Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Plienková dermatitída? Poznáme odpovede na najčastejšie otázky

reklama:
Plienková dermatitída
Plienková dermatitída? Poznáme odpovede na najčastejšie otázky Foto: www.freepik.com

Začervenaná koža a vyrážka z plienok – priznajte sa, kto sa s tým u bábätka nikdy nestretol? Veľa rodičov sa neprihlási. Plienková dermatitída, ako sa tento problém nazýva, dokáže znepríjemniť život dieťatku aj rodičom.

Ako jej predchádzať, akým spôsobom ju riešiť a kedy už je nevyhnutné radšej kontaktovať pediatra?

Ako dospelí si vieme predstaviť, aké nepríjemné by to bolo, keby sme zostali niekoľko hodín v plienkach, ktoré sú v lepšom prípade iba pocikané. Detská pokožka je navyše nezrelá, a nie úplne vyvinutá. Bez prístupu vzduchu má tendencia začervenať a osypať sa. Poďme si zodpovedať pár otázok, aké nás v súvislosti s touto komplikáciou môžu napadnúť.

1) Ako spoznáte plienkovú dermatitídu? Ako sa prejavuje?

Dráždivá vyrážka z plienok vyzerá ako ružové alebo červené škvrny na koži v miestach kontaktu tela s plienkou. Pred močom a stolicou sú viac chránené trieslovinové záhyby, preto tieto miesta na koži obvykle vyzerajú normálne a sú bez podráždenia.

2) Sú situácie, kedy hrozí plienková dermatitída častejšie ako obvykle?

Pokiaľ má vaše dieťa hnačku, prerezávajú sa mu zúbky (prehĺta viac slín prechádzajúcich črevom), prechádza na zmiešanú stravu, je pravdepodobnosť vzniku plienkovej dermatitídy zvýšená. Všeobecne najviac postihuje dojčatá do 15. mesiacov veku (predovšetkým medzi 9. a 12. mesiacom).

3) Čo môžete urobiť, aby bol zadoček vášho bábätka v čo najlepšej kondícii?

Používajte savé a priedušné („superabsorpčné“) plienky, pretože práve plienky hrajú obrovskú úlohu v celkovom zdraví pokožky bábätka. Pokiaľ preferujete látkové plienky, zvážte užívanie jednorazových, kým sa vyrážka nezahojí. Zadoček bábätka utierajte hypoalergénnymi obrúskami, ktoré pomôžu udržať prirodzené pH povrchu kože, alebo ho umyte vodou. Premazávajte pokožku ochrannou masťou, napr. Bepanthenom Baby, ktorá vytvára na pokožke priedušnú ochrannú vrstvu, upokojuje ju a pomáha chrániť pred zapareninami. Navyše obsahuje panthenol známy aj ako provitamín B5, ktorý pokožku regeneruje. Doprajte zadočku čas bez plienok, nechajte jeho pokožku dýchať na vzduchu.

Pri starostlivosti o zadoček bábätka teda nezabúdajme na tieto pravidlá:

1. Všeobecne sa snažte obmedziť kontakt moču a stolice s kožou.
2. S každým prebaľovaním nechajte pokožku bábätka voľne nadýchnuť. Chvíle bez plienky sú dobré pre pokožku aj pre jeho bruško, kopanie nožičiek uvoľňuje nadúvanie a vetry.
3. Striedajte plienky a starostlivo voľte, ktoré vyberiete. Každému bábätku sedí niečo iné. Niektoré môžu byť napr. menej priedušné alebo savé, iné môžu mať naopak tesné gumičky pri zadku. Na plienkach rozhodne nešetrite.
4. Pri každom prebaľovaní používajte ochranné masti vhodné pre najmenších.
5. Starostlivo vyberajte veľkosť plienok, nevhodne zvolená totiž môže viesť k podráždeniu a odretiu pokožky v miestach zadočku a stehien.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.