Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvé príkrmy – ukážte malým labužníkom nový svet chutí

reklama:
Prvé príkrmy – ukážte malým labužníkom nový svet chutí
Prvé príkrmy – ukážte malým labužníkom nový svet chutí Foto: www.gettyimages.com

A je to tu. Z malého bábätka, ktoré pilo len mlieko, sa už čoskoro stane malý labužník poznávajúci nové chute. Kedy je na to najvhodnejší čas, čím začať, ktorým potravinám sa zatiaľ vyhnúť a čo všetko budete na toto dobrodružstvo potrebovať?

Výživa dieťaťa v prvých 1 000 dňoch života a budovanie správnych stravovacích návykov významne ovplyvňujú jeho vývoj. Týchto 1 000 dní začína už v tehotenstve, pokračuje dojčením či kŕmením umelým mliekom a následne prvými príkrmami. Práve v tomto období máte jedinečnú šancu ovplyvniť budúce zdravie svojho bábätka. Ako s príkrmami začať?

Kedy začať?

Ideálne obdobie na podávanie prvej lyžičky príkrmu, je medzi ukončeným 4. a ukončeným 6. mesiacom, v ktorom má dieťa tzv. tolerančné okno, teda väčšinou dobre znáša nové potraviny. U detí nedojčených môžeme začať pokojne už od začiatku 5. mesiaca, u detí dojčených potom neskôr. Názory pediatrov sa ale v tejto otázke môžu často líšiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča výlučné dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťaťa.

Ako poznám, že je dieťa pripravené?

To, že je najlepší čas začať ukazovať dieťaťu nový svet chutí, môžete spoznať aj podľa jeho správania. Sleduje vás, keď jete? Naťahuje sa po vašom jedle? Začína celkovo prejavovať záujem o to, čo sa to pri tom stole vlastne deje? Dieťa by tiež malo mať dobrú koordináciu oko-⁠ruka-⁠ústa a malo by zvládať vydržať v polosede.

Čo všetko budete potrebovať?

Okrem samotného príkrmu je ešte niekoľko vecí, ktoré by vo výbavičke nemali chýbať. Ktoré sú to?

Jedálenská stolička – vyberajte takú, ktorú je možné nastaviť do polosedu, dieťa nie je v tejto chvíli ešte pripravené na úplné posadenie. Pri nákupe sa zamerajte aj na tie, ktoré majú vyberateľný pultík, uľahčí vám to upratovanie. Ako vybrať stoličku sa dozviete v našom Radcovi.

Podbradník – samozrejme si vystačíte aj s obyčajnou štvorcovou plienkou, ľahšiu údržbu vám ale poskytne silikónový podbradník, ktorý sa dá umývať aj v umývačke riadu. Ideálne sú podbradníky s vreckom, ktoré zachytia zvyšky jedla.

Detský riad – povzbudiť malého jedáka k jedlu môžete aj pomocou detského riadu. Vyberať môžete z rôznych materiálov a roztomilých motívov. Špeciálnu pozornosť venujte lyžičke. Mala by byť mäkká, skôr plytká a hlavne bez ostrých hrán. Vhodná je napríklad silikónová alebo plastová.

Prostriedky na umývanie riadu – mnoho rodičov nechce umývať detský riad v umývačke riadu alebo bežnými umývacími prostriedkami. Použiť môžete buď rôzne eko umývacie prostriedky alebo také, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre starostlivosť o detský riad. Tie môžete využiť aj na očistenie hračiek, fľaštičiek alebo napríklad cumlíka.

Parné hrnce / mixéry – ak sa rozhodnete pripravovať príkrmy doma, hodiť sa vám môžu parné hrnce a mixéry, pričom nie je problém nájsť aj také, ktoré zvládnu ako príkrm uvariť, tak rozmixovať, prípadne rozmraziť. Aj tu vám s výberom môže pomôcť náš Radca.

