Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 koníčkov, ktoré vám vylepšia život

reklama:
10 koníčkov, ktoré vám vylepšia život
10 koníčkov, ktoré vám vylepšia život Foto: www.gettyimages.com

Hobby je niečo, čím sa zaoberáme vo voľnom čase pre svoje potešenie. Nie je to činnosť pre zárobok, ale pre radosť a a naplnenie potreby sebarealizácie.

V často citovanej hierarchii ľudských potrieb, ktorú zostavil americký psychológ Abraham Harold Maslow (1908 – 1970) do podoby pyramídy, je namiesto potreby sebarealizácie až na samom jej vrchole. Karel Čapek dokonca videl v ľuďoch, ktorí nemajú vôbec žiadneho koníčka, „zvláštnu hračku prírody“. Dnes vieme, že význam nejakého sústavne pestovaného záujmu pre psychické zdravie je neoceniteľný. Prinášame vám prehľad desiatich koníčkov, o ktorých užitočnosti nemôže byť pochýb.

1. Čítanie

Najviac zrejmá je prospešnosť nejakého koníčka pri čítaní. Pri správnom výbere literatúry sa človek nielen baví, ale tiež si rozširuje slovnú zásobu, cibrí vkus aj mravy, získava prehľad o rade historických i súčasných udalostí a znalosti z najrôznejších odborov. Kniha môže zaviesť do džungle medziľudských vzťahov rovnako ako do krehkej duše romantického hrdinu. Čítanie trénuje pamäť aj koncentráciu a obohacuje fantáziu. Kniha dokáže pobaviť, rozptýliť, zaujať a učiť. Pozitívne pôsobí čítanie na očné svalstvo.

Výskum preukázal, že pravidelné čítanie zbavuje stresu a podporuje kvalitný spánok.

2. Zahradničenie

Ak máte kúsok nejakej zeme, v ktorej sa môžete rýpať a vzdelávať ju, máte naozaj šťastie. Tento koníček prináša veľa úžitku. Ste na čerstvom vzduchu, čo je plus samo o sebe a fyzická záťaž spojená s prácou na záhrade je ďalším prínosom. Priamy dotyk s prírodou odbúrava stres, zbavuje pocitov úzkosti, zlepšuje schopnosť sústredenia a znižuje krvný tlak. Starostlivosť o rastliny a sledovanie ich rastu aktivuje pamäť a pozornosť, myslenie a tvorivosť, zlepšuje jemnú motoriku aj celkovú svalovú silu, stimuluje zmysly a zvyšuje sebavedomie. Záhradničenie znižuje hladinu kortizolu a riziko vzniku demencie. Príjemným bonusom sú čerstvé ovocie a zelenina aj kvety vypestované vlastnými rukami.

3. Meditácia

Dá sa pokladať meditácia za koníčka? Myslíme, že pravidelne vykonávaná hlboká meditácia je tiež svojho druhu hobby. Rovnako ako pri inom sústavnom záujme sa jej postupne učíme, prenikáme do jej hĺbky a ona nám za to mnohé prináša. Vo východnom poňatí je meditácia hlbokým sústredením, vedomým predstavovaním si určitého jedného objektu, tvaru, zvuku alebo farby. Môže trvať minútu aj mnoho minút. Môžeme ju opakovať niekoľkokrát denne aj jeden či dva dni vôbec vynechať. Koncentrujeme sa na vnútorný obraz, ktorý si po nejaký čas v každej meditácii vraciame. Ukladáme ho do svojej mysle, až sa stane súčasťou nášho vnútorného myšlienkového sveta. Meditáciou znížime hladinu kortizolu a zvýšime úroveň dopamínu, môžeme zlepšiť stav svojej chrbtice, držanie tela, celkovú koordináciu pohybov a jemnú motoriku. Meditácia upokojuje, podporuje emočnú stabilitu a dlhodobú aj krátkodobú pamäť.

4. Šach

„Šach zvyšuje sústredenie, trpezlivosť a odolnosť. Okrem toho môžu zlepšiť sociálnu prispôsobivosť a integráciu, rovnako ako pomáhajú bojovať proti diskriminácii a znižujú mieru zločinnosti, a dokonca aj bojujú proti rôznym závislostiam.“ Táto veta je súčasťou rezolúcie Európskeho parlamentu z marca 2012.

Dodajme, že bez ohľadu na vek šach zvyšujú koncentráciu, trpezlivosť a vytrvalosť, rozvíjajú kreativitu, intuíciu, pamäť a najmä podporujú schopnosť analyzovať a vyvodzovať závery na základe všeobecných pravidiel. Hráč je nútený k ťažkým a flexibilným rozhodnutiam, musí ich vedieť prijať pod tlakom času. Šachová hra vyžaduje a zároveň podporuje určitú kombináciu schopností. Okrem vzrušenia a zábavy sú teda šachom veľkým prínosom pre ľudské myslenie aj sociálne vzťahy.

5. Hra na klavír

Hra na tento kráľovský nástroj uvoľňuje celé telo. Spresňuje koordináciu pohybov a najmä jemnú motoriku. Psychika sa upokojuje, vzrastá schopnosť koncentrácie, posilňuje sa pamäť. Dokázané bolo, že hra na klavír priaznivo ovplyvňuje celkové IQ nielen o detí, ale aj u dospelých.

