale je aj zdravšia? Himalájska soľ obsahuje viac draslíka, vápnika a železa, ale z dôvodu malých denných dávok, ktoré by sme mali dodržiavať pri každej soli, nejde o významný zdroj akéhokoľvek minerálu.

Strukovinové cestoviny

Vyrábajú sa z fazule, hrachu, šošovky, cíceru alebo ich kombinácií a väčšinou sú bezlepkové. Vďaka strukovinám majú vyšší podiel bielkovín a vlákniny ako cestoviny pšeničné. Hodia sa napríklad vo chvíli, keď chcete znížiť množstvo sacharidov v jedálničku. Cestoviny zo strukovín majú mierne odlišnú chuť a tiež vlastnosti, nemusíte sa ale báť chuťového „chvosta“ ani prípravy – uvaríte ich rýchlo, podobne ako tie klasické.

Orechové čokokrémy

Obľúbené čokoládové pochúťky obvykle obsahovali len palmový tuk, cukor a zase cukor… a potom možno aj trochu orechov a kakaa. Posledných pár rokov celosvetovo bodujú orechové maslá a krémy, ktoré maškrtíme len tak na lyžičke alebo ich pridávame do rôznych kaší, koktailov a dezertov. Väčšinou sa dajú považovať za zdravšie, pretože najčastejšie obsahujú len namleté orechy, kakao, niekedy čokoládu alebo menšie množstvo cukru. Zdravé ale neznamená diétne, preto treba stále počítať s tým, že ide o pomerne veľmi kalorickú pochúťku.

Zdroj: www.zeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.