Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Začali vás počas tehotenstva trápiť metličkové žilky? Toto sú spôsoby, ako problém riešiť

reklama:
Začali vás počas tehotenstva trápiť metličkové žilky
Začali vás počas tehotenstva trápiť metličkové žilky? Toto sú spôsoby, ako problém riešiť Foto: www.gettyimages.com

Drobné cievne pavučinky, ktoré sa môžu vytvoriť prakticky kdekoľvek na tele, sú nepríjemným estetickým problémom. Tehotenstvo je obdobím, v ktorom sa riziko ich tvorby zvyšuje. Ako problém riešiť?

Čo sú to metličky?

Metličkové žilky sú iba jedným z mnohých termínov, ktorými sa tento problém označuje. Naraziť môžete na skrátený názov „metličky“, prípadne na pojmy pavúčkovej cievy alebo pavučinovej žilky.

Všeobecne možno povedať, že ide o najmiernejšiu formu žilovej nedostatočnosti, kŕčových žíl. Metličky len výnimočne spôsobujú fyzické ťažkosti, spravidla ide iba o problém estetický. Na druhú stranu môžu značiť, že s vašim telom možno nie je všetko úplne v poriadku, a môžu byť predzvesťou zhoršujúcich sa komplikácií. Či už z estetických, alebo zdravotných dôvodov je teda vhodné problém riešiť.

Prečo sa pavučinové žilky objavujú práve v tehotenstve?

Metličkové žilky sa rozhodne neobjavujú iba v tehotenstve. Niekedy ich môžete v menšej miere objaviť aj na tele batoliat, rizikovým obdobím je aj puberta, začiatok užívania antikoncepcie či menopauza. Vo všetkých prípadoch ide o obdobie nášho života, v ktorom naše telo prechádza zásadnými zmenami, hormóny sú doslova rozbúrené.

Tehotenstvo aj pôrod sú typickým príkladom pre naše telo veľmi náročného obdobia. Žilky sa môžu často objaviť v oblasti nosa, na tvárach či na nohách. Zatiaľ čo niekedy žilky samé ustúpia po pôrode, u niektorých mamičiek sa kvôli ďalšej hormonálnej búrke, ktorá po pôrode prebieha, môže problém ešte zhoršiť. Okrem tehotenstva ako také môžu byť ďalšími „privolávačmi“ pavučiniek nadváha, horšie stravovanie alebo stres, čo sú stavy s tehotenstvom často spojené.

Hýbte sa, odpočívajte

Hoci je to počas tehotenstva aj po ňom niekedy ťažké, nemali by ste zabúdať na pravidelný pohyb a súčasne dostatok odpočinku. Stačia pravidelné prechádzky, neskôr po pôrode treba ľahké vyklusávanie alebo jazda na kolieskových korčuliach. Aj počas tehotenstva je potom skvelou voľbou plávania. Váš organizmus pravidelný pohyb k správnej funkcii nevyhnutne potrebuje. Po každej náročnejšej aktivite by však mal súčasne nasledovať zaslúžený odpočinok. Zverte potomka do starostlivosti partnerovi alebo babičke s dedkom a doprajte si chvíľu kľud.

Pozor na jedálniček

Ak si držíte aj po pôrode prebytočné kilá, mali by ste s tým postupne začať niečo robiť. Prvý štvrťrok po pôrode ešte na chudnutie nebýva priestor. Potom je ale načase postupne upraviť jedálniček a venovať sa návratu vlastného tela do formy. Aj zdravšie stravovanie a schudnutie pomôžu ústupu metličiek.

Striedajte teplú a studenú vodu

Krv vo vašich cievach pomôže rozprúdiť aj striedanie teplej a studenej sprchy. Túto terapiu môžete zacieliť buď na postihnuté miesta, alebo rovno na celé telo (pozor na to, že počas tehotenstva táto praktika nemusí byť najmä v oblasti bruška vhodná). Pamätajte ale na to, že je nutné vydržať pri tejto metóde dlhodobo, jedna sprcha nič nerieši.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.