Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hubárska sezóna je tu: Kedy môžu deti jesť huby?

reklama:
Hubárska sezóna je tu: Kedy môžu deti jesť huby?
Hubárska sezóna je tu: Kedy môžu deti jesť huby? Foto: www.gettyimages.com

Deti hubárčenie milujú. Ako to ale je s konzumáciou húb? Môžu vôbec malé deti jesť huby? Poďme to spoločne zistiť.

Prečo deti nesmú huby

Huby môžu byť ťažké na trávenie. Do detského bruška sa jednoducho nehodí. Okrem vysokého obsahu vlákniny za to môžu aj tzv. chitíny. Ide o zložité polysacharidy, ktoré sú zložkou bunkových stien húb. Pre ľudský zažívací trakt sú zložité na trávenie aj v prípade dospelých. Aj nám, „už veľkým“, môže byť po hubách ťažko… A pravdepodobne to bude práve vďaka chitínom.

Možná otrava je potom samozrejme aj nebezpečná strán trávenia. Na mieste ich opäť zopakovať – zbierajte len huby, ktoré dobre poznáte.

Kedy môžu deti jesť huby

Deti do 3 rokov by huby nemali jesť vôbec. Po 3. narodeninách môžete huby servírovať ako súčasť iného pokrmu. Nevadí, keď dieťa ochutná špongiu v polievke, omáčke, rizote. Rezne z húb alebo praženicu im ale zatiaľ nepodávajte. U malých detí, pokiaľ im huby servírujete, dbajte na to, aby množstvo konzumovaných húb nebolo príliš veľké.

Zásady podávania húb deťom

1. Dieťa by huby nemalo ochutnať pred tretími narodeninami.
2. Začnite hubami, ktoré sa pestujú. Kúpte šampiňóny alebo hlivu a pustite sa s dieťaťom do opatrnej degustácie.
3. Jedlo s hubami nepodávajte pred spaním. Ide o večeru ťažkú na trávenie a nechcete, aby dieťa trpelo bolesťou bruška.
4. Huby pripravujte bez nadbytku tuku. Huby s tukom naozaj nie sú ľahkou prácou pre tráviaci systém. A pozor! Ide aj o tuk napríklad v šľahačke.
5. Deti by huby nemali zapíjať mliekom. Dospelí ani alkoholom, to dodávame iba pre istotu.
6. Myslite na to, že stráviť huby nie je pre bruško ľahké. Hub nepodávajte príliš. A pri príprave pridajte rascu, ten s trávením pomôže.
7. NIKDY deťom nepodávajte huby, u ktorých si nie ste istí, že sú jedlé. Vlastne nielen deťom. Platí to všeobecne. Také huby jednoducho nekonzumujte nikdy.
8. Hubové pokrmy deťom dávajte iba čerstvo pripravené. Neohrievajte ich. Keď už sa vám nechce jedlo vyhadzovať, zjedzte ho sami. Dospelý tráviaci trakt zvládne predsa len viac.

Čo huby obsahujú

Závisí samozrejme vždy na danom druhu huby aj na tom, kde huba vyrástla.

Vodu – Isté je, že huby sú tvorené hlavne vodou, pretože obsahujú zhruba 80 až 90% vody.
Vlákninu – Tá je asi najväčším bonusom húb, sú na ňu totiž veľmi bohaté.
Vitamíny a minerály – Huby môžu byť dobrým zdrojom niektorých týchto podstatných prvkov. Ide napríklad o vitamíny B, D, ale aj C. Potom tiež obsahujú draslík, fosfor a horčík.
Bielkoviny – Huby sú zdrojom rastlinných bielkovín. Udáva sa, že obsahujú asi 2-4 gramy bielkovín na 100 gramov hmotnosti.

Sacharidov a tukov obsahujú iba zanedbateľné množstvo. Aj keď veľa z nás zvýši ich obsah úpravou, napríklad vyprážaním.

Zdroj: www.emimino.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.