Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zlý spánok škodí viac ženám. Správne načasovanie spánku predchádza infarktu a pôsobí na imunitu

reklama:
Zlý spánok škodí viac ženám. Správne načasovanie spánku predchádza infarktu a pôsobí na imunitu
Zlý spánok škodí viac ženám. Správne načasovanie spánku predchádza infarktu a pôsobí na imunitu Foto: www.gettyimages.com

Zaspávate skoro, alebo naopak neskoro? Niekto drieme už večer pri správach, iný zaspí až niekedy po polnoci. Ani jeden extrém nie je dobrý. Nielenže sa budete ráno ťažko prebúdzať, ale nepoďakuje vám ani vaše srdce, mozog a ďalšie orgány. Ako na ne zlý spánok pôsobí?

Kvalitný spánok je nevyhnutný predpoklad pevného zdravia, silnej imunity, dobrej fyzickej kondície aj psychickej pohody. Výkyvy v spánkovom režime totiž dokážu zásadne rozhodiť celý organizmus a rozkolísanie spánkového hormónu melatonínu, stresových hormónov i hormónov šťastia môže mať ďalekosiahle dôsledky. Spánkové poruchy sa tak radia medzi možné spúšťače cukrovky, chorôb srdca alebo rakovinového bujnenia.

Najlepší čas na ľahnutie

Dôležitý je nielen počet hodín, ktoré strávite v posteli, ale aj čas, kedy sa uložíte. Odpočinok by totiž mal rešpektovať prirodzené cirkadiánne rytmy a striedanie svetla a tmy. Podľa nedávno zverejnenej britskej štúdie je ideálny čas na spanie desiata až jedenásta večerná. „Najrizikovejšie je naopak ísť spať až po polnoci,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie David Plans z univerzity v Exeteri. Ak idete totiž spať neskôr, v čase ranného svitania ste ešte v hlbokom spánku, namiesto toho, aby sa organizmus začal prirodzene preberať vplyvom svitania.

Nechoďte spať veľmi skoro

Zle nastavené vnútorné hodiny hrajú veľkú úlohu v mnohých telesných procesoch. Môžu rozhodiť hormóny, vyvolať návaly, alebo naopak pocity neustáleho chladu, zhoršujú aj stav srdca a ciev. Správny spánok pritom môže byť narušený nepravidelným ľahnutím, rušivými svetelnými podnetmi, ale aj častým prebúdzaním počas noci.

To všetko vedci odhalili výrazne častejšie u ľudí, ktorí chodia spať pred desiatou večerou, podľa ich záverov teda príliš skoro. Zbytočne dlhý pobyt v posteli neprináša väčšie osvieženie, ale iba nepravidelný a nepokojný spánok. A práve taký zvyšuje nebezpečenstvo kardiovaskulárnych chorôb.

Zlý spánok škodí viac ženám

Podľa prieskumu, do ktorého sa zapojilo 88-tisíc ľudí, súvisí zlé načasovanie odchodu do postele s kardiovaskulárnymi problémami inak u mužov a inak u žien. Zatiaľ čo u mužov sa problémy najčastejšie objavovali v prípade, že chodili spať ešte pred desiatou hodinou, u žien škodí ako príliš skoré uľahnutie, tak zaspávanie až po polnoci.

„Zrejme existuje zásadný rozdiel v tom, ako mužský a ženský hormonálny systém reaguje na narušenie cirkadiánneho rytmu,“ vysvetlil David Plans. Zlé načasovanie spánku dokáže rozkolísať nielen jeho kvalitu, ale aj hladinu cukru a krvný tlak. Dlhodobé nedodržiavanie spánkovej hygieny tak môže zhoršovať priebeh diabetu a prispieť k mŕtvici či infarktu.

Ako súvisí spánok a psychika

Rozhodený spánok a predovšetkým jeho nedostatok môže tiež vyvolávať úzkosti a viesť k depresiám – a aj tým prepadajú častejšie ženy ako muži. Možno aj preto, že si do postele často berú nedoriešené resty a sumarizujú nové úlohy, čo len vyvoláva ďalší stres.

Máte problém upokojiť myseľ pred zaspaním? Vyskúšajte bylinky. „Pre zlepšenie spánku sa oddávna využívala valeriána, aj ľubovník je účinný. Dôležité je aj naladenie psychiky, na čo pomáha vŕbka,“ radí bylinkárka Jarmila Podhorná. Na podporu zdravého spánku môžete využiť aj lipu, bakopu, levanduľu a šišiak bajkalský.

Spánok chráni pred konfliktmi

Spánok potrebuje nielen srdce, ale aj mozog. „Napríklad pamäť sa vytvára, iba keď spíte. Myšlienky sa totiž v mozgu integrujú a odstraňuje sa takzvaná burina,“ vysvetľuje neurológ Martin Ján Stránský z Polikliniky na Národnej v Prahe. Kvalitný spánok pomáha k lepšiemu učeniu, koncentrácii i produktivite, vedie ale aj k lepšej emočnej a sociálnej inteligencii. Dobre vyspatí dokážete ľahšie čítať v tvárach druhých a lepšie reagovať aj na vypäté emočné podnety – skrátka budete k druhým oveľa empatickejší.

Silnejšia imunita aj proti chrípke

Spánok je dôležitý aj pre pevný imunitný systém. A to nielen preventívne, ale pomôže organizmu lepšie bojovať aj s už prebiehajúcim infekčným zápalom. Pokiaľ vás dostihla chrípka, dostatok odpočinku zrýchli návrat do normálu. Spánok je podľa výskumov účinný pomocník obzvlášť pri zápalových ochoreniach v črevách.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.