Nádoby na uchovanie potravín – deti toho spočiatku veľmi nezjedia, variť ale zakaždým množstvo zodpovedajúce jednej dvom lyžičkám sa asi chce málokomu. Preto je určite dobré si zaobstarať krabičky / tégliky, do ktorých si môžete príkrm naporciovať a zamraziť.

Čím začať?

Dieťatko je pripravené objavovať, stolička už stojí v kuchyni a z linky na vás významne požmurkáva mixér? Ide sa na vec. Prvým jedlom, ktoré postupne nahradí mlieko, je obed. Čím ale vlastne začať? Najskôr je vhodné zaradiť do detského jedálnička zeleninu. Prečo? V prípade, že by sme začali kašou či ovocím, dieťa by si zvyklo na sladšiu chuť, nevýrazná chuť zeleniny by mu neskôr prišla mdlá a nebolo by z nej dvakrát nadšené.

Dlho bola na prvej priečke obľúbených druhov zeleniny mrkva. Hoci jej chuť je pre deti príjemná (je trošku sladšia), niektoré po nej majú problémy so zažívaním, mrkva totiž môže spôsobovať zápchu. Mnoho rodičov tak začína tekvicou alebo napríklad cuketou, pričom cuketa má tú výhodu, že je trošku viac vodnatá, dieťatku tak dodá aj dôležité tekutiny. Obľúbené sú napríklad aj batáty. Zatiaľ sa ale vyhnite zeleru, cibuli, cesnaku alebo napríklad paprikám.

Čo sa týka prípravy, zeleninu odporúčame ohrievať na pare, uchová si vďaka tomu najviac živín. Potom, čo zmäkne, môžeme buď rozmixovať alebo roztlačiť vidličkou. Všeobecne sa odporúča skôr druhý spôsob, pričom tým najmenším sa samozrejme snažíme pokrm roztlačiť čo najviac, aby v ňom neboli kúsky. Prechod z úplne rozmixovaného jedla na jedlo s kúskami ale býva náročnejší.

NIKDY nepridávame do jedla soľ ani cukor. Je dôležité, aby dieťa spoznalo prirodzenú chuť potravín, súčasne si deti na príliš slanú či sladkú chuť rýchlo zvykajú, do budúcnosti tak môže hroziť problém s nadváhou. Soľ tiež zaťažuje obličky a negatívne ovplyvňuje srdce.

Postupne ale môžete skúšať pridávať korenie. Na začiatok je vhodná rasca, petržlen alebo majorán. Zatiaľ sa ale určite vyhnite druhom, ako je karí, korenie alebo chilli.

Pri príprave príkrmu ale naopak nezabudnite na pár kvapiek rastlinného oleja, ten totiž uľahčuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Vybrať môžete olivový, slnečnicový alebo repkový.

Po kŕmení dieťatko ešte dokojte. Minimálne zo začiatku, kedy nebude na novej chute zvyknuté, mu tých niekoľko lyžičiek, ktoré vyskúša, určite nebude stačiť. Dojčenie ako také je potom dôležitou súčasťou výživy dieťaťa približne do jedného roka.

Pravidlo troch dní

Či už zvolíte akékoľvek poradie vyskúšanej zeleniny (a neskôr aj ostatných surovín), dodržujte pravidlo troch dní. Vždy, keď zavediete novú potravinu, dávajte po tri dni iba tú. Vďaka tomuto postupu ľahšie odhalíte prípadné alergické reakcie dieťaťa (hnačka, zápcha, kožné reakcie). Z tohto dôvodu by tiež prvé príkrmy mali byť iba jednozložkové, zatiaľ teda dávame iba mrkvu alebo iba zemiaky. Za prvý mesiac by tak malý jedák mohol ochutnať približne desať nových chutí.

Čo robiť, keď…?

