Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte pravidlá bezpečného lyžovania? Kto má na zjazdovke prednosť a čo by mali vedieť deti?

reklama:
Poznáte pravidlá bezpečného lyžovania? Kto má na zjazdovke prednosť a čo by mali vedieť deti?
Poznáte pravidlá bezpečného lyžovania? Kto má na zjazdovke prednosť a čo by mali vedieť deti? Foto: www.gettyimages.com

Patríte medzi milovníkov lyžovania alebo snowboardingu? Potom sa vám môže hodiť tento praktický manuál, v ktorom odborníci poradia, na čo dávať pozor a čím sa vybaviť, aby ste predišli zraneniam a nehodám na zjazdovke. Pokiaľ ide o vážne úrazy, práve zimné športy patria medzi najrizikovejšie aktivity.

Jeden z najobľúbenejších zimných športov prináša radosť, pohyb na čerstvom vzduchu a taktiež nadšenie z jazdy. Keď sa nič neprihodí. Lyžiarom a snowboardistom sa však nevyhýbajú rôzne zranenia – a mnohokrát úplne zbytočné. Podľa údajov horskej služby sa každý rok zraní na slovenských zjazdovkách takmer štyritisíc ľudí. Pokiaľ ale dodržujete základné pravidlá a používate správne bezpečnostné vybavenie a pomôcky, riziko úrazu tým významne znížite. Ako sa teda chrániť na zjazdovke a užiť si snehovú nádielku a lyžovanie naplno?

Bez helmy radšej nie

Aj keď budete dodržiavať všetky bezpečnostné pravidlá na zjazdovke, stále existuje možnosť pádu alebo kolízie. Do zásadnej bezpečnostnej výbavy sa preto radí predovšetkým lyžiarska helma a chránič chrbtice. Aj keď je u nás prilba len odporúčaná, v Rakúsku je povinnosť jej nosenia do 15 rokov, v Taliansku potom do 14 rokov veku.

Odborníci helmu jednoznačne odporúčajú aj dospelým – o dôsledkoch podceňovania jej používania by lekári mohli dlho a nepekne rozprávať. Ako ju správne vybrať? „Aby vás helma ochránila v prípade nárazu, je veľmi dôležité zvoliť správnu veľkosť. Pri skúšaní by mala byť pocitovo skôr trochu tesnejšia, ale určite vás nesmie tlačiť. Pri skúšaní zatraste hlavou, a keď ucítite výrazný posun, je pre vás príliš veľká,“ radí Matúš Palušák zo spoločnosti Intersport. Helmu sa oplatí doplniť o lyžiarske okuliare. Ochráni pred ostrým svetlom, slnkom aj v snehovej fujavici alebo hmle.

Chránič chrbtice nie je len pre začiatočníkov

Dôležitú úlohu hrajú aj chrániče chrbtice. „Sú vyvinuté tak, aby pri náraze absorbovali čo najviac energie a rana na chrbticu nebola taká silná,“ vysvetľuje princíp Matúš Palušák. Aby „chránič“ dobre sedel a kopíroval ergonómiu tela, je vložený do špeciálnej ochrannej vesty, ktorá je vybavená širokým bedrovým popruhom, vďaka ktorému drží chránič na správnom mieste. Kvôli odvodu potu majú vesty aj špeciálne ventilačné kanály. „Ak pri nehode dôjde k poškodeniu chrániča chrbtice, rozhodne zvážte, či ho použijete znova. Zjavné praskliny totiž môžu znižovať jeho účinnosť,“ upozorňuje odborník.

Ako sa správať na zjazdovke

Dôležitá je nielen výbava, ale aj správanie lyžiarov na zjazdovke. Ohľaduplnou a predvídavou jazdou totiž chránite nielen seba, ale aj ostatných ľudí na svahu. V prvom rade je dôležité udržiavať primeraný odstup od ďalších lyžiarov a svoju rýchlosť aj spôsob jazdy prispôsobiť terénu, hustote prevádzky, vlastným schopnostiam a snehovým poveternostným podmienkam.

Pri predbiehaní pomalších lyžiarov vždy dbajte na to, aby bol oblúk okolo nich dostatočne veľký, a predvídajte, akým smerom pôjde, aby ste ich bezpečne minuli. A pozor, na svahu má vo všeobecnosti vždy prednosť lyžiar, ktorého vidíte pred sebou.

Obozretnosť je dôležitá aj pri zastavení. Pokiaľ si chcete oddýchnuť alebo čakáte na niekoho blízkeho, vyhnite sa neprehľadným miestam pod zlomom terénu a úzkym či stiesneným miestam.

8 pravidiel správania sa na zjazdovke

  • Zastavujte vždy pri kraji zjazdovky, nie uprostred.
    Zastavujte vždy pod stojacim lyžiarom.
    Než vyjdete od okraja zjazdovky smerom do nej, pozrite sa nahor, aby ste niekomu nevrazili do cesty.
    Nesadajte si nikdy za terénne vlny.
    Dobrovoľný pád môže byť niekedy veľmi účinné a múdre riešenie ošemetnej situácie, často je lepšie ísť na zem včas ako sa snažiť ustáť problém.
    Do frontu na vlek či lanovku dochádzajte krokom.
    Rešpektujte ostatných na zjazdovke a vnímajte, čo si môžete dovoliť.
    Prednosť na svahu má všeobecne vždy lyžiar, ktorého vidíte pred sebou

Majte na zjazdovke s deťmi oči na stopkách

Než vyrazíte na zjazdovku s ratolesťami, je potrebné si ujasniť, čo dieťa zvládne. Keď sa v začiatkoch len hrá, zoznamuje sa s lyžami, so sklzom a vôbec so všetkým, čo to obnáša, rozhodne ho nepúšťajte na zjazdovku! Nechajte ho rozvíjať zručnosti v špecializovaných detských areáloch, ktoré sú obvykle ohraničené a ostatní lyžiari tam nesmú vchádzať.

Na zjazdovku patrí až dieťa, ktoré už má na lyžiach väčšiu istotu. „Keď dokáže samo regulovať rýchlosť, oblúkom a podobne dokáže reagovať na signály a povely typu ‚zatáčame k lesu, k lanovke‘,“ zdôrazňuje Štěpánka Štrougalová, inštruktorka lyžovania a zakladateľka Baby Clubu Juklík, a rodičom radí: „Pokyny ‚doprava‘ alebo ‚doľava‘ nepoužívajte, to je pre dieťa k ničomu, na takýto pokyn nedokáže spravidla okamžite zareagovať.“

Nezabúdajte tiež na to, že akonáhle sa malý lyžiar pohybuje po zjazdovke, platia preň rovnaké pravidlá ako pre ostatných. Vždy je preto lepšie, keď ide sprievod za ním, má ho na očiach a môže navigovať. A tiež mu istí chrbát, pretože dieťa je malé, nemusí byť dobre vidieť a nejaký rýchlik ho môže zozadu nabrať.

A čo robiť, keď dieťa spadne? „V takom prípade by mal sprievod zabezpečiť miesto. Väčšinou tak, že si stúpne nad neho a istí, aby do neho zhora niekto nenašiel. Malý lyžiar sa zdvihne väčšinou sám, pofúkať ho môžete potom na kraji zjazdovky,“ dodáva Štěpánka Štrougalová.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.