Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Deti môžu pociťovať úzkosť zo školy z mnohých dôvodov. Čo robiť, keď sa dieťaťu nechce chodiť do školy?

reklama:
Čo robiť, keď sa dieťaťu nechce chodiť do školy?
Deti môžu pociťovať úzkosť zo školy z mnohých dôvodov. Čo robiť, keď sa dieťaťu nechce chodiť do školy? Foto: www.gettyimages.com

Občas sa deťom nechce vstávať, inokedy sa obávajú náročného testu, riešia konflikt s kamarátom. Ako si ale poradiť s tým, keď je stres spojený so školou dlhodobý a stále sa stupňuje?

Predovšetkým rána s dieťaťom, ktoré sa netešia do školy, môžu byť vyčerpávajúce pre celú rodinu. Dieťa sa „sekne”, rodičia sa vyhrážajú, prehovárajú, skúšajú to po dobrom aj po zlom.

Deti a mladiství môžu pociťovať úzkosť zo školy z mnohých dôvodov. Niektoré sa cítia pod tlakom, zažívajú opakované konflikty so spolužiakmi a učiteľmi, iné zažívajú smutný pocit nezapadnutia. Niekedy môžu byť na vine aj problémy v rodine, napríklad časté hádky rodičov alebo rozvod. Mnoho detí má na to navyše poruchy pozornosti alebo učenia. To všetko môže prispieť k tomu, že u nich školské prostredie vyvoláva úzkosť a nadmerným spôsobom ich vyčerpáva, najmä v prípade, ak na ich špeciálne potreby nie je dostatočne reflektované.

Urobte prvý krok

Niekedy môže byť ťažké zistiť, čo presne dieťa znepokojuje. Ale tým, že sa dieťaťa nespýtame, to nezistíme. Vyhľadávajte preto okamihy, kedy si s dieťaťom môžete uvoľnene, citlivo a bez nátlaku porozprávať bez toho, aby malo pocit, že ho vypočúvate. Môžete na to ísť napríklad tak, že sami hovoríte o tom, aké boli vaše školské roky, čo pre vás bolo ťažké a zahlcujúce, aké ste mali problémy so spolužiakmi, učiteľmi či rodičmi. Rozhodne nie je na škodu konzultovať situáciu s triednym učiteľom a školským psychológom.

Server youngminds.org.uk poskytuje niekoľko rád rodičom detí, ktorým sa nechce do školy:

1. Pravidelný ranný režim

Zvlášť u menších detí je pravidelný režim niečím, čo deťom pomáha zvládnuť začiatok dňa. Je dobré nachystať si školskú tašku aj oblečenie dopredu, dopriať si spoločné raňajky a vstať s dostatočným predstihom, aby ráno neprebiehalo (príliš) v zhone. Ráno deti zbytočne nestresujte rečami typu: „Dnes ťa čaká tá dôležitá písomka, tak dúfam, že neprinesieš päťku.” Radšej sa rozprávajte o tom, čo príjemného vás čaká popoludní. Spýtajte sa ich, čo by chceli podniknúť, alebo čo by si dali dobré na večeru.

2. Pokúste sa uvoľniť tlak

Rodičia často robia chybu, že sa až príliš často zaoberajú školskými výsledkami. Pochopiteľne si udržujte prehľad o tom, ako si deti vedú, ale každodenné rýpanie sa v známkach vytvára u dieťaťa pocit, že jeho sebahodnota závisí od toho, či má v žiackej knižke jednotky alebo trojky.

3. Povzbudzujte deti v odpočinku

Neustály tlak, ktorému sú deti vystavené (škola, ale aj časté krúžky) môžu viesť k vyčerpaniu. Dbajte preto na to, aby deti mali dostatok voľného času bez naplánovaných aktivít. Ničnerobenie má zmysel z mnohých dôvodov: dieťa si odpočinie, môže rozvíjať svoju kreativitu, fantáziu, hrať sa a snívať, objavovať vlastné záujmy. Uvoľnené deti tiež bývajú otvorení pre spontánne sociálne interakcie s rovesníkmi. Je dobré myslieť na to, že príliš veľa vopred naprogramovaných činností a preťažený rozvrh môžu viesť k únave a zníženiu schopnosti koncentrácie.

4. Podporte odolnosť dieťaťa

Je dôležité dieťa podporovať, ale zároveň nebyť tým rodičom, ktorý za svoje dieťa rieši prakticky všetko a všetky prekážky okamžite odstraňuje, aby to dieťa malo jednoduché. Dieťa by si však postupne malo budovať sebavedomie, že zvládne aj náročnejšie situácie, a že sa oklepe z nezdarov, že sa pri neúspech hneď „nerozsype.”

5. Slávte malé úspechy

Všímajte si drobné krôčiky dopredu a príliš sa neponáhľajte. Všetko chce svoj čas – a pokiaľ dieťaťu chcete uľahčiť každodenný život spojený so školou, pripravte sa na to, že sa jedná o sústavnú prácu. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a optimizmom. Nehádžte flintu do raže, pokiaľ zmeny pôjdu pomaly. A pokiaľ budete mať pocit, že žiadna zmena k lepšiemu neprichádza, obráťte sa na rodinného či detského psychológa.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.