Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozvod rodičov môže byť aj pre dospelé „deti“ náročný? A dokonca viac, ako by sme čakali. Prečo?

reklama:
Rozvod rodičov môže byť aj pre dospelé „deti“ náročný? A dokonca viac, ako by sme čakali. Prečo?
Rozvod rodičov môže byť aj pre dospelé „deti“ náročný? A dokonca viac, ako by sme čakali. Prečo? Foto: freepik.com

Keď sú deti malé, rodičia častokrát dlhú dobu na rozvod ani nepomyslia, pretože chcú, aby ich deti vyrastali v úplnej rodine. Nechajú to na ten čas, keď budú väčšie. Lenže ani v dospelosti nie je pre „deti“ rozvod ľahký. Ak ste teraz v tejto situácii, máme pre vás tipy od rodinnej terapeutky, ako si s tým poradiť.

„Je možné, že ma to mrzí?“ pýta sa ma moja dvadsaťpäťročná kamarátka. Referuje o rozvode jej rodičov. „Veď oni vyzerali úplne v pohode,“ dopĺňa s lesklými očami. Celý večer nad vínom potom riešime, ako jej život teraz vyzerá. Mama, s ktorou bola vždy najlepšia kamarátka, sa pred ňou uzavrela, aby ju „chránila“, pretože s deťmi by sa vzťahy medzi rodičmi riešiť nemali. Otec naproti tomu má pocit, že jeho dcéra, ktorej sa doteraz sotva spýtal, ako sa má, má chuť zverovať sa jej so všetkým, čo ho trápi, a to vrátane nenávisti voči jej matke. To je samozrejme opis iba jednej rozvádzajúcej sa rodiny a existuje veľké množstvo variant tejto situácie. Isté ale je, že k rozvodu rodičov s dospelými „deťmi“ dochádza a po nich nezriedka nasleduje nejaké pošramotenie rodinných vzťahov. V zahraničí pre tieto rozvody majú termín „grey divorce“, čo v preklade znamená „sivý rozvod“, ktorý sa podľa nich vzťahuje na ľudí okolo päťdesiatky (a starších).

Prečo rozvod rodičov môže byť aj pre dospelých náročný?

„Rozvod rodičov je aj pre dospelé deti veľmi náročný, najmä z psychologického hľadiska,“ vysvetľuje rodinná terapeutka Adela Šauerová.

Spísala pre vás nasledujúce body prečo:

  • Dospelé deti môžu byť konfrontované s náhlou zmenou v rodinnej dynamike a životnom scenári, na ktorý boli zvyknuté. Táto zmena môže vyvolať pocity neistoty a straty. Rozvod môže narušiť ich predstavy o stabilnom rodinnom prostredí a vyvolať otázky ohľadom vlastných vzťahov a budúcnosti.
  • Keď sa rodičia rozvádzajú, môže sa objaviť konflikt medzi nimi, a to nielen na praktickej úrovni, ale aj na tej emocionálnej a „deti“ sú aj nepriamou súčasťou týchto konfliktov. Dospelé deti môžu byť nútené sprostredkovávať komunikáciu medzi rodičmi, čo môže spôsobiť nielen stres, ale aj náročnú dilemu ohľadom toho, ako pristúpiť ku každému z rodičov.
  • Rozvod tiež môže otriasť vnímaním rodinnej identity. Dospelé deti sa môžu ocitnúť v stave rozkolu medzi dvoma domovmi a musieť sa vyrovnať s novými dynamikami v rámci rozdelenej rodiny. Táto zmena môže vyvolať otázky ohľadom vlastnej identity a miesta v rodinnom kontexte.
  • Dospelé deti môžu byť postavené pred praktické výzvy spojené s rozvodom, ako sú finančné otázky alebo rozhodovanie o budúcom bývaní, ak s rodičmi doteraz žili. Tieto aspekty môžu pridať ďalšiu vrstvu stresu a zodpovednosti, ktorú si môžu niesť dospelé deti a ktorá môže ovplyvniť ich vlastné životné plány.

Ako sa s rozvodom vysporiadať

Jednou z možností je terapia. Ide o stresujúcu situáciu, zmenu, neistotu a v takom prípade je vhodné obrátiť sa na odbornú pomoc. Ďalšou možnosťou je pevné nastavenie hraníc. „Aj dospelé deti majú právo chrániť svoje vlastné psychické a emocionálne zdravie. Obom rodičom určite pomôže, keď ich dospelé deti prejavujú voči nim empatiu a snažia sa porozumieť ich situácií a emóciám. To však neznamená nutne súhlasiť s každým negatívnym hodnotením alebo obvinením. Nemali by tiež zabúdať na svoje vlastné hranice, ktoré je veľmi často potrebné rodičom v pokoji komunikovať. To môže zahŕňať aj oznamovanie, že aj keď rozumie ich pocitom, nechcú byť zaťahované do konfliktu medzi rodičmi. Dôležité je zdôrazniť, že aj keď sú ochotné počúvať, nechcú sa stať prostredníkmi v rodičovskom spore. Týmto spôsobom môžu zabrániť vnímaniu zaujatosti alebo strannosti voči jednému z rodičov,“ vysvetľuje Šauerová. Zároveň spomína na to, že starší rodičia by mali myslieť na dopad rozvodu na ich, hoci dospelých, deti. „Dospelé deti môžu ponúknuť rodičom rady alebo podporu v hľadaní konštruktívnych ciest riešení, ale opäť s dôrazom na udržanie rovnováhy a bezpečných hraníc.“ V tomto je totiž práve rozvod rodičov dospelých „detí“ zložitejší ako u tých malých. Nakoniec nami oslovená odborníčka tvrdí, že pokiaľ to situácia vyžaduje, je vhodné zvážiť chvíľkové prerušenie kontaktu s jedným alebo oboma rodičmi. Deti sú už dospelé a môžu samy rozhodovať o povahe a frekvencii svojej komunikácie s rodičmi, a to aj po rozvode.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.