Dieťa príkrm vypľuje – naberiete na lyžičku, dáte dieťatku do pusinky a všetko skončí na podbradníku? Vás to po nejakej chvíli vytočí a dieťa tiež nevyzerá práve nadšene? Najmenšie deti sú z dojčenia prirodzene zvyknuté pokladať jazyk a pohybovať s ním špecifickým spôsobom. Následkom toho ale nevedomky vytlačí všetok obsah úst. Inak to jednoducho zatiaľ nevie. Ako si s tým poradiť? Lyžičku vkladajte o niečo ďalej do úst, kde už dieťaťu bude stačiť len prehltnúť. A ako u všetkého aj tu platí, že cvik robí majstra 🙂

Dieťa príkrm nechce – dieťa je namrzené a o lyžičku nejaví vôbec žiadny záujem? Nelámajte to cez koleno, vo výsledku by ste boli otrávení obaja. Skúste to jednoducho len o pár dní znova. Prvé príkrmy sú o poznávaní chutí a učení sa novému prijímaniu a spracovaniu potravy, čo je pre bábätko veľká vec a obrovská zmena.

Dieťa sa s jedlom hrá – pláca malý jedák ručičkami, siaha po lyžičke, viac jedla končí na zemi, na podbradníku alebo v žalúdku vášho domáceho maznáčika? Samozrejme vieme, že to dokáže zdvihnúť tlak aj tomu najpokojnejšiemu rodičovi, skúste sa na to ale pozrieť očami dieťaťa. Zrazu sa mu otvára svet nových chutí, vôní aj povrchov. Možno potrebuje skúsiť, aký je to pocit, keď v ručičke roztlačí čučoriedku. Alebo sa mu páči čvachtavý zvuk, keď udrie lyžičkou do kaše. A je to v poriadku. Nebojte sa, nebude to robiť navždy. A aj keď možno práve teraz zvažujete, že budete dieťa kŕmiť rovno v sprche, kde sa tie bolonské špagety z kachličiek dostávajú lepšie ako zo záclon, dajte tomu jednoducho čas. Ono si na to príde samo.

Zeleninu máme za sebou

Tekvicu, mrkvu, cuketu či zemiaky už dieťatko pozná? Po mesiaci testovania zeleniny je načase zaradiť do jeho jedálnička mäso. Najprv volíme morčacie, kuracie alebo králičie, vyhýbať sa nemusíte ani chudému hovädziemu. Mäso nie je nutné dávať každý deň, ideálne je dvakrát za týždeň. Novo môžete napríklad raz týždenne skúsiť aj varený vaječný žĺtok. Bielok je veľmi alergizujúci, podávame ho až od jedného roka dieťaťa.

Postupne môžeme zaraďovať aj ryby. Pozor, morské plody zatiaľ nie, opäť z toho dôvodu, že sa jedná o veľmi silný alergén. Z rýb voľte napríklad tresku, pstruha, zubáča či lososa.

Pochutiny a raňajky

Sprvu dávame príkrmy iba namiesto poludňajšieho dojčenia/kŕmenia. Zhruba po mesiaci môžeme skúsiť nahradiť aj dopoludňajšiu desiatu, pre ktorú volíme ovocie. Vyberajte sezónne druhy a najmä tie, na ktoré sme tu u nás zvyknutí, neskúšajte tak zatiaľ exotické ovocie (hoci napríklad banánu sa vyhýbať nemusíte). Začať môžete jablkami, hruškami či slivkami. Posledné menované pôsobia pozitívne proti zápche. Ovocie vždy olúpte, máličko povarte (pri banáne nie je nutné), neskôr strúhajte. Rovnako ako pri zelenine aj tu platí, že nový druh dávajte tri dni a pozorujte reakcie dieťaťa.

Ďalšia na rade býva najčastejšie popoludňajšia desiata, pre ktorú je ideálne siahnuť po kvalitnom bielom jogurte. Ak dieťa prijíma jogurt dobre a ak ho chcete nejako ozvláštniť, môžete pridať nastrúhané jablko či roztlačený banán.

