Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte tie najúčinnejšie použitie zeleniny? Surovú alebo varenú?

reklama:
Poznáte tie najúčinnejšie použitie zeleniny?
Poznáte tie najúčinnejšie použitie zeleniny? Surovú alebo varenú? Foto: www.freepik.com

U rôznych druhov zeleniny má tepelná úprava rôzny účinok. U niektorej zvýši jej prospešný prínos, inú je lepšie konzumovať surovú a ďalšie majú svoj prínos podávané za surova aj tepelne upravované. Vybrali sme šesť druhov. V akej úprave je teda ktorá prospešnejšia ľudskému zdraviu?

1. Mrkva: varená

Všeobecne je mrkva zdravšia varená. Zo surovej mrkvy je telo schopné vstrebať len asi 25 percent antioxidantu beta-karoténu, ktorého je v mrkve veľké množstvo. Z varenej mrkvy podávanej s neveľkým množstvom tuku telo absorbuje beta-karoténu viac ako polovicu. V mrkve tepelne upravovanej vcelku tiež zostáva o 25 percent viac falcarinolu. Falcarinol je látka obsiahnutá aj v ženšene. V roku 2005 dánski vedci vykonali experimenty na zvieratách, ktoré ukazovali na to, že falcarinol znižuje možnosť vzniku a rozvoja rakoviny v organizme.

2. Brokolica: surová aj varená

Brokolica je bohatým zdrojom sulforafanu, ktorý sa teplom ničí. Sulforafán je antioxidant s preukázanými protirakovinovými účinkami (najmä rakovina prsníka a prostaty a tiež žalúdka). Okrem toho znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Brokolicu môžeme surovú pridávať napríklad do šalátu. Varenie však v brokolici neničí prospešné fytochemické látky indoly, ktoré bránia rastu nádorových buniek. Najlepšie je teda dať si brokolicu surovú, alebo ju len krátko povariť v pare či rýchlo osmahnúť.

3. Paradajky: varené

Teplo zvyšuje vstrebateľnosť a využitie karotenoidov, predovšetkým lykopénu, ktorého je paradajková šťava veľmi významným zdrojom. Tepelne upravené paradajky obsahujú väčšie množstvo využiteľného lykopénu ako surové. Pri vyšších teplotách sa lykopén uvoľňuje, organizmus ho ľahšie absorbuje a jeho účinnosť stúpa až päťkrát. Lykopén je silnejším antioxidantom ako napríklad vitamín E. Napája sa na voľné radikály a spoločne sú potom vyplavené z organizmu bez toho, aby voľné radikály mohli poškodiť bunky. Pri pravidelnej konzumácii sa znižuje riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení a znižovania hladiny cholesterolu. Výrazne je podporená imunita a pokožke sa dostáva ochrany pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia.

4. Cesnak: surový

Ľudové liečiteľstvo nedá na cesnak dopustiť. A je to oprávnené. Cesnak obsahuje vitamíny A, B a C, vápnik, selén, jód a ďalšie látky posilňujúce organizmus, podporuje obranyschopnosť, látkovú výmenu, hojenie rán a sexuálnu výkonnosť, znižuje hladinu cholesterolu, stresu, krvného tlaku a riziko rakoviny. Je prírodným antibiotikom. To je iba malý výsek z prehľadu všetkých užitočných vlastností cesnaku. Tie sa však bohužiaľ tepelnou úpravou ničia alebo značne obmedzujú.

5. Červená paprika: surová aj varená

Jeden z najbohatších zdrojov vitamínu C – za surova. Mohutný antioxidant. Ak ju budeme tepelne upravovať bez vody iba 5 minút, svoje vlastnosti si uchová, nie však dlhšie. Dlhšia tepelná úprava ničí predovšetkým vittamín C. Na druhú stranu obsahuje červená paprika aj lykopén, o ktorom už sme si povedali, že mu tepelná úprava svedčí.

6. Špenát: surový

Špenát je bohatým zdrojom karotenoidu luteínu, čo je pigment pôsobiaci ako antioxidant. Užívanie špenátu prospieva zraku – niektorí odborníci uvádzajú, že pravidelná konzumácia špenátu pomáha predchádzať degenerácii žltej škvrny očnej sietnice (makulárnej degenerácii) a vzniku šedého zákalu. V tejto súvislosti je uvádzaný aj ďalší antioxidant – zeaxantín. Tiež ten špenát obsahuje. Je v ňom tiež veľké množstvo vitamínu K (pozor by si mali dať osoby užívajúce lieky na riedenie krvi), je zdrojom sodíka, draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, železa, medi, zinku a mangánu, vitamínov C, D, E a vitamínov zo skupiny B. Je teda učineným gejzírom zdravia, ako ostatne každá zelenina.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.