Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok batoliat: 18 až 24 mesiacov

reklama:
Spánok batoliat: 18 až 24 mesiacov
Spánok batoliat: 18 až 24 mesiacov Foto: www.gettyimages.com

Aj v batoľacom veku potrebujú deti veľa spánku. Na konci druhého roku spia deti obvykle 13 hodín denne, z toho v noci zhruba 11 hodín.

V dvoch rokoch už väčšina detí potrebuje iba jedno denné spanie, spravidla po obede. Prechod od dvoch denných spaní k jednému by nemal byť dieťaťu nútený, ale mal by vychádzať z jeho potrieb.

S pribúdajúcim vekom sa u detí prirodzene skracuje doba denného spánku. Minimálne do veku 2 rokov je však denný spánok nutnosťou, pretože bez neho je dieťa príliš unavené, čo môže mať negatívny vplyv na jeho vývoj. Paradoxne zvýšená únava dieťaťa neprináša rýchlejšie zaspanie a dlhší spánok, naopak platí, že veľmi unavené deti zaspávajú ťažšie a ich spánok je nepokojný a prerušovaný. Únava sa potom kumuluje a vzniká začarovaný kruh, z ktorého je možné sa dostať iba zmenou denného režimu.

Vo veku 18 až 24 mesiacov už prevažná väčšina detí prespí celú noc. Čím ďalej tým väčším problémom sa však často stáva uloženie dieťaťa na spánok. V tomto veku u väčšiny detí končí obdobie separačnej úzkosti, deti získavajú sebavedomie a pocit nezávislosti. Mnohé deti v tomto veku skúšajú, čo si môžu dovoliť, a záleží na rodičoch, čo budú ešte tolerovať. Ukladanie na spánok sa často mení na vojnu nervov, ale v tomto prípade by si mali svoju presadiť rodičov, pretože pravidelný spánok je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitý (pozri náš článok Potreba spánku a príčiny nespavosti u dojčiat a batoliat). Pri vyjednávaní s dieťaťom často pomôže zmena spôsobu kladenia otázok. Namiesto otázky „Chceš už ísť spať?“ použite napr. otázku „Chceš si na spanie obliecť to pyžamko so zajačikom alebo to s medvedíkom?“, „Ktorú básničku ti mám prečítať pred spaním?“ alebo „Ktorú hračku si dnes vezmeš so sebou do postieľky?“.

Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu k bezproblémovému spánku:

Dodržujte uspávacie rituály.

Rituály sú pre dieťa veľmi dôležité, pomáhajú dieťaťu sa upokojiť a pripraviť sa na spánok. Dôležité je vykonávať rituály každý deň zhruba v rovnakom čase av rovnakom poradí.
Naplánujte si denný režim.

Pokiaľ budete dieťa ukladať k dennému aj nočnému spánku každý deň zhruba v rovnakom čase, prospeje to vám aj dieťaťu. Denný režim neznamená plánovanie dňa na minúty, skôr máme na mysli približné rozloženie činností počas dňa.
Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne.

Väčšina detí už v tomto veku prespí celú noc, niektoré sa však stále v určitých intervaloch budia a vyžadujú pri ďalšom zaspaní prítomnosť rodičov, či už kvôli dojčeniu alebo len podaniu cumlíka. V tomto veku ide naozaj o zlozvyk, ktorého odnaučovanie sa väčšinou nezaobíde bez plaču, odmenou však bude zdravší spánok dieťaťa a oddýchnutá mamička.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/toddler/sleep/habits18to24months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/toddlers_sleep_nutshell.html/context/319

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.