Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo hrozí deťom na internete? Pedofili, nákup diamantov aj falošní kamaráti!

reklama:
Čo hrozí deťom na internete?
Čo hrozí deťom na internete? Pedofili, nákup diamantov aj falošní kamaráti! Foto: www.gettyimages.com

Deti sú na sociálnych sieťach, na internete a v online hrách vyložene ako ryby vo vode. Väčšinou si ale neuvedomujú, aké riziká im tam hrozia. Je na rodičoch, aby ich na ne pripravili.

Bohužiaľ deti patria stále častejšie k tým, na ktorých sa internetoví podvodníci zameriavajú. Dokážu využiť detskú naivitu a zmanipulovať ich nielen na oznámenie citlivých údajov, ale niekedy aj na to, aby im poslali intímne fotky. Ste si naozaj istí, že by to vaše dieťa neurobilo?

Pozor na falošných kamarátov

Pre podvodníkov nie je problém napadnúť napríklad účet na sociálnych sieťach a všetkým z priateľov rozoslať správy s prosbou o telefónne číslo. Aj dospelí na to občas naletí, tým skôr deti. A v snahe pomôcť kamarátovi potom ľahko potvrdí aj kód, ktorý im falošný kamarát pošle v SMS správe. Potvrdením ale dáva súhlas na vykonanie m-platby.

Čo sú to m-platby? Fungujú podobne ako platba kartou, len neprebehnú z bankového účtu, ale nájdete ich vo vyúčtovaní od mobilného operátora podobne, ako keď zaplatíte napríklad za lístok v MHD. Rozhodne nejde len o drobné, ale môžete prísť o tisíce.

Deti by mali vedieť, že účet na sociálnych sieťach možno zneužiť, a ak ich niekto osloví a chce po nich napríklad telefónne číslo, mali by si byť vždy isté, že ide o človeka, ktorého poznajú. Naučte ich, aby si to overili alebo aby vám vopred zavolali.

Dôležité tiež je, aby dieťa vedelo, čo sú citlivé údaje, ktoré po nich nesmie nikto nikdy chcieť. Po telefóne, ale ani formou správy na sieťach. Sú to napríklad dáta, pod ktorými sa prihlasujú do svojich účtov na sociálnych sieťach, alebo tie, ktoré patria k platobnej karte, veľa detí už ju totiž má alebo môže vyberať z účtu rodičov.

Pozor na pedofilov!

Deti a dospievajúci môže na sociálnych sieťach osloviť niekto, kto sa vydáva za ich rovesníka, získa si ich dôveru a potom po nich chce stále intímnejšie fotky alebo zisťuje dôverné informácie o bydlisku a rodine.

Minuloročný prieskum spoločnosti Eset a Polícia SR zistil, že približne každý siedmy maloletý vo veku 12-18 rokov niekedy niekomu dobrovoľne poslal svoju intímnu fotografiu či video. „Dospievajúci majú menej životných skúseností a vo veku medzi 11.-15. rokom sa navyše snaží zapôsobiť na svoje okolie a rovesníkov. Potrebujú sa cítiť prijatí, chcú byť považovaní za cool ľudí,“ uviedla psychologička Jarmila Tomková, konzultantka globálneho projektu Safer Kids Online spoločnosti Eset. Práve to môžu zneužiť pedofilovia. Ale nielen oni, v rámci žartu, pomsty alebo šikanovania aj napríklad spolužiaci. V každom prípade by ste mali deťom vysvetliť, prečo je zasielanie fotiek alebo videí zneužiteľné. Ostatne existujú aj prísne podmienky toho, kedy a ako môže fotky detí zverejňovať škola.

Nákup výhod v online hrách

V rámci hrania online hier hrozí, že sa deťom podvodníci pokúsia ukradnúť herný účet, ale môžu ich aj kontaktovať a zneužiť ich na spomínané m-platby. Existuje aj niekoľko prípadov, keď si pre zaplatenie bonusov v hre deti „vypožičali“ kartu svojich rodičov a platbu vykonali z nej. „Deje sa to zvlášť v prípade, že hranie na počítači, v ktorom majú rodičia registrovanú kartu a prístup do aplikácií, nechráni heslo. Potom deti môžu, nechtiac alebo zámerne, zaplatiť z vášho účtu za sťahovanie obsahu, a to až do výšky denného limitu,“ varuje Petr Zíma, manažér Českej sporiteľne pre klientsku bezpečnosť. Odporúča, aby ste kartu radšej do prístroja neregistrovali alebo dieťaťu vytvorili vlastný účet pre vstup do počítača.

Tiež by ste s nimi mali veľmi podrobne prebrať čerpanie peňazí na online hry a vysvetliť, aký je rozdiel medzi tým, že platí v rámci hry nahranými bodmi, a tým, keď si kúpia za reálne peniaze nejaké bonusy, životy či napríklad diamanty v hre. Mali by vnímať rozdiel medzi virtuálnym a reálnym svetom.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.