Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Učte deti láskavosti i vďačnosti. Ako podporiť psychickú pohodu detí?

reklama:
Učte deti láskavosti i vďačnosti. Ako podporiť psychickú pohodu detí?
Učte deti láskavosti i vďačnosti. Ako podporiť psychickú pohodu detí? Foto: www.gettyimages.com

Pomôcť deťom s ich emocionálnou pohodou je v záujme nás všetkých. Ako na to? Klinická psychologička Hazel Harrison prináša päť jednoduchých krokov.

Deti sa často cítia byť pod tlakom a mnohé z nich uvádzajú, že sa necítia dobre: bojujú s úzkosťami, nízkym sebavedomím a zvládaním emócií. Klinická psychologička Hazel Harrison dala pre BBC dohromady päť jednoduchých krokov na podporu blaha (alebo aj well-beingu) u detí.

1. Buď sám sebou

Pomôžte deťom, ako rozpoznať svoje silné aj slabé stránky. Svoj charakter, špecifické rysy, ktoré nás robia jedinečnými. Hazel Harrison tvrdí, že je to spôsob, ako u detí vybudovať sebavedomie. „Sila charakteru nezávisí od konkrétneho výsledku alebo úspechu. Dôležité je, aby deti pochopili, že charakter je súčasťou našej osobnosti a že je super byť sám sebou.”

2. Buď vďačný za to, kým si a za to, čo máš

Každý z nás má tendenciu porovnávať sa s okolím, a deti obzvlášť. Aj kvôli častej konzumácii mediálneho obsahu môžu získať pocit, že ostatní ľudia sú úspešnejší, krajší, majú zaujímavejší život, plný zábavy. „Deti sú k porovnávacej pasci náchylné rovnako ako dospelí,” vysvetľuje psychologička. „Je preto dobré upozorniť na to, čo je v živote dobré, čo funguje. Snažte sa u seba aj u detí rozvíjať pocit vďačnosti.“ Čo máme na svojom živote a na sebe radi? Čo by sme nikdy nemenili?

3. Buď všímavý

Naša myseľ môže byť veľmi zaneprázdnená – a často plná starostí. Preto je dobré zamerať sa na to, čo sa deje v prítomnom okamihu. „Je to ďalší spôsob, ako zvýšiť pohodu vášho dieťaťa,” radí expertka. Aj podľa ďalších odborníkov môže všímavosť znížiť úzkosť a podporiť celkovú psychickú pohodu, ale aj koncentráciu. Ako na to? Jednou z metód je napríklad kreslenie. Nastavte časovač na desať minút a vyzvite deti (aj sami seba), aby nakreslili to, čo vidia. Cieľom nie je kvalita kresby ako takej, ale je to technika, ktorá podporuje schopnosť sa sústrediť a priviesť zatúlanú pozornosť späť. Účinné je tiež zamerať sa na zmysly: vnímať vône, farby, zvuky alebo textúru rôznych predmetov okolo seba.

4. Buď láskavý

„Výskumy ukazujú, že ak sme láskaví k ostatným, nielenže zlepšujeme pohodu ďalších ľudí, ale rovnaký účinok má láskavosť aj voči nám samotným,“ upozorňuje Hazel Harrison. Byť láskavý pomáha spojiť sa s ostatnými a vytvárať zmysluplné vzťahy, ktoré z dlhodobého hľadiska hrajú zásadnú úlohu v našom duševnom zdraví. Existujú pritom stovky spôsobov, ako môžu deti aj dospelí každý deň prejavovať láskavosť. Môže to byť slovné vyjadrenie uznania a podpory, aktívne počúvanie, drobné gestá pomoci, úsmev, objatie, pomoc.

5. Zvyšuj si svoju odolnosť

Byť odolný znamená vedieť sa zastaviť, keď sa niečo nedarí, odraziť sa, vedieť nájsť stratégiu na riešenie problémov, vyrovnať sa s neúspechom. A pretože problémy stretnú každého z nás, budovanie odolnosti je zásadný predpoklad preto, aby sme ich prekonali. Pokiaľ chcete u svojich detí vybudovať odolnosť, pomôžte im rozvíjať sebavedomie, zodpovednosť a samostatnosť. Nechať ich, aby sa poučili zo svojich chýb. Pretože to je cesta k tomu, aby sa príliš nebáli budúcnosti a aby mali istotu, že keď zlyhajú, môžu sa zase „otrepať“ a ísť ďalej.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.