Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trápi vás únik moču pri kašli? Poradíme vám, ako s tým bojovať

reklama:
Trápi vás únik moču pri kašli? Poradíme vám, ako s tým bojovať
Trápi vás únik moču pri kašli? Poradíme vám, ako s tým bojovať Foto: www.gettyimages.com

Únik moču pri kašli či prudkom pohybe je typický pre stresovú inkontinenciu. Deje sa tak v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ku ktorému dochádza vždy pri kašli, behu, skákaní či zdvíhaní ťažkých bremien, a to v okamihu, keď sú povolené svaly panvového dna.

Svaly panvového dna podopierajú vnútorné orgány, udržujú ich v správnej polohe a podieľajú sa na uzatváraní otvorov v panvovej oblasti, ako sú močová trubica, vagína a konečník. Tým umožňujú kontrolu nad vylučovaním.

Pokiaľ je svalstvo panvového dna povolené, môže dochádzať k únikom moču či stolice a objaviť sa môže aj prolaps niektorého z orgánov. Svalstvo panvového dna má tiež veľký vplyv na držanie tela, takže jeho dysfunkcia môže viesť k bolesti chrbta.

„Ak sú svaly panvového dna dostatočne pevné a súčasne pružné, so zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa vyrovnajú ak úniku moču nedôjde,“ vysvetľuje Jana Hrabeová, zo spoločnosti Hartmann-Rico.

Problémy s udržaním moču v dôsledku stresovej inkontinencie sa stretávajú predovšetkým ženy, a to často po pôrode či v období menopauzy. „Každé tehotenstvo a pôrod je pre telo obrovskou záťažou. Pokiaľ sa pridá nesprávne držanie tela či pôrodné poranenia, zvyšuje sa riziko rozvoja stresovej inkontinencie,“ hovorí Jana Hraběová.

Kedy dochádza k úniku moču kvôli stresovej inkontinencii?

  • pri neočakávanom kýchnutí
    pri záchvate kašľa
    pri smiechu
    pri popobehnutí (na električku či autobus a pod.)
    pri zdvihnutí ťažkej tašky
    pri skákaní cez švihadlo či na trampolíne a pod.

Prvé problémy sa väčšinou objavujú len občas, najmä pri už naplnenom močovom mechúre alebo keď ženy trpia zápalom močových ciest. Pri ňom môže byť močový mechúr menej ovládateľný a po vyliečení zápalu sa všetko vráti do normálu.

Stresová inkontinencia sa môže objaviť aj počas tehotenstva, keď rastúci plod začne tlačiť na močový mechúr. Aj tieto problémy môžu po pôrode pri posilnení panvového dna úplne zmiznúť.

Významným faktorom môže byť aj obezita alebo chronický kašeľ a astma, ktoré vyvíjajú vyššiu záťaž na močový mechúr. S inkontinenciou sa tiež často stretávajú mamičky po ťažkých pôrodoch alebo športovkyne, ktoré sú dlhodobo vystavované extrémnym tréningovým dávkam.

Na posilnenie svalov pritom veľmi dobre fungujú tzv. Kegelove cviky, hormonálna joga, ale aj niektoré cviky na posilnenie stredu tela. Podľa fyzioterapeutov to však často nemusí vždy stačiť.

„U pacientov vždy tiež skúmame postavenie panvy, stav kostrče, sakroiliakálneho kĺbu a funkciu ďalších zapojených svalov. Našim cieľom nie je iba aktivácia problematických svalov, v niektorých prípadoch potrebujeme dosiahnuť u určitej svalovej skupiny naopak relaxáciu. Dôležitá je správna spolupráca všetkých svalových komponentov vrátane správneho nastavenia držania tela a dychového stereotypu,“ vysvetľuje Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Podľa Bielkovej je dôležité problém riešiť. Pokiaľ sa ťažkosti neriešia, môžu sa zreťaziť do závažnejších zdravotných ťažkostí inde v tele. „Pri dysfunkcii svalov panvového dna často nachádzame narušený stereotyp dýchania, poruchu statiky a dynamiky chrbtice a panvy, blokády rebier, spúšťové body na bránici, zvýšené napätie veľkého bedrového svalu, adduktorov bedra a extenzorov bedrovej chrbtice s bedrovou chrbticou. To všetko sa prejavuje bolesťami chrbta, kostrče a ďalších priľahlých oblastí,“ vymenovala Iva Bílková.

