Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čaj proti kašľu aj bylinný kúpeľ pre nohy, to všetko zvládne podbeľ

reklama:
Čaj proti kašľu aj bylinný kúpeľ pre nohy, to všetko zvládne podbeľ
Čaj proti kašľu aj bylinný kúpeľ pre nohy, to všetko zvládne podbeľ Foto: ps://depositphotos.com

Nápadne žltá rastlinka z diaľky pripomínajúca púpavu je bylinkou s mnohými liečivými účinkami. Kedy a kde ju zbierať a na čo ju využiť? Pripravte si čaj alebo sirup a zatočte s prechladnutím alebo kašľom

Kam na podbeľ

Jarné slniečko vypne prvé kvietky podbeľa na vlhkých brehoch, v priekopách či rumoviskách. Bylinka ešte nemá listy, tie vyrastajú až po odkvitnutí na konci jari. Na zbieranie kvetov by sme sa teda mali vydať čo najskôr, na samom začiatku kvitnutia. Neskôr sa zbierajú aj listy.

Všetky časti podbeľa by sa mali sušiť v tieni

Prečo zbierať listy aj kvety? Obsahujú triesloviny, horčiny, minerálne soli, silice, slizy, fytosteroly, necídy i karotenoidy, ktoré sú zdraviu prospešné. V kvetoch nájdeme okrem iného aj vitamín C.

Podbeľ nájdeme prevažne na vlhkých miestach, pri potokoch, na lúkach i poliach, v priekopách či pri brehoch vodných nádrží. Vyskytuje sa po celej Európe i Ázii.
Ľudovo býva podbeľ označovaný ako konské kopyto, lopušnice, ubytník, májok, materské líčko či líčko Panny Márie ale aj babuša alebo babuška.

Pripravte si z podbeľa čaj na kašeľ

Vrchovatú lyžičku kvetov, prípadne kvetov a listov v rovnakom podiele, sparte štvrť litrom horúcej vody a nechajte krátko lúhovať.

Inhalácia podbeľového odvaru

Polievkovú lyžicu kvetov aj listov sparte v hrnci, ihneď začneme inhalovať pary pod uterákom. Môžeme opakovať niekoľkokrát denne.

Podbeľový obklad

Ešte čerstvé bylinky rozdrvíme v mažiari na kašu a potom priložíme na inkriminované miesta. Pre lepší efekt môžeme zabaliť do gázy.

Sirup z podbeľa

V hlinenom hrnci alebo zaváracom pohári klaďte vrstvy kvetov podbeľa (500 ks) na striedačku vrstvy cukru, ktorý pokvapkajte šťavou z 2 citrónov. Opakujte, kým nie je nádoba plná až po okraj. Všetko zakryte tromi vrstvami silného pergamenu či celofánu. Nádobu je treba umiestniť na chránené miesto v zemi, na záhrade si teda pripravte dostatočne veľkú priehlbinu.

Zaťažte doskou a zasypte hlinou, dobré je miesto tiež označiť, aby ste za osem týždňov márne nehĺbili jednu jamu za druhou. Po 8 týždňoch pohár vykopte, sirup prevarte. Vychladnutý ho preceďte a naplňte do menších pohárov. Skladujte krátkodobo v tme a chlade, prípadne zavarte alebo zamrazte. Pri prechladnutí užívajte po lyžičkách.

Liečivý kúpeľ nôh z podbeľa

Dve hrsti listov sparte vodou, nechajte lúhovať a až to teplota umožní, prelejte do lavóra a vložte do kúpeľa nohy.

Liečivé účinky žltého podbeľa

  • uvoľňuje dýchacie cesty
    má protizápalové účinky, najmä pri zápale priedušiek, astmy, zápale pohrudnice, katare hrtana či hrdla, ale aj pri začínajúcej tuberkulóze pľúc
    chronický kašeľ či častý zachrípnutie pomáha odstrániť v teplom čaji s medom
    urýchľuje hojenie rán, spálenín, ekzémov i vredov
    upokojuje poškodenú pokožku po bodnutí hmyzom
    čerstvé listy pomáhajú priložením na miesta nakazené ružou či poranené tkanivá s modročervenými opuchmi
    odvary účinne pomáhajú pri skrofulóznych vredoch
    opuchy nôh spľasknú počas kúpeľa vo výluhu listov
    má protizápalové účinky pri zápale žíl, ale pomáha aj pri reumatizme, artróze, bolestiach kĺbov a dne
    podporuje liečbu cukrovky
    prevarené listy hoja pásový opar

5 zaujímavostí o podbele

Podbeľ lekársky alebo tiež podbeľ obyčajný je vytrvalá liečivka z čeľade hviezdicovitých (do tejto skupiny kvetín radíme napríklad harmanček, margarétu, slnečnicu alebo sedmokrásku). Sýto žltý kvet a plazivý podzemok dávajú podbeľu nezameniteľnú podobu. Listy vyrastajú až po odkvitnutí.

Jeho meno Tussilago je tvorené latinskými slovami tussi, teda kašeľ, a ago, teda odháňať.
Podbeľ sa radí k vytrvalým bylinám vďaka svojmu šupinatému podzemku, ktorý dorastá až do 1 metra. Lodyha je pritom okolo 15 centimetrov vysoká, v čase plodu sa však jej výška môže až zdvojnásobiť.
Užívanie podbeľa by nemalo prekročiť 4 až 6 týždňov ročne.
Tehotné a dojčiace ženy by ho mali užívať iba v bylinkových zmesiach, kde zastáva najviac 15 percent obsahu, nie však samostatne.

Zdroje: www.apetitonline.cz, ZdravíAKrása, ČeskáTelevize, Leros

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.