Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nočná mora tehotných: Ako spoznať preeklampsiu, komu hrozí a dá sa pred ňou brániť?

reklama:
Ako spoznať preeklampsiu
Nočná mora tehotných: Ako spoznať preeklampsiu, komu hrozí a dá sa pred ňou brániť? Foto: www.gettyimages.com

Preeklampsia alebo neskorá gestóza sa objavuje obvykle v treťom trimestri, zriedkavo aj na začiatku tehotenstva alebo naopak až po pôrode. Veľmi často prichádza bez upozornenia, preto sú potrebné pravidelné kontroly a vyšetrenia v tehotenskej poradni.

Preeklampsia má rôzne závažný priebeh, pokiaľ sa včas nepodchytí a žena sa nezačne liečiť, v krajnom prípade môže dôjsť k predčasnému pôrodu, alebo dokonca smrti matky i plodu. Podľa štatistík postihuje v menej závažných aj závažných formách 5 až 8 % tehotných.

Hlavné príznaky preeklampsie

Okrem vysokého krvného tlaku, ktorý musí byť vyšší ako 140/90 (potvrdený aspoň v dvoch z troch po sebe idúcich meraniach), sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, priberanie na váhe, opuchy končatín alebo problémy s pečeňou alebo obličkami. Preeklampsia sa vyznačuje aj bielkovinou v moči. Samotné opuchy bez prítomnosti vysokého krvného tlaku nemusia znamenať, že máte preeklampsiu.

Pokiaľ ste teda začali výrazne priberať na váhe a extrémne vám opúchajú nohy, potom to môže byť jeden zo symptómov preeklampsie. Rovnako nadmerná bolesť hlavy spojená s problémami so zrakom nie je v poriadku a je nutné všetko konzultovať s gynekológom.

Aké sú príčiny preeklampsie

Existujú faktory, ktoré pravdepodobnosť vzniku preeklampsie zvyšujú. Najviac sú chorobou ohrozené ženy nad 35 rokov s viacpočetným tehotenstvom, alebo naopak veľmi mladé ženy (teenagerky). Medzi ďalšie rizikové faktory patrí nadváha či obezita, cukrovka, autoimunitné ochorenie, chronická porucha obličiek, hypertenzia ešte pred otehotnením, nadmerný prísun soli a fajčenie. Preeklampsia môže postihnúť aj ženy, u ktorých sa choroba objavila už niekedy v rodine. K rozvoju choroby ale môže dôjsť aj u úplne zdravej ženy.

Čo preeklampsiu spôsobuje

Príčiny nie sú úplne známe, ale pravdepodobne je choroba spôsobená činnosťou placenty, ktorá v prípade, že nefunguje správne, spôsobí nedostatočný prísun kyslíka a nedostatočné prekrvenie plodu, takže môže dôjsť k spomaleniu vývoja, alebo dokonca jeho zastaveniu.

Komplikácia preeklampsie

Najznámejšou komplikáciou je takzvaný HELLP syndróm, u ktorého dochádza k rozpadu červených krviniek, zvýšeniu pečeňových hodnôt ak zníženiu hladiny krvných doštičiek. Ďalej sa môže objaviť predčasné odlúčenie placenty, kedy hrozí vznik trombov a sepsy.

Preeklampsia môže bohužiaľ prejsť v takzvanú eklampsiu, ktorá sa prejavuje kŕčmi a stratou vedomia, kedy sú žena aj bábätko v možnom ohrození života. Dôvodom sú látky, ktoré sa uvoľnili z placenty a spôsobia kŕčovité stiahnutie ciev v mozgu. To zamedzí prietoku krvi, mozog sa nedostatočne okysličuje a žena upadne do bezvedomia.

Dá sa dopredu zistiť, že sa preeklampsia objaví?

Ženám, ktoré majú zvýšené riziko preeklampsie, sa odporúča vykonať na konci prvého trimestra skríningový test, ktorý zhodnotí riziká najvýznamnejších tehotenských komplikácií, vrátane preeklampsie. Vyšetrenie okrem iného zisťuje takzvaný placentárny rastový faktor (PLFG), ktorého pokles predchádza preeklampsii. Bohužiaľ toto vyšetrenie sa nevykonáva všade, preto je dobré sa informovať vopred u svojho gynekológa.

Liečba preeklampsie

Pretože choroba prebieha často úplne bez varovania, je nutné nepodceňovať príznaky. Gynekológ, v prípade podozrenia, vykoná žene test z moču, zmeria tlak, odoberie krv a urobí ultrazvukové vyšetrenie plodu. Liečba spočíva predovšetkým v kľudovom režime, niekedy hospitalizácii a starostlivom sledovaní zdravotného stavu matky i plodu. Pokiaľ sú hodnoty krvného tlaku nad 140/90, obvykle lekár žene predpíše antihypertenzíva, teda lieky na zníženie krvného tlaku. V niektorých prípadoch je potrebné ku koncu tehotenstva rýchlo zasiahnuť a vykonať cisársky rez.

Prevencia preeklampsie

V prípade, že laboratórny ukazovateľ naznačí riziko vzniku preeklampsie, väčšinou lekár predpíše nízke dávky acetylsalicylovej kyseliny (obvykle postačí 150 mg denne), ktorá preukázateľne znižuje riziko vzniku tejto komplikácie. Ďalej je vhodný dostatok odpočinku a spánku, vyvážený jedálniček obohatený najmä o vitamíny C a E, omega-3 mastné kyseliny a udržanie optimálnej váhy.

Preeklampsia

Iný názov – neskorá gestóza
Popis – Preeklampsia je veľmi závažné ochorenie, ktoré sa objavuje obvykle v treťom trimestri tehotenstva.
Príznaky – vysoký krvný tlak, bolesti hlavy, priberanie na váhe, opuchy končatín alebo problémy s pečeňou alebo obličkami, bielkovina v moči.
Liečba – Pokojový režim, niekedy hospitalizácia, sledovanie zdravotného stavu matky i plodu, pri krvnom tlaku nad 140/90 obvykle antihypertenzíva.
Pôrod – V niektorých prípadoch je potrebné ku koncu tehotenstva rýchlo zasiahnuť a vykonať cisársky rez.
Prevencia – V prípade, že laboratórny ukazovateľ naznačí riziko vzniku preeklampsie, väčšinou lekár predpíše nízke dávky acetylsalicylovej kyseliny (napr. aspirín).

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.