Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepríjemný zápach ženských intímnych partií? O tomto probléme sa často nehovorí

reklama:
Nepríjemný zápach ženských intímnych partií? O tomto probléme sa často nehovorí
Nepríjemný zápach ženských intímnych partií? O tomto probléme sa často nehovorí Foto: www.freepik.com

Keď príde reč na intímne partie, dostaví sa mlčanie. V spoločnosti stále panuje napätie. Baviť sa celkom prirodzene o prirodzení ide len ťažko. Obzvlášť vo chvíľach, keď sa s ním spája nejaký zdravotný problém. Jedným z nich je aj silný zápach. Neignorujte ho, vaše telo vám dáva najavo, že sa deje niečo zlé.

O zápachu z dámskych intímnych partií sa často vtipkuje. Každý snáď počul v spojení s vagínou slovo rybina. Humor však vie byť dvojsečný. Na jednej strane uvoľňuje napätie, takže sa jednoduchšie hovorí o probléme, na druhej strane však zamedzuje vážnej komunikácii. A to je zle.

Žena sa potom necíti sebavedome a hanbí sa problém riešiť. Chyba. Pokiaľ zanedbá návštevu doktora, problémy sa budú len prehlbovať. Zápach totiž vždy poukazuje na zdravotné problémy.

Premnoženie baktérií

Ženské prirodzenie, rovnako ako pánske, má vlastný pach. Keď sa však zápach vychýli z normálu, značí to vo väčšine prípadoch premnoženie baktérií. Vaginálna infekcia sa vyskytuje predovšetkým vo chvíľach, kedy sa prostredie v pošve dostane do pH nerovnováhy.

A to akonáhle hodnota pH prekročuje 4,2. Vnútorná pokožka sa stáva ornou pôdou pre zlé baktérie. Tie dobré ochranárske sú v tej chvíli prevalcované. A tu začína boj o vrátenie rovnováhy.

Nesnažte sa liečiť samy, zájdite k lekárovi

Bakteriálna vaginálna infekcia najčastejšie postihuje ženy v sexuálne aktívnom veku. Mužskí náprotivci bez toho, aby to tušili, môžu sami byť nositeľmi týchto baktérií. Pre ženu potom vzniká začarovaný kolotoč, z ktorého sa ťažko vyskakuje.

A rozhodne nie svojpomocne. Akonáhle získate podozrenie, že práve vás zasiahla infekcia, navštívte svojho gynekológa. Ten s vami problémy prekonzultuje a navrhne najlepšiu možnú liečbu. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o antibiotiká vo forme čapíkov či špeciálny vaginálny gél.

Prevencia

Ako predísť problému, alebo ho zmierniť, ak už nastal? Dávajte si pozor, čím sa umývate. V ženskom prirodzení by sa malo pH pohybovať v nižších hodnotách. Nižšie pH znamená kyslejšie prostredie, teda miesto, kde sa nedarí baktériám a kvasinkám.

Zaobstarajte si hygienické prostriedky s nízkym pH faktorom. Dôležitým bodom prevencie a zabrzdenia prebiehajúcej infekcie je kondóm. Ochrana poskytne vám aj vášmu partnerovi obranu proti nekonečnému posilňovaniu infekcie. Zistite, čo by ste mali urobiť bezprostredne po sexe, aby ste sa vyhli zdravotným problémom.

Odporúčaná doba krytia kondómom sa pohybuje od 3 do 4 mesiacov, aby došlo k prerušeniu cyklu odovzdávania. Nakoniec upravte jedálniček. Zakomponujte biele jogurty, kefíry a iné potraviny s probiotickými mikroorganizmami. Vďaka nim sa hodné baktérie rýchlejšie vzchopia, aby vám pomohli vyhrať boj s infekciou.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.