Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Učenie na nočník

reklama:
Učenie na nočník
Učenie na nočník Foto: www.gettyimages.com

Kedy začať? Univerzálna odpoveď neexistuje, vhodná doba záleží na fyzickom a psychickom vývoji dieťaťa a je u každého dieťaťa iná.

Deti mladšie ako 12 mesiacov ešte nevedia ovládať vylučovanie vôľou a tento stav u väčšiny detí pretrváva minimálne do 18 mesiacov. Známky pripravenosti na učenie na nočník sa objavujú často medzi 18. a 24. mesiacom veku, ale niektoré deti nie sú pripravené ani v 30 mesiacoch aj dlhšie.
Aké sú známky pripravenosti na učenie na nočník?

Počas dňa zostane dieťa suché aspoň dve hodiny alebo má suchú plienku po dennom spánku.
Vylučovanie stolice je pravidelné a predvídateľné.
Dieťa dáva najavo, že bude močiť či vylučovať stolicu – výrazom tváre, držaním tela, ukrývaním sa pri vykonávaní potreby, gestami alebo slovami.
Dieťa vie vypočuť jednoduché pokyny.
Dieťa vie dôjsť do kúpenej a pomáha s obliekaním a vyzliekaním.
Dieťa sa cíti nepohodlne s mokrými plienkami a hovorí si (akokoľvek) o ich výmenu.
Dieťa si praje používať záchod alebo nočník.
Dieťa si praje nosiť normálnu spodnú bielizeň ako rodičia alebo starší súrodenci.

Kedy s učením na nočník nezačínať?

Pokiaľ dieťa ešte nespozná, že bude močiť či vylučovať stolicu.
Ak sa dieťa nočníka bojí.
Pokiaľ je dieťa v nejakej stresovej situácii – sťahovanie, príchod nového súrodenca, úmrtie v rodine, choroba a pod.

Ako si vybrať nočník?

Procesu učenia sa na nočník prospeje, ak si dieťa vyberie nočník samo a vytvorí si tak k nemu vopred kladný vzťah. Nočník by mal byť primeraný veľkosti dieťaťa. Dieťa by na ňom malo sedieť stabilne s nohami opretými o zem. Niektoré deti nočník odmietajú a rovno chodia na dospelý záchod, v tomto prípade rozhodne používajte detské sedadlo a stoličku pod nohy, aby sa dieťa mohlo nohami zaprieť pri vylučovaní stolice.
Učenie na nočník

Na prvýkrát posaďte dieťa na nočník radšej oblečené, aby sa nebálo a zvyklo si naň. Ak je dieťa vystrašené, nenúťte ho na nočníku sedieť a skúste to na druhý deň alebo neskôr znova.

Pokiaľ sa dieťa nočníka nebojí, posaďte ho nabudúce na nočník bez plienok. Teraz mu tiež vysvetlite, čo po ňom chcete. Na začiatku sa dieťaťu podarí vymočiť skôr náhodou. Je preto potrebné dieťa posadzovať na nočník často a skôr na kratší čas, aby sa mu nočník nesprotivil. Snažte sa vysledovať signály, ktorými dieťa dáva najavo, že bude vykonávať potrebu, a v tej chvíli ho posaďte na nočník. Odmenou za vykonanú potrebu by mu mala byť veľká pochvala, ktorá bude motiváciou pre ďalšie pokusy. Naproti tomu prebaľovanie mokrých plienok by malo byť rýchle a pre dieťa nezaujímavé, aby dieťa preferovalo vylučovanie do nočníka.

Povzbudzujte dieťa na používanie nočníka kedykoľvek cíti potrebu. Dieťa si musí byť isté, že kedykoľvek dá najavo, že potrebuje na nočník, budete mu v tom pomáhať. Pokiaľ je to možné, nechajte ho niekedy behať bez plienky s nočníkom pripraveným po ruke. Povedzte mu, že ho môže kedykoľvek použiť, a občas mu ešte pripomeňte, že pokiaľ bude potrebovať, je tu nočník pre neho.

U niektorých detí sa tiež osvedčili tzv. učiace nohavičky, ktoré vzhľadom pripomínajú bežnú spodnú bielizeň. Tieto nohavičky sú vhodné na prechodnú dobu, kedy dieťa ešte chodenie na nočník úplne nezvláda, pretože v prípade nehody zadrží väčšinu tekutiny, ale dieťa si v nich pripadá veľmi mokré.

Snáď každému dieťaťu sa počas učenia na nočník prihodia nejaké nehody. Nehnevajte sa preto na dieťa a netrestajte ho. Proste len upracte a povedzte dieťaťu, nech sa nabudúce pokúsi použiť nočník. Pri každom úspechu naopak veľmi výrazne vyjadrujte svoju radosť a nešetrite pochvalami.

Aj keď už dieťa vydrží suché celý deň, môže trvať ešte celé mesiace a niekedy aj roky kým zvládne byť bez plienok aj v noci. Vo veku dvoch rokov je nervová sústava väčšinou ešte nezrelá na to, aby sa dieťa v prípade potreby spoľahlivo prebudilo uprostred noci. Pomôcť môže nedávať dieťaťu veľa napiť tesne pred spaním a nechať ho pred uložením do postieľky ešte vymočiť. Uistite dieťa, že vás môže v noci kedykoľvek zavolať a vy mu s nočníkom pomôžete. Väčším deťom môžete nechať nočník pri postieľke, aby to v noci nemali ďaleko a nebáli sa.

Pokiaľ sa vaše dieťa aj napriek vašej snahe pomočuje cez deň ešte vo veku 3 rokov alebo v noci ešte vo veku 4 rokov, poraďte sa o probléme s vaším pediatrom. Vo väčšine prípadov ide o určitú nevyzretosť organizmu, ktorá časom pominie (často sa tento problém v rodinách dedí). Pomočovanie však môže byť spôsobené aj závažným ochorením (vrodené vady močového mechúra, infekčné ochorenie, cukrovka a ďalšie) a porada s lekárom je preto na mieste.

Zdroje:
http://www.aap.org/family/healthychildren/08fall.htm
http://www.babycentre.co.uk/toddler/pottytraining/abc/
http://www.emimino.cz/pages/story/5199
Gregora, M.: Kniha o matce a dítěti, Grada Publishing, a. s. 2005

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.