Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šípky majú magickú liečivú silu. Babičky robili šípkový med. Skúste to tiež

reklama:
Zdravie
Foto: www.gettyimages.com

O výnimočných zdravotných účinkoch šípok vieme už snáď všetko. Čo však mnoho z nás nepozná alebo sme to z čias našich babičiek už zabudli, sú možnosti spracovania a využitia šípok. Už ste niekedy počuli o šípkovom mede? Nenechajte si túto zdravú lahôdku tento rok ujsť.

Šípkový ker bol odjakživa považovaný za zázračný. Babičky mu hovorili merhelec alebo tŕňová ruža. Zakaždým, keď sa na ňom objavili ružové kvety, omamne voňal a muži ich trhali do vázy pre svoje dievčatá. Akonáhle ale púčiky odkvitli, stali sa z nich červené šípky, ktoré pre zmenu priťahovali pozornosť mladých mamičiek a gazdiniek. A nebolo divu! O červených šípkach sa vie, že obsahujú veľa vitamínu C. Dodnes z nich niektorí odvážlivci vytláčajú dužinu, aby ju zjedli surovú alebo si ju primiešali do jogurtu či müsli.

Vo videu na YouTube, na kanáli Sila Pro Život nájdete postup na výrobu šípkového medu:

Živiny zo šípkového kríka

Obvykle sa ale nechávali prejsť mrazom. Také šípky potom boli vhodné na výrobu sirupov, lekvárov, marmelád a ďalších zavarenín. Pravdou je, že tepelnou úpravou sa väčšina vitamínov stratí, ale minerály, flavonoidy a ďalšie cenné látky v šípkových zavareninách zostávajú. A to je výhoda. Obzvlášť v zimnom období, keď telo potrebuje veľa živín, ktoré nie sú práve na dosah ruky. A to potom šípkové produkty prídu vždy k dúhu.

Pyré ako základ

Okrem známych šípkových zavarenín sa kedysi robieval aj šípkový med. Jeho výhodou je, že na rozdiel od iných šípkových zavarenín sa tepelne neupravuje. To znamená, že žiadne výživné látky sa nestrácajú. Príprava nie je zložitá. Stačí zozbierať šípky, dať ich do vysokej misy a zaliať vodou. Mali by byť natoľko mäkké, aby išli dobre rozmixovať. Akonáhle ich rozdrvíte mixérom, prepasírujte ich cez sitko. Výsledná zmes by mala konzistenciou pripomínať klasické pyré.

Ešte chutnejšia verzia

A potom už je to celé ľahké: Stačí, keď šípkovú drvinu zmiešate s bežným včelím medom v pomere 1 : 1. Výslednú zmes potom uchovávajte v čistom a vyvarenom zaváracom pohári. Aby vám medicína pekne chutila, môžete ju pokvapkať lyžičkou rumu (ten napokon pôsobí aj ako konzervant). Máte maškrtný jazýček? Potom odporúčame do medu primiešať zrniečka vanilky, škoricu, badián alebo klinčeky. Med uchovávajte v chlade a užívajte pri prechladnutí. Určite vás postavia na nohy.
Zdroje: www.toprecepty.czslunecnyzivot.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.