Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Reflux u dojčiat: Prečo bábätká grckajú?

reklama:
Reflux u dojčiat: Prečo bábätká grckajú?
Reflux u dojčiat: Prečo bábätká grckajú? Foto: www.gettyimages.com

Grckanie (reflux) nie je u dojčiat vzácne. Objavuje sa prevažne v prvých mesiacoch ich života. Ako zvracaniu predchádzať? V akých prípadoch radšej vyhľadať lekára?

Prečo bábätká grckajú?

Príčinou grckania (refluxu) je slabo vyvinutá svalovina v oblasti medzi pažerákom a žalúdkom. To je dôvod, prečo sa mlieko môže ľahko vrátiť do pažeráka a následne do úst bábätka, prevažne v čase, keď dieťa ihneď po jedle položíte.

Pokiaľ sa po kŕmení trochu mlieka vracia do ústnej dutiny – väčšinou po grganí – nemusíte sa ničoho obávať. Bábätko sa zrejme veľmi napilo alebo pilo hltavo a malým grcknutím si uľaví. Niektorým dojčatám sa to stáva po každom kŕmení, aj to je normálne (tento mierny stupeň tzv. gastroezofageálneho reflexu väčšinou mizne do dvoch mesiacov). Kým dieťa normálne priberá a prospieva a neobjavujú sa iné príznaky ochorenia, nerobte si starosti.

Časté grckanie – ako naň?

Venujte bábätku dlhšiu dobu na odgrgnutie alebo kŕmenie prerušte, nechajte bábätko odgrgnúť a znova pokračujte v dojčení.
Skúste skrátiť nočné pauzy medzi dojčením na 4-5 hodín častejším pitím v menších dávkach.
Zvýšte polohu bábätka v postieľke.
U nedojčeného dieťaťa podávajte zahustené mlieko (antirefluxové), označeného na obale AR (mlieko je zahustené múkou zo svätojánskeho chleba alebo zemiakovým škrobom).

Medikamentózna liečba nemá pri bežnom grckaní význam. Výnimkou sú iba dojčatá, u ktorých opakované vdýchnutia drobných čiastočiek mlieka spôsobia zápal priedušiek.

Ako predísť refluxu?

Po kŕmení pokladajte bábätko opatrne a čo najmenej s ním pohybujte.
Nestláčajte bábätku bruško.
Pokladajte hlavičku dojčaťa vyššie ako zvyšok tela.

Ako liečiť reflux?

Keď dieťa zvracia, nepodávajte mu nič ústami, počkajte 1,5-2 hodiny po zastavení zvracania. Potom mu dajte malé množstvo tekutín (najlepšie lyžičkou každých 10 minút). Pokiaľ bábätko podávanie tekutín dobre toleruje, zvyšujte postupne dávky.

Nedávajte dojčatá žiadne voľnopredajné lieky proti zvracaniu.

Kedy vyhľadať lekára?

Pokiaľ trvá zvracanie dlhšie ako šesť hodín, je sprevádzané bolesťami brucha, horúčkou alebo bolesťou hlavy.
Pokiaľ však bábätko zvracia veľké množstvo mlieka oblúkom alebo zvracia kŕčovito. Mohlo by ísť o ochorenie tráviaceho traktu alebo o infekčnú chorobu (k tej sa pripája väčšinou aj hnačka).
Ak zvracia dieťa mladšie ako 10 týždňov po každom kŕmení prúdom, môže ísť o pylorospazmus alebo vrodené stiahnutie vrátnika, ktoré sa musí operovať. Lekár vás odošle na ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie tráviaceho traktu bábätka.

Pozor na strádanie bábätka z dôvodu častého zvracania a na zelenú až špenátovú farbu zvratkov, napríklad aj s prímesou krvi. Pri neustálom zvracaní môže rýchlo dôjsť k odvodneniu (dehydratácii).

Zdroj: www.emimino.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.