Na raňajky dieťaťu ponúknite pečivo, napríklad rascový chlieb. Celozrnné pečivo zatiaľ nepodávame, detský organizmus nie je ešte schopný ho stráviť. Pečivo môžete natrieť napríklad cottage syrom či domácou lučinou, do ktorej je možné pridať nastrúhanú zeleninu. V tenkej vrstve skúšame aj maslo.

Kaša na noc?

Ako posledné nahrádzame večere. Na večeru môžete podávať v určitej obmene to, čo ste dieťatku dávali na obed. Obľúbené bývajú aj kaše, avšak je otázka, či sú skutočne vhodné. Nie sú úplne najľahšie stráviteľné a dieťa prakticky len „zaplácnu“. Rodičia ich občas ponúkajú na večeru s myšlienkou, že po kaši bude dieťa dobre spať, čo ale vychádza z predpokladu, že sa dieťa budí iba od hladu. Často sa dieťa budí z mnohých iných príčin. V prvých mesiacoch života sa ešte len učí spať samo. Nie nutne v inej miestnosti alebo vo svojej vlastnej postieľke, ale samo bez toho, aby ho zo všetkých strán obklopovalo teplo a vôňa matky, na ktorú je zvyknuté v maternici. Veľakrát túži len po náručí a pocite bezpečia.

Poháre alebo domáce jedlo?

Je lepšia domáca strava alebo príkrmy kupované? To je asi večná otázka, ohľadom ktorej sa už roky vedú nekonečné diskusie. Vo výsledku ale záleží len na vás a na vašom dieťati, čo vám bude vyhovovať.

Poháre poskytujú určitý komfort, ušetrený čas a prácu. Výroba detskej výživy podlieha prísnym kontrolám, väčšinou nemusíte teda mať obavy o zložení jednotlivých príkrmov. Pokiaľ o niektorom pochybujete, stačí si prečítať zloženie a dohľadať si, či sú jednotlivé ingrediencie skutočne vhodné pre dieťa vo veku uvedenom na etikete. Výhodou je aj veľký výber, pričom pokiaľ doma neholdujete napríklad rybám či niektorému druhu zeleniny, ale radi by ste ju ponúkli svojmu dieťaťu, je obstaranie pohára asi lepšou cestou ako zbytočný nákup potravín, ktoré vo výsledku doma neupotrebíte. Nevýhodou pohárov je potom obstarávacia cena.

Domáca strava vás väčšinou vyjde finančne lepšie. Jej kvalita ale závisí od použitých potravín, pričom bežne predávaná zelenina, ovocie i mäso môžu obsahovať zložky, ktoré by sa v detskom jedálničku (často ale aj v jedálnom lístku dospelého) nachádzať nemali. Pokiaľ ale máte vlastné zdroje, prípadne navštevujete farmárske trhy alebo nakupujete od pestovateľov/chovateľov, v ktorých máte plnú dôveru, a chcete sa pustiť do prípravy domácich dobrôt, smelo do toho. Nevýhodou je samozrejme nemalé množstvo času, ktoré vám príprava vezme.

Ako pripravovať príkrm?

Či už si vyberiete kupované príkrmy alebo doma varené, dbajte aj na správne ohrievanie. NIKDY neohrievajte príkrm v mikrovlnnej rúre. Ohrev v nej je nerovnomerný, hrozí tak riziko popálenia. Ideálnym spôsobom je ohrievanie vo vodnom kúpeli alebo v špeciálnom ohrievači, ktorý zaistí bezpečnú teplotu. V prípade, že jednotlivé porcie uchovávate v mrazničke, rozmrazujte ich vždy v chladničke, nie mimo nej. Izbová teplota zvyšuje riziko vzniku baktérií.

Čomu sa zatiaľ vyhnúť?

Hoci nových vecí, ktoré dieťa v prvom roku ochutná, je veľké množstvo, existujú aj tie, na ktoré si ešte bude musieť počkať. Ktoré sú to?

