Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Inšpirácia pre rodičov školákov. Žena uzavrela so svojim synom zmluvu o bezpečnom používaní telefónu

reklama:
Inšpirácia pre rodičov školákov. Žena uzavrela so svojim synom zmluvu o bezpečnom používaní telefónu

O smartfónoch sa hovorí, že sú v rukách detí dobrým sluhom, ale zlým pánom. Tohto úskalia si je vedomá aj britská mama Mel Wattsová, ktorá prišla s úplne geniálnym nápadom. Pred tým, než svojmu synovi dala jeho prvý smartfón s pripojením na internet, spísala s ním zmluvu o bezpečnom používaní tohto zariadenia.

Inteligentné mobilné telefóny vo veľkom používajú už deti na prvom stupni základných škôl. Má to prostý dôvodu. Rodičia im tieto zariadenia kupujú hlavne z dôvodu ich bezpečnosti. Chcú mať prehľad o tom, čo ich ratolesti robia, kde a s kým sú a kedy sa napríklad presunú na krúžok alebo sa vrátia domov.

Toto fyzické bezpečie je však v protiklade s tým, že sa dieťa môže vďaka smartfónu podľa ľubovôle pripojiť k internetu. A vo virtuálnom svete naňho číha množstvo nových nebezpečenstiev, ktoré rodičia veľmi často podceňujú.

Tiež britská mama Mel Wattsová zvažovala, či má svojmu 12-ročnému synovi Aydenovi zaobstarať chytrý telefón. Bola si vedomá toho, že jej syn bude surfovať po internete, navštevovať sociálne siete alebo sledovať videá na YouTube. Ani raz však nezaváhala, že by svojmu synovi telefón nedala.

„Bolo to hlavne preto, že som sama mala veľmi prísnu výchovu. Moji rodičia mi telefón zakazovali. Kvôli tomu, že som ho ako jedna z mála detí z triedy nemala, cítila som sa od ostatných príliš odstrčená. Rozhodne som kvôli tomu nezažívala žiadne pozitívne pocity,“ spomína Mel Wattsová.

Táto britská mama sa spoločne so svojím manželom rozhodla, že synovi Aydenovi venuje jeho prvý smartfón. Predtým ale ako samotní rodičia, tak ich syn podpísali zmluvu o používaní telefónu. Ayden prostredníctvom tejto zmluvy rodičom sľúbil, že bude pri používaní telefónu dodržiavať 17 základných pravidiel. Keď niektoré z neho nedodrží, rodičia mu telefón zabavia.

„Keď dieťa dostane svoj prvý telefón, znamená to obrovský posun v jeho živote. Avšak pre rodičov je smartfón pripojený k internetu v rukách jeho dieťaťa veľmi desivou záležitosťou. Vďaka tejto zmluve sme si so synom ujasnili základné pravidlá používania telefónu. Táto zmluva nám tiež umožňuje sledovať, čo na mobile robí.“

Jej prístup je inšpiráciou pre všetkých rodičov, ktorí zvažujú, že svojim deťom zaobstará prvý chytrý telefón s prístupom k internetu. Či už s niektorými bodmi zmluvy budete súhlasiť, alebo nie, rozhodne stojí aspoň za zamyslenie.

Zaujíma vás, aké základné pravidlá uvedené v zmluve, musí Ayden pri používaní telefónu dodržiavať? Tu sú:

  1. Berieš na vedomie, že ak telefón zničíš alebo stratíš, kúpiš si nový alebo ho opravíš za vlastné náklady. Si zodpovedný za displej aj celý kryt.
  2. Keď ti budeme volať, vždy hovor prijmeš. Ak práve nemôžeš hovoriť, napíšeš nám správu alebo nám zavoláš, keď budeš môcť. Keď sa neozveš, budeme ťa hľadať.
  3. Akonáhle prešvihneš svoj limit mobilných dát, nedostaneš žiadne dáta navyše. Musíš si počkať do ďalšieho mesiaca.
  4. Mobilný telefón nepoužívaj vo svojej izbe.
  5. Pred spaním dáš svoj mobilný telefón rodičom.
  6. Neposielaj ľuďom správy pred 7.30 ráno.
  7. Dodržuj vo svojej škole zásady používania mobilného telefónu.
  8. Nefoť ani nenatáčaj na video ľudí, ktorí o tvojom počínaní nevedia. To zahŕňa aj kohokoľvek cudzieho. Zvlášť, keď ťa niekto požiada, aby si ho nefotil.
  9. Daj si pozor, čo zverejníš na sociálnych sieťach o sebe a o svojich sestrách.
  10. Neobťažuj ostatných na sociálnych sieťach.
  11. Musíme poznať všetky tvoje heslá i všetky tvoje účty, a to po celú dobu. Pokiaľ k nejakému účtu zmeníš heslo a nám to nepovieš, telefón ti zabavíme.
  12. Ak vymažeš alebo zámerne skryješ čokoľvek vo svojom telefóne, na sociálnej sieti alebo v e-maile, daný účet ti zrušíme.
  13. Mysli na to, čo píšeš a ako by si danú vec povedal osobne. Keď niečo napíšeš, môže to vyznieť úplne inak, než si mal pôvodne v úmysle.
  14. Keď niečo zverejníš na sociálnej sieti, je to navždy.
  15. Ak ťa niekto v online svete šikanuje, povedz nám to a názorne nám to ukáž. Rozhodne to nezamlčuj.
  16. Mať SIM kartu s telefónom je obrovské privilégium.
  17. Ak v telefóne objavíme akékoľvek násilie alebo sa objavia iné problémy, kvôli ktorým stratíš našu dôveru, telefón ti zakážeme.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.