Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa zbaviť krvácania ďasien ľahko a rýchlo

reklama:
Ako sa zbaviť krvácania ďasien ľahko a rýchlo
Ako sa zbaviť krvácania ďasien ľahko a rýchlo Foto: www.gettyimages.com

Po zubnom kaze patrí paradentóza k najčastejším ochoreniam, ktoré sa v zubných ordináciách riešia. Rovnako ako pri kaze je možné tomuto zdravotnému problému predchádzať správnou prevenciou v podobe zodpovedajúcej zubnej hygieny a zdravým životným štýlom.

Parodontitída, známejšia tiež pod označením paradontóza, je infekčné ochorenie, ktoré vzniká z hromadenia zubného povlaku a usadených baktérií na ďasnách a zuboch. Kľúčovým krokom pre zdravie zubov a ďasien je pravidelná každodenná zubná hygiena zodpovedajúcou kefkou, ktorá nie je na ďasná príliš tvrdá. Dôležité je tiež používať medzizubné kefky a na doplnenie aj zubnú niť.

Fajčiari by mali byť na pozore

Paradentózou sú ohrození viac fajčiari, pretože tabak znižuje prúdenie krvi do tkanív ďasien a zároveň urýchľuje tvorbu zubného povlaku, ktorý spúšťa zápaly. Fajčenie choroba celkovo veľmi urýchľuje.
Paradontóza nie je dedičná, na čo sa vyhovára mnoho pacientov. Dedičná môže byť iba rýchlosť, akú paradontóza postupuje. Vznik paradontózy môžu ovplyvňovať aj rôzne ochorenia, napríklad diabetes. A všeobecne choroby, ktoré oslabujú imunitu.

Nepodceňujte ani stres

Mnohí sa tiež domnievajú, že za samotné zápaly ďasien môže aj stres. Pravdou je, že ten môže urýchliť proces úbytku kosti. Toto je ale spojené skôr s imunitou. Telo, ktoré je dlhodobo v strese, má oslabenú imunitu a tá choroba potom získava rýchlejšie navrch. Stres samotný ale paradentózu nespôsobuje.

Paradentóza verzus zápal ďasien

Aj keď si mnohí ľudia myslia, že ide o to isté, nie je to pravda. Gingivitída (zápal ďasien) je len „prvou“ časťou paradontózy. V tejto fáze sú ďasná červené, trochu opuchnuté a pri čistení krvácajú. Varovným signálom môže byť aj zápach z úst. Pokiaľ zápal nebudeme riešiť so zubným lekárom, tak môže veľmi rýchlo prejsť v paradentózu. Okrem správneho čistenia pomáha aj zubná hygiena, kde vám skúsení odborníci odstránia zubný povlak, ktorý je príčinou zápalov. Preto pokiaľ budete pravidelne chodiť na dentálnu hygienu a dodržiavať základnú zubnú hygienu, tak paradentóza nemá šancu.

Pomaly a nenápadne

V pokročilejšej fáze paradontózy pozorujeme okolo zubov tzv. vrecká, ktoré sú plné baktérií a hnisu. V posledných štádiách paradentózy je už postihnutý závesný zubný aparát natoľko, že zuby môžu začať vypadávať. Veľkou „záludnosťou“ u paradontózy je fakt, že aj prvých pár rokov o nej skoro nemusíme vedieť, pretože nebolí. Prehliadanie príznakov má za následok neskoršie odhalenie choroby. Pacienti prichádzajú do ordinácií až v pokročilom štádiu a kvôli tomu môžu prísť o zuby.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.