Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok dieťaťa: čo robiť, aby dobre spalo?

reklama:
Spánok dieťaťa
Foto: www.gettyimages.com
Nekvalitný spánok dieťaťa či neschopnosť zaspať býva frustrujúce pre obe strany. Dieťa je protivné, rodičia vyčerpaní.
Je vôbec možné naučiť deti spať?
Dojčatá a spánok
Chcieť po bábätku, aby zaspalo v požadovanú dobu, je nemožné. Novorodenci a dojčatá majú spánkový režim nepravidelný a „učia sa spať“. V prvých týždňoch života prespí skoro celý deň (16 hodín a viac) a svoj cyklus spánku a bdenia si riadi podľa toho najdôležitejšieho, čo v tomto období potrebujú – a to podľa hladu. Máloktoré bábätko vydrží spať celú noc, väčšina z nich sa budí v 3-4 hodinových intervaloch, a to bez ohľadu na to, či je deň alebo noc. Spánok sa začína ustaľovať až zhruba okolo 6. mesiaca veku, kedy sa dieťa začne prispôsobovať tzv. cirkadiánnemu rytmu, ktorý je podobný ako u dospelých. Do 1 roku potom potreba spánku klesá asi na 14 hodín denne a deti už spia prevažne v noci. Podľa odborníkov asi 70 % detí prechádza od prvého cyklu k tomu druhému bez problémov. Zostávajúcu časť detí potrebuje na to, aby zaspali a dobre spali, jednoduché podnety z okolitého prostredia, ktoré im pomôžu ich vnútorné hodiny „natiahnuť“. Medzi tieto podnety patrí okrem striedania svetla (dňa) a tmy (noci) aj hluk a ticho a spánkové rituály.
Prečo sú dôležité spánkové rituály
Najčastejšou chybou je porucha z naučených asociácií pri zaspávaní: veľmi často mamičky navykajú svoje deti zaspávať pri dojčení či kŕmení z fľaše, prípadne pri hojdaní v náručí. Dieťa tak zaspí, ale keď sa v noci zobudí, nedarí sa mu zaspať, kým mu nevytvoríte rovnaké podmienky. Jednotlivé činnosti by tak mali ísť každý deň po sebe rovnako, teda napríklad večera, hra, kúpanie, večerné mlieko, čistenie zubov, uspávanka alebo čítaná rozprávka, zhasnutie svetla a zaspávanie. Ak budete činnosti meniť, ponáhľať sa pri nich, narušíte rituál a tým aj zaspávanie dieťaťa.
Večerné a nočné kŕmenie
Zhruba od pol roka veku už dieťa nepotrebuje nočné kŕmenie. Zamerajte sa preto na vhodnú večeru, ktorá dieťa zasýti natoľko, aby sa v noci nebudilo hladné, zároveň však by jedlo nemalo byť ťažké, aby dieťa nebudilo boľavé bruško. Pre dojčatá je vhodná mliečna kaša, ktorá zasýti viac ako materské/dojčenské mlieko. Pokiaľ sa dieťa v noci zobudí a vyžaduje mlieko, skúste ho nahradzovať vodou. Postupne odbúravajte fľaštičku aj cumlík. Starším deťom nepodávajte pred spaním ťažké (vyprážané, tučné) alebo jedlá, ktoré nadúvajú ani pokrmy a nápoje s cukrom, pretože cukor môže zvyšovať ich aktivitu. Pozor na čierne čaje a ďalšie nápoje s prídavkom kofeínu. Pred spaním sú vhodné nesladené nápoje, popri čistej vode je to ovocný čaj bez cukru. Zabudnite tiež na večerné sladenie medom – med je veľmi agresívny k prvým zúbkom, ktoré by sa po ňom mohli kaziť. Rovnako ako u dospelých platí, že je treba nechať jedlo najskôr „zľahnúť“, než sa ide spať. Správne zaspávanie je návyk, ktoré by si dieťa malo zažiť. Buďte trpezliví a dôslední, odmenou vám bude spokojne spiace a oddýchnuté dieťatko.
Zásady správneho spania
Snažte sa dodržiavať pravidelný čas večerného a popoludňajšieho spánku tak, aby malo dieťa potrebný počet hodín spánku pre daný vek.
Pokiaľ bude dieťa spať dlho popoludní, len ťažko po ňom môžete chcieť, aby zaspalo o 19 hodine.
Spánok v popoludňajších hodinách môže sťažiť večerné zaspávanie, smerujte ho preto hneď po obede.
Neukladajte dieťa do postieľky, keď nie je dostatočne ospalé, ani unavené.
Mnutie očí pri večerníčku je jasným signálom, že je čas ísť spať a nepreťahovať to.
Prostredie, kde dieťa spí, by malo byť príjemné, pohodlné, pokojné, neosvetlené a mala by tu byť primeraná teplota (ani horúco, ani zima).
Pokiaľ vaše dieťa vyžaduje aj pri spaní tlmené osvetlenie, nechajte mu ho, prípadne zhasnite až po jeho zaspaní.
Odmieta dieťa zaspať a vyžaduje ďalšie a ďalšie aktivity?
Ste to vy, kto stanovuje pravidlá hry, kedy sa bude čítať rozprávka a kedy sa definitívne zhasne a pôjde sa spať.
Dieťa potrebuje hranice, ktoré stanovuje rodič.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. septembra 2023Zdroj www.zdravijakovasen.cz

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.