Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvosienka jarná dokáže podporiť naše zdravie

reklama:
Prvosienka jarná dokáže podporiť naše zdravie
Prvosienka jarná dokáže podporiť naše zdravie Foto: depositphotos.com

Prvosienka jarná je nielen krásna jarná rastlina, ale aj skvelý podporovateľ nášho zdravia.

Rastlina, ktorá kvitne od januára do mája v Európe aj Ázii, má mnoho pozitívnych účinkov. Je škoda ju nevyužiť. Ale treba tiež vedieť, ako ju využiť správne.

Je potrebné ju chrániť

Pri zbere prvosienok na využitie na liečbu je potrebné dodržiavať určité pravidlá a chrániť rastlinu pred poškodením. Nikdy sa preto nevykopáva koreň a nezbiera sa ani podzemok. Obe tieto časti majú síce významne vyšší podiel liečivých zložiek, ale v prípade zberu by sa pochopiteľne rastlina nenávratne zničila. Na niektorých miestach nie je vhodné zbierať ani kvety. Dobrou možnosťou je zbierať na vlastnej záhradke. Ak potrebujete viac kvetov alebo chcete rastlinu využiť celú, môžete uvažovať o cielenom pestovaní.

Obsah látok

Medzi kľúčové látky patria saponíny, glykozidy, taníny, vitamín C, karotén, rutín a enzým s názvom primverosidáza. Saponíny sú podľa niektorých hlavne v kalichu a kvetnej stopke. Preto samotný kvet bez kalichu sa považuje často za neúčinný. Vyšší obsah látok má prvosienka jarná. Prvosienka vyššia je síce tiež zdraviu prospešná, ale menej.

Ako pomáha

Maxany sa používali už kedysi, pretože sa pestovali na šalát. Ľudia jedli kvety a listy. Z kvetov sa vyrábalo aj víno. Neskôr sa objavili rôzne účinky na zdravie. Čaj preto slúži ako sedatívum. Hodí sa tiež na odstránenie bolestí hlavy. Rastlina dokáže podporiť aj kvalitný spánok. Medzi výrazné vlastnosti rastliny patrí jej schopnosť rozpúšťať hlieny. Využíva sa preto na podporu odkašliavania či tlmenia dráždivého kašľa. Všeobecne má dobré využitie pri liečbe chorôb horných dýchacích ciest, pri zápale pľúc, bronchitíde či pľúcnej emfyzém. Prvosienka pôsobí aj proti epilepsii. Má tiež antireumatické účinky. Svoje použitie nájde aj pri ochorení močového mechúra alebo pri oslabenej srdcovej činnosti. Pôsobí močopudne a mierne preháňavo. Použiť je možné aj zvonka.

Ako používať

Najbežnejšia je príprava čaju. Obvyklé dávkovanie je jedna lyžica na šálku čaju. Vhodnou dávkou sú potom dve šálky denne. Z nálevu s desiatimi gramami prvosienky sa robia vlasové kúpele. Rovnaký nálev je možné použiť na čistenie pleti a na mastnú pokožku. Ako už bolo naznačené, môžete listy pridávať do šalátov. Nie je ale vhodné podávať prvosienka tehotným a dojčiacim ženám. Rovnako tak sú niektorí ľudia, ktorí sú na prvosienka alergickí. Aj ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi, by sa mali prvosienka vyhnúť. Ostatne prírodných produktov, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, je celý rad, ako sa môžete presvedčiť napríklad aj v článku tu. Pozor teda na prípadné kombinácie aj s rôznymi prírodnými preparátmi.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.