Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlasy v tehotenstve a po pôrode: Ako sa o ne správne starať, aby zostali v kondícii?

reklama:
Vlasy v tehotenstve a po pôrode
Vlasy v tehotenstve a po pôrode: Ako sa o ne správne starať, aby zostali v kondícii? Foto: www.gettyimages.com

Väčšina nastávajúcich mamičiek si čoskoro všimne, že sú počas tehotenstva ich vlasy v úžasnej kondícii, pevné, husté a silné. Áno, môžu za to hormóny, ktoré sú ale aj neskôr vinníkom vypadávania vlasov po pôrode. Ako sa v týchto chúlostivých obdobiach života ženy o svoju šticu správne starať, čomu venovať pozornosť a čomu sa vyvarovať? Poradí odborníčka.

Vlasy sú pre väčšinu žien veľmi citlivá téma, predsa len ide o pomyselnú korunu krásy a sme na ne patrične hrdé. Väčšina tehotných mamičiek si nemôže kvalitu svojich vlasov vynachváliť, často sú dokonca prekvapené, v akej skvelej kondícii naraz sú. Vplyvom hormónu estrogénu, ktorého hladina počas gravidity v organizme výrazne narastá, sú totiž vlasy pevnejšie, silnejšie, lesklejšie a hustejšie. Obvykle tiež rýchlo dorastajú, pretože estrogén stimuluje rastovú fázu vlasov a naopak zastavuje fázu ich vypadávania. Pozor ale na nešetrné zásahy, počas tehotenstva môžu vlasy taktiež mierne zmeniť odtieň, prípadne sa začať viac vlniť.

Každý vlas sa skladá z drene, kutikuly a kôry. Kutikula je ochranná vrstva obaľujúca kôru. Je tvorená keratínom a má šupinatú štruktúru. Keď ležia šupinky kutikuly rovno a prekrývajú sa, sú vlasy hladké a lesklé. Pokiaľ sa ale kutikula mechanicky alebo chemicky poničí, vlasy strácajú lesk, sú lámavé, slabé a ľahšie sa zacuchávajú.

Vlasy vypadávajú a rýchlo sa mastia? Vinníkom sú hormóny!

Tehotenstvo a následne prvé týždne a mesiace po pôrode, keď žena dojčí, sú dve veľmi náročné obdobia, kedy v organizme dochádza k obrovským hormonálnym výkyvom, ktoré ovplyvňujú fungovanie celého tela, vlasy nevynímajúc. V šestonedelí a počas dojčenia sa môžete stretávať s problémom rýchlo sa mastiacich vlasov, s ich zvýšenou lámavosťou a samozrejme nadmerným vypadávaním. Iste, niektoré okolnosti zmeniť nemôžete, ale veľa môžete zachrániť, keď viete, ako na to.

Všetko o správnej starostlivosti a o zdraví vlasov v tehotenstve a po pôrode prezradí a vysvetlí Kateřina Hamplová, skúsená kaderníčka z kaderníckeho salónu Klier.

Tu je malý „lexikon“ starostlivosti, ktorý by mala poznať každá nastávajúca mamička.

