Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Varovné príznaky, ktoré môžu ukazovať na rakovinu prsníka

reklama:
Varovné príznaky, ktoré môžu ukazovať na rakovinu prsníka

Rakovina prsníka je závažné ochorenie, ktoré postihuje najmä ženy. Väčšinou ju objavia pri každodenných aktivitách, ako je napríklad sprchovanie alebo obliekanie. Je dôležité pravidelne kontrolovať prsia a venovať pozornosť všetkým zmenám, ku ktorým dochádza. Pri včasnom odhalení sa totiž šanca na úspešné vyliečenie značne zvyšuje.

Bulka je typická, ale nie jediný príznak

Typickým príznakom rakoviny prsníka je hrčka, nie je to ale jediný symptóm. Príznaky by ste nemali ignorovať ani v prípade, že prsia nie sú nijako bolestivé. Jedným z prvých symptómov býva zmena štruktúry kože na prsiach a hrudníku. Choroba môže spôsobovať zápal buniek epidermis, ktorý sa prejaví náhlou suchosťou kože, svrbením, začervenaním, odlupovaním sa alebo dokonca zosilnením kože. Zmenou kože na bradavke alebo prsného dvorca sa prejavuje Pagetova choroba, vzácna forma rakoviny.

Zväčšené lymfatické uzliny

Lymfatické uzliny spojené s rakovinou prsníka sa nachádzajú v podpazuší a sú obvykle malé, okrúhle a nebolestivé. Avšak v prípade, že tieto uzliny napučia alebo sú na pohmat bolestivé, môže ísť o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu rovnako ako pri rakovine. Vo výnimočných prípadoch môžu reakciu na rakovinu prsníka vykazovať aj lymfatické uzliny v kľúčnej kosti.

Bulka, ktorá sa vytvorí pod kožou pŕs, je jedným z najznámejších príznakov. Niekedy môže byť viditeľná na pohľad, väčšinou ju ale ženy odhalia pohmatom. Je vhodné vykonávať pravidelné samovyšetrenia. Treba však poznamenať, že hrčky v prsiach nemusia zákonite znamenať rakovinu. Môže ísť o cysty, abscesy, hormonálnu poruchu a mnoho ďalších patológií.

Výtok z pŕs

Ak zaznamenáte abnormálny výtok z pŕs, môže ísť o jeden z príznakov rakoviny. Aj keď sa obvykle spája s inými chorobami, je vhodné podstúpiť skríningové testy. Aby sa predišlo riziku vzniku nádoru, infekcie alebo hormonálnych patológií, je viac než žiaduce poradiť sa s odborným lekárom.

Vzhľadom na to, že abnormálne sekréty pŕs nie sú pre rakovinu príliš typické, môžu sa objaviť v niekoľkých rôznych odtieňoch a štruktúrach. Výtok sa niekedy objavuje u žien, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky, ktoré podstupujú lekárske ošetrenie alebo ktoré majú poruchu štítnej žľazy, preto nie je potrebné ihneď panikáriť.

Zmena farby pŕs

Začervenanie alebo zmena farby pŕs je dôležitý symptóm. Zmena farby môže byť vysvetlená úpravou buniek epidermis. Neobvyklý je červený alebo purpurový odtieň, pozor ale dávajte na akékoľvek zmeny. Pamätajte, že vzhľad vašich pŕs poznáte najlepšie vy sami, a preto jedine vy môžete vypozorovať, čo je a nie je pre vaše telo normálne.

Stiahnutie kože sa objavuje v prípade extrémne agresívnych typov rakoviny, konkrétne pri zápalovom karcinóme prsníka. Stiahnutie kože sa prejavuje malou priehlbinou, ktorá na koži pripomína vrásku, jamku alebo celulitídu. Je to spôsobené nahromadením lymfy a môže viesť k abnormálnemu opuchu prsníka alebo jeho časti.

Bolesť, pálenie, nepohodlie

Bolesť, nepohodlie alebo pocit pálenia na hrudi je vždy dôvodom na okamžitú návštevu lekára. Jedine odborník bude schopný identifikovať príčinu týchto príznakov, niekedy sa tak ale prejavuje práve rakovina. Posledným varovným príznakom je zmena na bradavke, ktorá sa zasunie dovnútra alebo sa dokonca zdanlivo obráti naruby. Rakovina prsníka je totiž schopná meniť vzhľad bradavky.

Je jasné, že najdôležitejšou prevenciou je časté samovyšetrenie a tiež pravidelné návštevy lekára. Zdravotné poisťovne zo zákona hradia preventívne mamografické vyšetrenie všetkým ženám nad 45 rokov, a to raz za dva roky. Samovyšetrenie by potom ženy mali vykonávať aspoň raz mesačne, a to poležiačky aj postojačky. Primárna prevencia de facto neexistuje, odporúča sa však dodržiavať zdravý životný štýl, jesť zdravú a vyváženú stravu, znížiť nadváhu a primerane sa hýbať. Tiež je vhodné otehotnieť v mladšom veku a deti dojčiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.