Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tehotenstvo ako najkrajšie obdobie v živote ženy. A čo keď nie? Nesmie sa to hovoriť nahlas

reklama:
Tehotenstvo ako najkrajšie obdobie v živote ženy
Tehotenstvo ako najkrajšie obdobie v živote ženy. A čo keď nie? Nesmie sa to hovoriť nahlas Foto: www.gettyimages.com

Celodenné nevoľnosti, opuchnuté členky, zmeny nálad. Strach, či je bábätko v poriadku, aká budete mama a ako sa vám zmení život. Nielen s tým sa tehotné ženy stretávajú. K tomu výčitky, že sa počas iného stavu nevznášajú na obláčiku eufórie, pretože je to predsa najkrajšie obdobie v živote ženy, aspoň sa to hovorí. A čo keď nie tak úplne?

Väčšina žien cíti radosť, keď im test oznámi, že sú tehotné, a na bábätko sa tešia, ale tlak, ktorý na ne spoločnosť postupne kladie, otázky, ktoré im blízki kladú, a očakávania, ktoré od nich majú, sú často stresujúce.

„Predsudkov a stereotypov ohľadom obdobia tehotenstva a po pôrode je z môjho pohľadu veľa. Predovšetkým sa stretávam s tým, že my ženy máme byť v tomto období šťastné a radostné a je to najkrajšie obdobie v živote. Ide o stereotypy pozitívneho rázu. Niekedy si hovorím, či tieto názory neprezentujú hlavne muži a ženy, ktoré ešte neboli tehotné a nemajú bábätko,“ ako by mi brala slová z úst psychologička Ilona Špaňhelová. Čo tehotné ženy najčastejšie trápia?

Tlak okolia? Šťastnou mamou byť chceš!

Že stať sa matkou je prirodzeným životným cieľom väčšiny žien? To môže byť pravda, ale tiež nemusí. Klinická psychologička Danuša Jandourková vidí problém v tom, že materstvo je vnímané ako niečo čisto pozitívne, a keď to tak žena nevníma, s pochopením sa veľmi nestretne. A ak sa dokonca rozhodne deti nemať, je často vnímaná ako sebecká. „Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko. Opakovane to vidíme napríklad na politickej scéne, kedy je spochybňovaná (niekedy dosť nevyberavo) kompetencie jednej z bezdetných političiek hovoriť o témach rodiny,“ hovorí.

Majte na pamäti jedno. Najmä v prípade, že čakáte prvé bábätko, môžete zažívať veľmi rozporuplné pocity. Rastie vo vás nový život, čo je malý zázrak. Ale vy postupne vôbec nespoznávate seba samého a svoje telo.

Najkrajšie obdobie alebo peklo?

Musíte sa porovnať s množstvom zmien, necítite sa dobre a každý sa vás pýta, či ste nadšené a užívate si to. Keď influencerka @nasranamama kedysi otvorene povedala, že je tehotenstvo peklo, dostalo sa jej ako podpory, tak aj hejtov. Ale ono to nie je rúhanie, vy tým nehovoríte, že bábätko nechcete, že sa na svoju novú rolu netešíte. Len že je to náročné.

Aké sú skoré príznaky tehotenstva. „Ženám môže byť zle, tehotenstvo môže byť plné prekvapení, nečakaných situácií, neistôt a otáznikov. Mení sa im telo, sú menej pohyblivé, riešia bábätko a potom čítajú všade možne, že je to najkrajšie obdobie, pritom ony to tak možno necítia. A to je úplne bežné. Tento normálny rámec odporúčam ‚vtĺkať‘ ženám do hlavy,“ prihovára sa Ilona Špaňhelová.

Čo tehotné ženy trápi

  • Meniaci sa fyzický vzhľad. Premeny tela bývajú veľké a často nečakané. Napríklad influencerka Katarína Kopicová založila pred rokmi profil Telo s príbehom kvôli tomu, ako veľmi ju prekvapili strie. „Tehotenstvo môže významne zmeniť telesnú schránku a to je v dnešnej dobe kultu dokonalého tela ťažká vec. Pre ženy, ktoré mávajú tendenciu opierať sa o svoj vzhľad, to môže byť zdroj neistoty,“ vysvetľuje Danuša Jandourková.
    Pochybnosti všetkého druhu. Ženy neustále počúvajú, že tehotenstvo a pôrod zvládli všetky pred nimi a že byť matkou je prirodzená vec. Ale veľmi upokojujúce to nie je. „Všetko je nové, iné. A v mnohých prípadoch sa táto inakosť nezmestí do žiadnych poučiek, do žiadnych rád alebo odporúčaní, s ktorými sa ženy kedy stretli,“ objasňuje Ilona Špaňhelová.
    Obavy zo straty sociálnych kontaktov. Je jedno, či žena žije vo veľkom meste alebo na malej dedine, ak nemá s kým tehotenstvo a materstvo zdieľať, môže ju izolácia trápiť. Bude si mať čo povedať s bezdetnými kamarátkami, dostane sa za kultúrou alebo športom? Len ťažko.
    Ako sa zorientovať v mäse informácií. Predtým bolo bežné čerpať informácie a skúsenosti u kamarátok, matiek a babičiek a veriť svojej intuícii. „Dnes je ale bežné bývať ďaleko od rodičov, prípadne sú rodičia pracovne aktívni a nie je toľko priestoru na spoločný čas a odovzdávanie skúseností s materstvom,“ objasňuje jedno z úskalia Danuša Jandourková. Ďalší problém je, že informačných kanálov je výrazne viac, čo nemusí byť výhodou. Najmä rozmach sociálnych sietí vedie k tomu, že ženy nedajú na zdravý rozum a veria všetkému, čo sa na nich objavia.
    Neistota z pracovnej budúcnosti. Diskusia o tom, ako veľmi ženy vyradia roky na materskej a rodičovskej dovolenke z pracovného trhu, sa vedú a situácia sa pomaly zlepšuje, ale ak je žena v práci spokojná, vybudovala si pozíciu a má dobre rozbehnutú kariéru, môže ju logicky napadnúť, že ju nová životná rola posadí na pracovnú čakačku. Nedivme sa, že má z toho obavy.

Ako z toho von?

Ak niečo tehotným ženám a ženám po pôrode pomôže najviac, je to podpora a láskavosť. Ako od okolia, tak od seba samotných. Je dôležité rešpektovať svoje pocity a nevyčítať si ich. „Chce to viac sa venovať sebe, byť k sebe láskavá. A to nielen v období tehotenstva. Ale nezabúdať na seba ani po narodení bábätka,“ radí Ilona Špaňhelová.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.