Moderný životný štýl priamo nabáda na vyhľadávanie úniku v podobe ostrovov pokoja, harmónie pohybov i mysle, priameho styku s krásou. To všetko klavír ponúka. Pravidelným hraním podporujeme svoju hudobnosť aj psychické a fyzické zdravie. Vážny záujem o hru predpokladá aj štúdium klavírnej literatúry v širších súvislostiach, a obohacuje tak kultúrny rozhľad.

6. Tanec

Tanec neprináša iba potešenie, či už ho prevádzkujeme, alebo iba sledujeme. Tanec aktívny je veľkou fyzickou záťažou, ktorá sa hravo vyrovná mnohým druhom športu. Vyžaduje pozornosť a koncentráciu, podporuje pružnosť a silu svalstva, celkovú ohybnosť a obratnosť. Zároveň poskytuje vysoké estetické zážitky, pocit splynutia s hudbou, jej rytmom, lyrikou i vášňou. Tiež divák prežíva uspokojenie a strhujúci vplyv tanca – avšak bez fyzickej záťaže a všetkých jej plus.

Seriózne pestovanie tanečného umenia predpokladá aj niektoré znalosti, to znamená minimálne štúdium dobového rámca vzniku toho ktorého tanečného štýlu – rozširuje sa teda celkový rozhľad tanečníka. Tanec uvoľňuje stres a stimuluje vyplavovanie serotonínu. Fyzická záťaž je veľkým prínosom celkového zdravia.

7. Kolektívne športy

Tímové športy poskytujú skvelú možnosť zoznámenia sa s novými ľuďmi a nájdenia priateľov. Veľmi vhodný je pre začiatočníkov napríklad volejbal.

Každý športový koníček je prínosom pre ľudské zdravie. Fyzická záťaž zbavuje stuhnutosti aj problémov s nadváhou, dodáva pevnosť a pružnosť svalstvu, zvyšuje celkovú obratnosť. Kolektívne hry vyžadujú pozornosť a sústredenie, ale aj tímového ducha, zmysel pre fair play, obetavosť a nasadenie. Spoločný výkon tiež podporuje pocit kamarátskej spolupatričnosti.

Pravidelné hranie bráni rozvoju depresií, stresu aj pocitov osamelosti.

8. Bojové umenia

Vyberme si pre príklad jedno z tých najznámejších – karate. „Cieľ umenia karate nespočíva vo víťazstve alebo v porážke, ale v zdokonaľovaní charakteru bojovníka“. Tieto slová predniesol majster tradičného karate Gičin Funakoši (1868-1957). Karate skutočne nie je iba o veľkej fyzickej sile, obratnosti, rýchlosti, postrehu a energii. V japonskom názve tohto športu je slovo „dó“, čo znamená „cesta“. Učenie karate nie je teda len učením fyzickému výkonu, ale aj cestou k morálnym zásadám a životnému postoju.

V nejednoduchom súčasnom svete je pestovanie bojového umenia výhodou v oboch zmysloch. Ako prostriedok obrany fyzickej aj mentálnej.

9. Štúdium jazykov

Tiež štúdium jazykov sa môže stať koníčkom. A to koníčkom veľmi užitočným pre duševné zdravie i poznávanie sveta, koníčkom s mnohými praktickými priaznivými vplyvmi.

Odborníci sa zhodujú, že práve štúdium jazyka je výbornou prevenciou demencie aj Alzheimerovej choroby. Námaha vynaložená na štúdium mozog posilňuje a spomaľuje jeho starnutie. Zlepšuje celkovú pamäť a taktiež rozhodovacie schopnosti. Narastá schopnosť koncentrácie a rýchleho prenášania pozornosti z úlohy na úlohu.

Bonusy tohto koníčka sú značné: otvorí sa vám nový svet, sprístupní množstvo kontaktov a informačných zdrojov. Môže to znieť zvláštne, ale obohatíte aj svoju materčinu. A pri každom pohovore v novom zamestnaní získate množstvo plusových bodov.

10. Pletenie

Je vedecky doložené, že pri pletení sa vyplavuje hormón šťastia dopamín. Pletenie bráni vzniku depresií a je pomocnou metódou napríklad pri liečbe dievčat a žien trpiacich anorexiou. Proces pletenia veľmi uvoľňuje psychiku. Pozitívne mentálne dopady pletenia využíva dnes rad zdravotníckych zariadení a organizácií – napríklad austrálska spoločnosť Neural Knitworks. Pletenie prepadlo množstvo celebrít, medzi iným aj Russel Crow, ktorý ním lieči svoje hnevlivé záchvaty.

Pletenie vyžaduje sústredenie, pamäť a pozornosť, ukáznenú prácu prstov a rúk. Pri pletení vám myšlienky môžu pochodovať hlavou v akomsi pokojnom sprievode, bez veľkého vzrušenia a vznetov. Sústredenie na prácu nebráni úvahám, ale tlmí vášne. Navyše vám pod rukami vzniká niečo pekné a užitočné, čo môžete niekomu darovať. Tvorivý podiel tejto činnosti prináša veľké uspokojenie.

Koníčky sú rozhodne kvalitnejším a prínosnejším trávením času ako sledovanie donekonečna naťahovaných seriálov o nereálnom živote umelohmotných postáv alebo hodiny trávené na sieti sledovaním chudobného duševného sveta, ktorý ľudia vystavujú na obdiv.

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.