Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naučte svoje deti týchto 5 hodnôt. Budú dobrí ľudia a budú mať šťastnejší život

reklama:
Naučte svoje deti týchto 5 hodnôt
Naučte svoje deti týchto 5 hodnôt. Budú dobrí ľudia a budú mať šťastnejší život Foto: www.freepik.com

Každý rodič dúfa, že z jeho dieťaťa vyrastie dobrý človek. Verí, že bude mať správne nastavený morálny kompas, ktorý ho po celý život povedie k správnym rozhodnutiam a krokom. Rozvíjanie charakteru a morálnych hodnôt u detí má minimálne rovnakú, ale skôr väčšiu dôležitosť, než akademické znalosti. Určujú totiž to, kým sú ľudia v školských rokoch aj v dospelosti. Ktorým hodnotám deti učiť, aby viedli šťastný a na morálnych hodnotách založený život?

Základom je láska

Naše deti sú náš svet. Milujeme ich, vážime si ich a chceme, aby sa učili správnym hodnotám aj morálke, boli šťastné a so zdravým prístupom vedeli pracovať na svojich úspechoch. Hlavne na nás rodičoch je vštepiť im na začiatku života hodnoty, ktoré ich potom budú ďalej sprevádzať a určovať kvalitu ich vzťahov a žitia všeobecne. Všetky hodnoty detí i dospelých by mali byť založené v prvom rade na láske. Láskyplné postoje u detí sa rozvíjajú, keď cítia, že im je láska prejavovaná. Vďaka tomu, že prejavy lásky vnímajú a prijímajú, učia sa milovať ostatných aj samých seba.

Naučte deti týchto 5 zlatých hodnôt

1. Poctivosť

Možno sa vám zdá, že skutočne čestní ľudia sú v dnešnej dobe ako ihla v kope sena, ale stále existujú a poctivosť a úprimnosť vo vzťahoch sú veľmi cenné. Ako naučiť deti byť poctivými ľuďmi? Podobne ako všetkému ostatnému, vlastným príkladom, teda tým, že sami budeme úprimní a naučíme ich, že by sme mali byť úprimní aj vo chvíľach, keď je to mimoriadne ťažké. „Neexistuje nič, čo by sa vyrovnalo učeniu nápodobou,“ hovorí newyorská psychoterapeutka Donna Laikind. „Keď dieťa vidí rodičov, ako jedná s ľuďmi čestne, dôstojným spôsobom, je to tá najlepšia lekcia, akú môže dieťaťu dať.“ Deti v mladom veku absorbujú naše činy ako huba, takže každá, hoci sebanevinnejšia či milosrdná, lož môže prispieť k nabúraniu ich charakteru a následne nepoctivosti. Samozrejme, že pravda niekedy vedie k nepríjemným situáciám alebo rozhovorom, berme to ako súčasť toho, ako dieťa naučiť tejto hodnote – úprimnosť nie je vždy jednoduchá, ale stojí za to.

2. Zdvorilosť

Deti sa učia rešpektu as ním súvisiacemu zdvorilému správaniu na základe pozorovania nás, ako rokujeme s ostatnými. Všímajú si to, ako hovoríme s partnerom alebo rodičmi či súrodencami. V rámci učenia detí tejto hodnote im môžeme byť dobrým vzorom a príkladom tým, že budeme k druhým vždy úctiví a zdvorilí. Naučte ich, aby sa vždy správali slušne a rešpektovali každého, bez ohľadu na to, či ide o tuláka bez domova alebo kráľovnú. Deti by mali vedieť a vyrastať s tým, že si každý zaslúži, aby sa s ním zaobchádzalo láskavo a s úctou. „Je dôležité, aby deti vnímali aj to, že môžeme mať veľmi neotrasiteľný názor, za ktorým si stojíme, a stále môžeme akceptovať, že niekto iný to vidí úplne inak a aj jeho pohľad na vec môže byť cenný,“ dodáva psychoterapeutka Laikind.

3. Vďačnosť

Deti by si mali vedieť vážiť to, čo majú. Ako dieťa rastie, prechádza od egocentrického pohľadu na svet k pohľadu von. Ruka v ruke s tým potrebuje rozvíjať hodnotu vďačnosti. Umožní mu to mať pozitívnejší pohľad na život. Keď deti učíme pomáhať druhým, osvojujú si pokoru a sú schopné vnímať citlivo iných ľudí, ktorí žijú inak ako ony. Pokiaľ sa deti učia byť vďačné od útleho veku, veľmi pravdepodobne im tento postoj vydrží navždy. Na učenie vďačnosti je ideálny predškolský vek, kedy by si deti mali osvojiť základné zlatá slovíčka prosím a ďakujem, naučiť sa ďakovať za darčeky k narodeninám, za pomoc, keď niečo chcú, vždy o to poprosiť a s vďačnosťou za to poďakovať.

4. Veľkorysosť

Toto slovko súvisí so zdieľaním a budovaním vzťahov. Teda nemyslieť len na seba. Učenie významu zdieľania a starostlivosti môže deťom pomôcť lepšie komunikovať v škole a ľahšie získavať priateľov. Naučte ich myslieť na druhých. Veľkorysosť sa spája s empatiou, respektíve sa od nej odvíja. Schopnosť dieťaťa porozumieť pocitom druhej osoby a spojiť sa s nimi pomáha budovať základy pre pevné vzťahy v priebehu celého života. Empatia je preto jednou zo základných rodinných hodnôt. Okrem budovania vzťahov s ostatnými prispieva aj k riešeniu konfliktov, kedy napríklad umožňuje vidieť pri hádke druhú stranu a hľadať riešenie.

5. Odpustenie

Naučme svoje deti odpúšťať druhým a všetko, čo im už neslúži, prepustiť, nechať ísť. Dôležité je, aby vedeli, že zášť alebo túžba po pomste k ničomu peknému nevedú a len udržujú v človeku negativitu a zášť. Naučte deti, že odpustenie neznamená zabudnúť alebo predstierať, že niečo nebolelo. To platí najmä v prípade, keď po deťoch chceme, aby, keď sa im niekto za niečo ospravedlní, povedali „to je v poriadku“ bez toho, aby sme im umožnili priznať ich skutočnú bolesť. Veľmi sa im uľaví, keď sa naučia vnímať, že môžu odpustiť, aj keď ich bolí zranenie, ktoré im napríklad kamarát spôsobil pri hre, a pritom ich v poriadku plakať a byť z toho smutný alebo smutná, teda nepotlačovať smútok, bolesť a vlastné pocity .

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.