Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za problémy s plodnosťou môže byť endometrióza. Veľa žien o nej ale nevie

reklama:
Za problémy s plodnosťou môže byť endometrióza
Za problémy s plodnosťou môže byť endometrióza. Veľa žien o nej ale nevie Foto: www.gettyimages.com

Čo by pár malo varovať, že má problém? Predovšetkým to, pokiaľ žena po roku pravidelného sexu neotehotnie. Dobrá správa ale je, že 90 % z nich dokážu lekári pomôcť. Niekedy je na vine endometrióza, s ktorou sa našťastie dá bojovať.

V Česku je asi 15% párov, ktorým sa po dlhšie ako roku snaženia nedarí počať dieťa. Štatistiky hovoria, že dôvod neplodnosti býva z 35 percent na strane ženy, z 35 percent na strane muža, u štvrtiny párov je príčinou kombinácia problémov oboch partnerov a u zvyšných piatich percent sa na dôvod nepríde.

Dôvodov, prečo žena nemôže otehotnieť, je popri poruchách rytmu a nepriechodných vajíčkovodov niekoľko a jedným z nich je endometrióza, ktorou trpí každá desiata žena . Mnoho z nich ale o svojej chorobe nevie. Niektoré varovné signály, akými je silná bolesť pri sexe či menštruácii, ignorujú alebo pôvod svojich ťažkostí hľadajú inde. Veľakrát sa potom na skutočný dôvod týchto problémov príde až v okamihu, keď sa žene nedarí prirodzene otehotnieť.

Ako ochorenie spoznáte?

Okrem už spomínanej silnej menštruácie je problém, že choroba sa nemusí nijako výrazne prejavovať a bez podrobného vyšetrenia sa na ňu nepríde. Najčastejšie sa však vyznačuje silnou bolesťou brucha, a to najmä v podbrušku, čo ale ženy bežne prikladajú menštruačným problémom. V skutočnosti ich ale spôsobuje sliznica maternice, ktorá sa jednoducho povedané dostane na miesta, kde by byť nemala.

„Pri endometrióze sa sliznica maternice alebo endometrium uchytí na vaječníkoch, vajcovodoch, v okolí maternice alebo na prepážke medzi pošvou a konečníkom. Ložiská sa ale môžu v podstate objaviť kdekoľvek v tele, napríklad v močovom mechúre. Oddelená sliznica sa potom chová rovnako ako tá v maternici, teda podlieha hormonálnym zmenám podľa menštruačného cyklu a na základe toho mení svoju štruktúru,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Veselá, PhD., lekárka a riaditeľka reprodukčného centra Repromeda. Ložiská potom môžu spôsobovať ženám rôzne komplikácie, začínajúce chronickými bolesťami, cez veľmi silnú menštruáciu až po neplodnosť.

Pokiaľ sa žena domnieva, že trpí endometriózou, mala by bezodkladne navštíviť svojho gynekológa a nechať sa vyšetriť. Už bežná prehliadka pomocou ultrazvuku môže ohľadom diagnózy napovedať. Až po laparoskopii je ale možné chorobu potvrdiť. Laparoskopia prebieha v celkovej anestézii, takže žena počas operácie necíti žiadnu bolesť. Navyše kamera a nástroje sa pri laparoskopii zavádzajú do brucha iba malými otvormi, takže po zákroku pacientke zostávajú len malé jazvy.

Ako prebieha vyšetrenie?

Ak sa po laparoskopii potvrdí diagnóza, je možné začať s liečbou endometriózy. Tá sa vykonáva buď chirurgicky, kedy sa ložiská môžu operatívne odstrániť alebo hormonálne. „Hormonálna liečba má v podstate zabrániť ďalšiemu rastu sliznice na miestach, kde sa za normálnych okolností vyskytovať nemá. To však so sebou môže niesť aj negatívne vedľajšie účinky, ako sú vymiznutie menštruácie či zmeny nálad. V podstate sa totiž jedná o umelé navodenie menopauzy. V dnešnej dobe je však možné vyskúšať aj alternatívne metódy liečby, pacientky môžu skúsiť napríklad fyzioterapiu, cvičenie podľa Mojžišovej či tradičnú čínsku medicínu, s ktorou máme u nás na klinike veľmi pozitívne skúsenosti,“ podotýka Veselá.

Niektoré ženy nemusia mať pri endometrióze problém s otehotnením vôbec, ale v určitých prípadoch môže toto ochorenie tehotenstva veľmi komplikovať. Potom je na mieste konzultácia v centrách zaoberajúcich sa reprodukčnou medicínou.

Čo dokáže v liečbe neplodnosti fyzioterapie?

Najčastejšou príčinou bolestivej menštruácie a často aj prvým znamením, že môžete mať problémy s počatím, bývajú svalové disbalancie v oblasti panvy, ktoré vedia rýchlo a trvalo napraviť cielená fyzioterapia. Tá potom vedie až k vychýlenej kostrči. Ďalšou príčinou môže byť blokáda rebier alebo na chrbtici, dokonca aj zdanlivo nesúvisiaca, ako je napríklad blokáda na prechode lebky a prvého krčného stavca. „Reprodukčné orgány sú späté so svalmi panvového dna a funkčne súvisia s bránicou, hlbokými svalmi chrbtice aj so svalmi upínajúcimi sa na stehennú kosť. Nie je preto výnimkou, že bolesť pri menštruácii spôsobuje nerovnováha svalov úplne inde v tele,“ vysvetľuje vedúca fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Čo pomáha? Napríklad známa metóda Ludmily Mojžišovej na podporu fertility, ktorá bola pôvodne vypracovaná pre rehabilitáciu športovcov s bolesťami chrbta. Bolestivá menštruácia a problémy s počatím potom bývajú spojené nádoby s rovnakou príčinou – disbalancia svalového aparátu. Náprava pomocou fyzioterapie býva rýchla a účinná. Ružová pilulka, hormonálna liečba alebo dokonca umelé oplodnenie sú razom zbytočné.

Každá žena s bolestivou menštruáciou by mala najskôr spolu s gynekológom vylúčiť orgánové ochorenie a potvrdiť funkčnosť reprodukčných buniek, potom je možné obrátiť sa na fyzioterapeuta.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.