Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ste alergik? A poznáte týchto 7 mýtov o alergiách?

reklama:
Ste alergik? A poznáte týchto 7 mýtov o alergiách?
Ste alergik? A poznáte týchto 7 mýtov o alergiách? Foto: www.freepik.com

Nejde len o tie peľové, alergií existuje mnoho druhov: na roztoče, prach, zvieraciu srsť, lepok, mliečnu bielkovinu, exotické ovocie a ďalšie potraviny. Tu je 7 najrozšírenejších neprávd a mýtov o alergiách, ktorým bohužiaľ stále veľa ľudí verí.

Nejakou formou alergie trpí až milión ľudí, čo je zhruba každý desiaty. Alergia je ochorenie, ktoré dokáže postihnutému výrazne znepríjemniť život a ovplyvniť jeho celkový zdravotný stav. Kýchanie, slzenie, nikdy nekončiaca nádcha, kašeľ, zažívacie ťažkosti, žihľavka … To sú len niektoré z alergických prejavov. Hoci zasahujú do života tak veľkému množstvu ľudí, stále okolo nich panuje množstvo mýtov a nepresných informácií. Uvedieme na pravú mieru niektoré z nich.

1. mýtus: Peľové alergie vznikajú len v detstve

Nie. Hoci sa alergie často rozvíjajú práve v detstve, môžu sa po prvýkrát objaviť v akomkoľvek veku, aj keď ste nikdy predtým žiadne príznaky nepociťovali. Zmeny životného prostredia, stres alebo kontakt s novými alergénmi môžu vyvolať alergické problémy aj u dospelých. Alergia sa môže objaviť aj v súvislosti s hormonálnymi zmenami, u žien napríklad v tehotenstve alebo počas menopauzy.

2. mýtus: Peľoví alergici sa cítia lepšie v meste ako v prírode

Celkové množstvo a koncentrácia peľu môžu byť v mestskom ovzduší síce nižšie, vplyv na alergické ťažkosti má ale aj typ vegetácie. „V mestách sa často vysádzajú exotické a okrasné rastliny, ktoré môžu spôsobovať aj závažnejšie reakcie ako pôvodné rastliny typické pre vidiek. Problémom miest je znečistenie vzduchu, ktoré môže zvyšovať alergenitu peľových zŕn, a zosilňovať tak alergické reakcie,“ vysvetľuje Michal Závacký, odborník na alergie z portálu ProAlergiky.cz.

3. mýtus: Peľová alergia sa dedí

Hoci genetická predispozícia k alergiám sa môže dediť, konkrétne alergie na určitý alergén nie. Deti alergických rodičov majú vyššiu šancu na vývoj nejakej formy alergie, nemusí ale nutne ísť o precitlivenosť na rovnaký alergén. „Ak majú alergie obaja rodičia, riziko je významne vyššie, než keď je alergický iba jeden z nich. Niektoré výskumy naznačujú, že alergia matky zvyšuje riziko alergického ochorenia u dievčat a alergia otca zase u chlapcov,“ uvádza Michal Závacký.

4. mýtus: Alergia a astma spolu nesúvisia

Veľký omyl. Neliečená alergia totiž môže časom prerásť do prieduškovej astmy. „A to je dôvod, prečo je dôležité alergiu liečiť. Znižuje sa tak riziko rozšírenia ťažkostí, predĺženia peľovej sezóny aj o ďalšie alergény a rozvoja astmy,“ zdôrazňuje Radka Šedivá, lekárka z alergologickej ambulancie Synlab.

5. mýtus: Alergiu spôsobuje seno

Nie. Výraz senná nádcha je trochu zavádzajúce. Ešte v 19. storočí sa ľudia domnievali, že za nádchu, ktorá sa objavila pri práci na lúke, môže intenzívna vôňa čerstvého sena. Preto sa ujal názov „senná nádcha“. Názov sa v ľudovej reči udržal dodnes, aj keď sa neskôr ukázalo, že za problémy môže precitlivenosť nie na seno, ale na peľové častice obsiahnuté v pokosenej tráve.

6. mýtus: Alergia na zvieraciu srsť vyrieši bezsrsté plemeno

Veľmi často ľudia uvádzajú, že nemôžu mať mačku či psa, pretože majú alergiu na ich srsť. Skutočnosť je však trošku iná. Hlavnými vinníkmi sú v tomto prípade najmä proteíny obsiahnuté v psích slinách, kožných šupinách či napríklad v moči, samotná srsť potom obsahuje alergénov výrazne menej. Zaobstarať si rasu bez chlpov v domnení, že je vhodná pre alergikov, nemá opodstatnenie. V hustote či dĺžke chlpu problém nespočíva.

7. mýtus: Laktózová intolerancia znamená alergiu na mlieko

Ľudia zamieňajú intoleranciu laktózy s alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Je v tom ale rozdiel. Zatiaľ čo alergia na mlieko je imunitná reakcia na proteíny v mlieku, laktózová intolerancia je spôsobená nedostatkom enzýmu laktázy, potrebného na rozklad mliečneho cukru – laktózy. Ľudia s laktózovou intoleranciou teda môžu konzumovať mliečne výrobky v obmedzenom množstve, prípadne vyhľadávať produkty bez laktózy. Tí, ktorí sa stretávajú s alergiou na bielkovinu kravského mlieka, musia zo stravy jej zdroje úplne vylúčiť.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.