  • Vlasy treba hydratovať a dopĺňať vitamíny zvonku aj zvnútra. Dodržujte pestrý a vyvážený jedálniček bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, veľa pite, dostatok vody je zásadný. Na starostlivosť potom používajte prípravky, ktoré spevňujú vlasové vlákno, hydratujú a podporujú hustotu a pružnosť vlasov. Pozorne teda čítajte etikety na šampónoch, kondicionéroch a ostatných prípravkoch, ktoré si vyberáte.
    Vypadávanie vlasov po pôrode je bežné, býva dôsledkom veľkých hormonálnych zmien. Tento jav sa vždy často sám upraví. Padanie vlasov ale môžete do určitej miery zabrzdiť, a to vhodnými produktmi proti padaniu vlasov s vitamínmi.
    Niektorým ženám padajú vlasy po pôrode len mierne, sú ale aj také, ktorým – hlavne v oblasti tzv. kútov – vypadávajú vlasy vo veľkej miere. Väčšinou potom v týchto partiách vyzerajú úplne, ale postupne ich medzitým už začnú nahrádzať vlasy nové. Tieto vlasové podrastky často ženy trápia, pretože sa len veľmi zložito upravujú. Chce to ale vydržať, vlasy dorastú a zosilnejú.
    Ako je to v skutočnosti s farbením vlasov v tehotenstve? Je to bezpečné? Nepodporíme tým poškodenie vlasov? „Názory na túto tému sa veľmi rôznia. Je pravda, že dnešné profesionálne vlasové farby majú mnohonásobne šetrnejšie zloženie ako tie, ktoré používali naše mamičky či babičky. Podľa lekárov by si nemali vlasy farbiť tehotné mamičky v prvom trimestri, avšak mnoho žien v začiatku tehotenstva ani nevie, že čakajú bábätko, a žijú rovnakým štýlom života, ako keď tehotné nie sú. Či si vlasy necháte v tehotenstve nafarbiť alebo sa rozhodnete pre melír, je čisto na vašom rozhodnutí. Vždy ale vyhľadajte odborníka, ktorý pracuje s kvalitnými, profesionálnymi prípravkami. Domáce farbenie nie je vhodné, vlasy môžu v gravidite reagovať inak, než ste zvyknutá. Zaujímavým kompromisným riešením môže byť balayage, kedy sa farbiaca zmes nedotýka pokožky hlavy,“ uvádza Kateřina Hamplová.
    Ako správne a ako často používať kondicionéry, intenzívne masky a vlasové kúry, aby ste z nich vyťažili maximum a aby vlasy neboli zbytočne zaťažované? „Po umytí šampónom je vlas vyčistený a zároveň otvorený. Teda potrebuje kondicionér na uzavretie šupiniek kutikuly. Pokiaľ by sme vlas neuzavreli, môžeme si ho predstaviť ako šišku – vlasy sa viac do seba budú zaplietať, a tým sa budú lámať, bude teda dochádzať k mechanickému poškodeniu,“ vysvetľuje odborníčka.

Vlasové kúry a masky prenikajú hlboko do vlasu, kde ho podľa svojho zamerania hĺbkovo hydratujú, dopĺňajú mu proteín, zvyšujú mu objem, uzatvárajú poškodené mostíky vo vlasoch (to spôsobuje napríklad odfarbovanie). Na trhu existujú masky, ktoré vlas neuzatvárajú, iba pôsobia v hĺbke, po takých je potrebné následne použiť aj kondicionér. Naopak u masiek, ktoré vlas vie uzavrieť, už použitie kondicionéra nie je nevyhnutné. Kondicionér by sa mal používať pri každom umývaní (pokiaľ maska neuzatvára vlas), vlasová maska potom raz až dvakrát týždenne.

Na čo slúži vlasový kondicionér?

  • Hydratácia: Kondicionér hydratuje vlasy tým, že zadržuje vlhkosť a bráni vysušeniu, čo je dôležité najmä pre ženy so suchými a poškodenými vlasmi.
    Zmiernenie poškodenia: Kondicionér môže pomôcť zmierniť poškodenie vlasov spôsobené štýlovaním, tepelnými nástrojmi a chemickými ošetreniami. Veľa kondicionérov obsahuje zložky, ktoré utesňujú rozdelené končeky a posilňujú.
    Zjednodušenie rozčesávania: Kondicionér zjemňuje a uhladzuje vlasy a uľahčuje rozčesávanie, čo môže zabrániť poškodeniu vlasov pri česaní.
    Vyšší lesk a hebkosť: Použitie kondicionéra môže vlasom dodať zdravý lesk a hebkosť, čo im dodáva lepšie vyzerajúci vzhľad.
    Ochrana pred vonkajšími vplyvmi: Niektoré kondicionéry obsahujú ochranné zložky, ktoré chránia vlasy pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, ako sú slnko, vietor a okolité znečistenie.
    Zlepšenie textúry: Kondicionér môže zjemniť a zlepšiť textúru vlasov, čo im dáva lepší tvar a vám lepší pocit.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.