Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týmto jedlám sa určite vyhnite na lačný žalúdok!

reklama:
Týmto jedlám sa určite vyhnite na lačný žalúdok!
Týmto jedlám sa určite vyhnite na lačný žalúdok! Foto: www.gettyimages.com

Keď nám v žalúdku kŕka od hladu, vrhli by sme sa s pôžitkom napríklad aj na ostro korenené jedlo. Gastroeneterologička lekárskeho centra Langone pri Newyorskej univerzite Lisa Ganjhuová však práve predtým dôrazne varuje. Keď máte žalúdok prázdny, nie je v ňom nič, čo by zmiernilo účinok ostrých a pálivých látok na žalúdočnú stenu. Ostré jedlá, pálivé omáčky a rôzne špeciality tohto druhu je vždy lepšie nechať až po predkrme a polievke, aby boli odizolované od priameho pôsobenia na žalúdočnú výstelku.

Čo jesť

Mliečne potraviny si skvele poradia s hasením požiaru vzniknutého kvôli pálivému jedlu. Mäkko zahalí žalúdočnú stenu krycou vrstvou. Preto sú napríklad jedlá indickej kuchyne často podávané s omáčkami na báze jogurtu. Ak máte prázdny žalúdok ak jedlu dostanete niečo ostré, dajte si vopred pár dúškov mlieka alebo ešte lepšie zjedzte niekoľko lyžičiek bieleho jogurtu. Korenie ako také vám samozrejme nikto nezakazuje, avšak bez tohto „nárazníka“ sú vhodné miernejšie, neutrálnejšie druhy typu rasce alebo koriandra. Tie nedráždia zažívací systém, naopak môžu pomôcť s niektorými problémami – napríklad s nadúvaním.

Čo keď jediné, čo máme k dispozícii, je ovocie?

Jablko alebo hruška vás samy o sebe hladu nezbavia, konštatuje Tamara Meltonová, výživová a diétna poradkyňa Akadémie výživy a dietetiky v Atlante. Cukor, ktorý je obsiahnutý v ovocí, sa kvôli vláknine do krvi dostáva pomalšie ako napríklad cukor z cukríkov, ale pred hladom vás to nespasí.

K ovociu je potrebné pridať nejakú potravinu s vysokým obsahom bielkovín. Také jedlo sa trávi pomalšie a ako ukazuje výskum, úspešne potláča vyplavovanie grelínu, označovaného niekedy ako hormón hladu. Grelin signalizuje mozgu hlad, respektíve chuť na jedlo. Práve pri prázdnom žalúdku je hladina tohto hormónu najvyššia.

Čo jesť spolu s ovocím

Zajedzte ovocie orechy alebo údeným syrom. Výborne si ovocie rozumie aj s tvarohom a gréckym jogurtom.

Chuťovky, čipsy a pečivo

Päť krekrov môže mať až sto kilokalórií, ktoré si však rozhodne neporadí s hladom. To je tiež hlavným problémom rôznych fastfoodových chuťoviek a občerstvenia. Je v nich veľké množstvo ľahko dostupných sacharidov. Úroveň krvného cukru po nich prudko stúpa a rovnako rýchlo poklesne. Načo máte znova hlad.

Čo si dať namiesto toho

Na rýchle zahryznutie je lepšie dať si bagetku s kuracím alebo morčacím mäsom. Dvesto až tristo kilokalórií už s hladom predsa len niečo zaobstará.

Pomaranče, mäta, káva, kečup

Všetky tieto potraviny stimulujú tvorbu žalúdočnej šťavy, teda kyseliny. Ak ich skonzumujete na lačný žalúdok, následky budú mať podobu pálenia záhy a bolesti, hovorí Lisa Ganjhuová. V prázdnom žalúdku je aj bez toho tráviacej šťavy dosť a chýba jedlo, ktoré by jej pôsobenie na žalúdočnú výstelku neutralizovalo. Káva a kofeín v nej obsiahnutý dráždi žalúdok trpiaci gastritídou.

Čo namiesto toho

Väčšina druhov zeleniny neprovokuje búrlivú produkciu žalúdočnej kyseliny, navyše obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá pri gastritíde pomáha. Zelenina, hrachová alebo zemiaková kaša sú výborným variantom na utíšenie hladu.

Suši

Spojenie bielej ryže a sójovej omáčky je v prípade konzumácie tohto jedla nalačno škodlivé, upozorňuje dietologička Maria Bellová, zakladateľka kliniky Top Balance Nutrition v New Yorku. Ryža obsahuje minimum vlákniny a silne slaná omáčka vyvoláva smäd. Ľudský mozog má však tendenciu si pocity hladu a smädu pliesť. Keď sa budete snažiť niečím si zaplniť hladný žalúdok a zároveň zahnať smäd, zjete tohto jedla určite o to viac. Zaplatíte za to pocity preplneného žalúdka a ťažkosti.

Čo si dať namiesto toho

Tie isté závitky, ale zabalené nielen do ryže, ale napríklad aj do uhorky. Alebo vôbec iba do uhorky. Konzumáciu potom radšej začnite obyčajným šalátom.

Alkohol

Alkohol sa samozrejme neje, ale pije. Ak je žalúdok niečím zaplnený, postup alkoholu do hrubého čreva to spomaľuje, čo zníži aj rýchlosť vstrebávania alkoholu v tele. Ak však pijete na prázdny žalúdok, hladina alkoholu v krvi rýchlo rastie. Rýchlo sa opijete a budete mať ešte väčší hlad. Podnapitý človek, ktorý má hlad, je ochotný ládovať so všetkým, čo má v dosahu, či sú to čipsy alebo nejaký pálivý pokrm a všetko, čo by bolo lepšie si odrieknuť. Je to dôsledok pôsobenia alkoholu na hladinu leptínu – hormónu, ktorý mozgu signalizuje nasýtenie. Stačia tri malé panáky alkoholu a vaša citlivosť na leptín poklesne o tretinu.

Čo si dať namiesto toho

Je to jednoduché – najskôr niečo na zahryznutie, potom všetko ostatné. Začnite slanými orieškami, grilovanou zeleninou alebo nejako upraveným kuracím mäsom, ktoré je ľahké a pritom dostatočne výživné.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.