Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trápia vás bolestivé opuchy nôh? Pite čaj z petržlenu!

reklama:
Trápia vás bolestivé opuchy nôh? Pite čaj z petržlenu!
Trápia vás bolestivé opuchy nôh? Pite čaj z petržlenu! Foto: www.freepik.com

Veľa ľudí pestuje petržlen v záhradke alebo v kvetináči za oknom. Väčšinou ju pridávajú do polievky alebo varených zemiakov. Lenže petržlen je pre vaše zdravie hotový poklad a oplatí sa ju konzumovať častejšie ako raz za čas v polievke. Výborné účinky má napríklad petržlenový čaj.

Petržlen je pôvodom stredomorská rastlina. Prvé zmienky o nej pochádzajú už z 3. storočia. Hojne sa pestovala aj v antickom Grécku. Nepoužívali ju ale na varenie, uctievali rastlinu ako symbol zabudnutia a smrti. Rimania zase petržlen používali na zakrytie pachu alkoholu v dychu a pre lepšie trávenie. V obľube ju mal napríklad aj Karol Veľký. Za jeho vlády (742-814) sa petržlen začal pestovať aj v záhradách okolo jeho sídla.

Bohatá na vitamíny a ďalšie látky

Petržlen obsahuje vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovú, z minerálnych látok vápnik, horčík, draslík a fosfor. Vňať petržlenu je veľmi cennou potravinou aj liečivom. Má štyrikrát viac vitamínu C ako pomaranče a kapusta a dvakrát viac ako smotanka lekárska. 20 gramov vňate dodá 48 mg vitamínu C, pričom denná potreba človeka je 75 mg. Vňať obsahuje okrem kyseliny listovej aj provitamín A, chlorofyl, aminokyseliny a veľa éterických silíc. Semená petržlenu obsahujú oveľa viac éterických silíc a flavonoidov ako korene, a preto pôsobia silne močopudne. Petržlen je tiež bohatá na mangán, železo a chlór.

Vplyv na zdravie

Petržlen napomáha zvýšeniu prietoku krvi v obličkách, pôsobí na rozširovanie ciev, nepatrne znižuje krvný tlak, pôsobí na tráviaci trakt zvyšovaním sekrécie tráviacich enzýmov a uvoľnením kŕčov hladkého svalstva. Je používaná pri poruchách trávenia a ako mierne afrodiziakum. Petržlen povzbudzuje chuť do jedla, zlepšuje funkciu žliaz s vnútornou sekréciou. Žuvaním petržlenovej vňate sa čistí dych a odstraňuje zápach z cesnaku.

Na čo všetko je ešte dobrá? Na liečbu anémie, asténia, atónia žlčníka, nechutenstva, pečeňových ťažkostí, rakovinových novotvarov, občasných horúčkových stavov, močových kameňov, menštruačných bolestí, črevných parazitov, reumatizmu, oligúrie, nervozity, zlej krvi, plynatosti a infekcie.

Zvonka sa používa na pomliaždeniny, neuralgia, pehy, rany, bodnutie hmyzom, výtoky, zápal oka alebo hromadenie mlieka v prsníku. Posilňuje zrak a lieči očné choroby, ako je šeroslepota, zápaly zrakového nervu či slabnutie zraku.

Kyselina listová, ktorú petržlen obsahuje, je dôležitou živinou pri prevencii rakoviny. Petržlen je tiež silne močopudná, čím znižuje krvný tlak a zlepšuje funkciu obličiek. Tým, ako zvyšuje vylučovanie sodíka a vody pomocou moču, zvyšuje spätné vstrebávanie draslíka do obličiek. To je obzvlášť užitočné pri zlom obehu, opuchoch, celulitíde a iných kardiovaskulárnych problémoch.

Ako zatočiť s opuchmi nôh

Opuchy nôh vznikajú zadržiavaním vody v tele a spôsobujú bolesť. Príčin je mnoho, ale z tých najčastejších možno menovať sedavý spôsob života alebo dlhé státie v jednej polohe, konzumácia veľkého množstva spracovaných alebo slaných potravín, zlá cirkulácia krvi, postmenštruačný syndróm, vedľajšie účinky niektorých liekov či tehotenstva. Niekedy môže ísť aj o prejav vážnejšieho ochorenia, napríklad pečene, srdca alebo obličiek. V týchto prípadoch je samozrejme nutné vyhľadať lekára. S opuchmi nôh vám však pomôže aj napríklad petržlenový čaj.

Petržlenový čaj

Na prípravu liečivého čaju využijete listy, semená aj koreň. Denne by ste mali vypiť asi 1,5 čaju. Pár hodín pred spaním už ale čaj nepite, aby ste nemuseli v noci vstávať na toaletu.

Nakrájajte listy a koreň petržlenu na drobné kúsky. Vložte približne 1/4 pohára nakrájaného petržlenu do sparovača na čaj. Pokiaľ ho nemáte, stačí voľne nasypať petržlen do čajníka. Zalejte ho 2 dcl vriacej vody a nechajte vylúhovať 5 až 7 minút. Vyberte sparovač s petržlenovou vňaťou, respektíve čaj sceďte. Ak chcete, pridajte trochu medu, citrónu alebo zázvoru na dochutenie.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.