Strach z nechceného úniku moču navyše ženy bežne riešia zníženým pitným režimom a vystavujú sa riziku dehydratácie. Keďže na dostatočnom príjme tekutín závisí aj správna funkcia obličiek, môžu sa ženám, ktoré zámerne obmedzujú pitie, nutkavé pocity na močenie ešte zintenzívniť.

„Liečba inkontinencie znamená každodenné cvičenie a dodržiavanie režimových opatrení podľa návodu fyzioterapeuta, ale už po piatich týždňoch je možné vidieť výsledky. Naučiť sa aktivovať svaly panvového dna je prospešné aj pre rizikové skupiny ľudí, ktorí večne bojujú s boľavým chrbtom. Predídu tak neskorším problémom práve s únikom moču a pomôžu si od problémov s chrbticou,“ dodala fyzioterapeutka.

Čo ďalej pomáha na stresovú inkontinenciu

Venušine guličky – posilňovať panvové dno je možné aj pomocou tejto erotickej pomôcky. Pri pohybe vyvolávajú samočinne stimulačné vibrácie, ktoré prekrvujú pošvovú stenu a spôsobujú príjemnú masáž. Guličky sa tak môžu nosiť pri bežných denných aktivitách, ale aj pri športe. Pocit „vykĺzania“ pri ich nosení je pritom žiaduci. Niekedy je lepšie staviť na guličky, kde vibruje iba jedna z dvoch. Zatiaľ čo tá vibračná prekrvuje a masíruje steny panvového dna, statická gulička, pokiaľ je bližšie k pošvovému vchodu, funguje ako činka, ktorá tiahne dole, čím núti svalstvo panvového dna sa ešte viac sťahovať a zatínať.

Laserová terapia – ak chcete rýchlejšie riešenie, stavte na laserovú terapiu. Na tkanivá v pošve, podslizničné väzivo a oblasť močovej trubice i zvierača močového mechúra je možné pôsobiť už pri prvých príznakoch. „Ide o intenzívne prehrievanie týchto tkanív s efektom neokolagenézy – novotvorby kolagénnych vlákien zaisťujúcich vyššiu pevnosť a tým aj stabilitu panvového dna,“ vysvetľuje gynekologička Kamila Nouzová z Laserového centra Anjel.

Ošetrenie laserom cielené na inkontinenciu je nutné opakovať minimálne 3× v odstupe mesiaca a potom podľa stavu 1-2× po pol roku. Stredne závažné poruchy je vhodné ošetriť 4-6× v odstupe 1-2 mesiacov. Po jednom roku od prvého ošetrenia sa odporúča opäť 1-2× laser opakovať.

Navyše laser v kombinácii s aplikáciou kyseliny hyalurónovej alebo plazmy dokáže riešiť problémy so zvlhčovaním aj bolestivé jazvy po epiziotómii alebo nastrihnutí hrádze.

Kreslo BTL Emsela – využíva technológiu vysokovýkonného fokusovaného elektromagnetického poľa (HIFEM) na stimuláciu hlbokých svalov panvového dna a obnovenie neuromuskulárnej kontroly.

„Počas jedinej terapie dochádza k tisícom supramaximálnych kontrakcií svalov panvového dna, stimulácia vedie k znovunadobudnutiu kontroly nad svalmi panvového dna a lepšiemu ovládaniu močového mechúra. Ošetrenie trvá 30 minút 2× týždenne. Priemerne treba absolvovať šesť sedení,“ vysvetľujú odborníci z Laser Plastic.

Miniinvazívne chirurgické ošetrenie – rýchlym riešením môžu byť aj tzv. TVT pásky slúžiace ako podpora močovej trubice, vďaka čomu dochádza k obnove funkcie zvieračov. Samotný operatívny výkon nie je náročný, trvá niekoľko minút, na mnohých pracoviskách sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jeho úspešnosť sa pohybuje medzi 85 a 95 percentami.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.