Soľ – ako sme už spomenuli vyššie, soľ zaťažuje obličky a kardiovaskulárny systém. Do jedného roka neprisoľujte vôbec.

Cukor – sacharidy dieťa samozrejme potrebuje, ale ich príjem ľahko pokryje konzumácia ovocia či mliečnych výrobkov. Na sladkých potravinách tiež ľahko vzniká závislosť, ktorá môže neskôr viesť k obezite.

Sója – okrem toho, že je častým alergénom, obsahuje fytoestrogény, ktoré nie sú pre detské telo vhodné. Podávajte najskôr po treťom roku.

Orechy – aj orechy majú veľký alergizujúci potenciál, preto ich podávajte najskôr od 11. mesiaca. Spočiatku ich určite mixujte alebo dieťatku ponúknite vo forme masla. Celé oriešky môžete podávať až vo chvíli, keď je dieťa schopné dobre hrýzť a prehĺtať.

Citrusy – hoci obsahujú mnoho vitamínov a my dospelí ich máme často veľmi radi, u detí sa s nimi neponáhľajte, počkajte až na ukončený 10. mesiac. Pomaranče, citróny aj mandarínky totiž patria medzi časté alergény (reakciou sa prejavuje napríklad vyrážkou alebo začervenaním kože). Ich kyslosť môže tiež podráždiť detské bruško. Dávajte pozor na kôstky a spočiatku plody podávajte bez šupky.

Med – názory na to, od kedy ponúknuť deťom med, sa rôznia. Podľa niektorých je vhodné počkať až do troch rokov, podľa iných do 18 mesiacov veku, najčastejšie sa potom hovorí o hranici 12 mesiacov. Okrem možného výskytu alergickej reakcie môže obsahovať aj nežiaduce baktérie, ktoré sú pre detský organizmus toxické.

Mäta – hoci má veľmi obľúbenú chuť a vôňu, u detí môže vyvolávať dýchavičnosť. Začínajte s ňou teda opatrne a najskôr po tretích narodeninách.

Údeniny – kvôli vysokému obsahu soli, tuku a konzervantov údeniny deťom nepodávajte vôbec, a to aspoň do tretieho roku.

Ktoré ďalšie potraviny je dobré vyskúšať až neskôr? Sú to napríklad huby, kravské mlieko, paradajky, plesňové syry, celozrnné pečivo alebo reďkovky. V prípade, že sa vo vašej rodine objavila alergia či intolerancia na niektorú z potravín, buďte obozretnejší a pred tým, než ju dieťaťu ponúknete, konzultujte radšej situáciu s pediatrom.

Nezabudnite na pitný režim

V prvých mesiacoch života dieťaťa platí, že materské mlieko dokáže zahnať ako hlad, tak aj smäd. Tzv. predné mlieko, ktoré dieťa prijíma v prvých minútach dojčenia je o niečo svetlejšie a je práve na uhasenie smädu. Nasleduje mlieko o niečo hustejšie, ktoré je na hlad. Pokiaľ teda nie je extrémne horúco, prípadne nepotrebujete od dieťaťa na dlhší čas odísť, stačí dojčenie.

Spolu s prvým zavádzaním príkrmov ale môžete postupne skúšať bábätku podávať aj iné nápoje. Nápoj by mal mať izbovú teplotu, dieťaťu ho ponúkame v hrnčeku s náustkom, nie vo fľaštičke. V období, keď si dieťa začne zvykať na nové potraviny, začneme tak aj s novým spôsobom prijímania tekutín. Začínajte vodou, prípadne detskými čajmi. Postupne môžete skúšať riedené 100% džúsy. Vyhnite sa sladeným nápojom, sirupom, čiernemu a zelenému čaju aj kávovým a kávovinovým nápojom.

Praje vám veľa trpezlivosti a vášmu dieťatku čo najpríjemnejší vstup do sveta nových dobrôt 🙂

Zdroj: www.feedo.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.