Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete schudnúť? Potom musíte vyradiť z jedálnička tieto 4 veci!

reklama:
Chcete schudnúť? Potom musíte vyradiť z jedálnička tieto 4 veci!
Chcete schudnúť? Potom musíte vyradiť z jedálnička tieto 4 veci! Foto: www.gettyimages.com

Čomu by sa človek mal zásadne vyhnúť, keď si praje znížiť hmotnosť? Ktoré potraviny sú takzvane zakázané? Stačí trochu zapátrať a zistíte, že preverených odpovedí a zasvätených rád sú desiatky. A možno viac. Často sa jedna od druhej dosť odlišujú. Niekedy si aj protirečia. Iné sú naopak notoricky známe. A väčšine ľudí je jasné, že pôjde predovšetkým o cukor a tuky. Dnes si o zakázaných potravinách niečo povieme.

Keď sa rozhodneme chudnúť a vyberáme diétu, ktorú budeme držať, obvykle sa sústreďujeme na to, čo jesť máme. Teda na to, čo sa smie. Biele mäso, ryby, zelenina… Zároveň však nesmieme pustiť zo zreteľa ani potraviny, ktoré by sme v žiadnom prípade konzumovať nemali. Je totiž vhodné sa im počas diéty vyhýbať vždy. Absolútne. Prečo? Pretože práve ony dokážu často zbúrať celú našu snahu. Aj tú najprepracovanejšiu a inak účinnú diétu položí bleskovo na lopatky. Koľkokrát stačí raz neodolať. Sú zradné aj v tom, že väčšinou „nie sú veľké“. Malé, drobné kúsky. Navyše sú lákavé, človeku sa práve zbiehajú sliny. Pokiaľ vopred vieme, že toto je tabu, bude sa nám ľahšie zostavovať jedálniček vyhovujúci diétnym požiadavkám. Jednoduchšie a rýchlejšie si vyberieme aj v reštaurácii. Rozmýšľali ste niekedy nad svojou diétou z tohto hľadiska?

Zoznam potravín, ktoré si musíme odrieknuť, ak si prajeme schudnúť

Poznamenajme ešte, že ak sa vám naozaj veľmi zachce urobiť si raz niečím radosť, trochu si zamaškrtiť a vykĺznuť na chvíľu z pevného panciera diétnej disciplíny, nič také hrozné sa určite nestane. Čertovo kopýtko sa však kryje v slove „raz“… naozaj to bude len raz? Pozri predchádzajúci odsek.

Takže ako bude vyzerať zoznam potravín, ktoré si musíme odrieknuť – prinajmenšom na dlhší čas? Ideme na to:

1. Zemiakové lupienky aj hranolky

Konzumácia zemiakov nielenže nenapomáha vzniku obezity, ale naopak môže pomôcť pri znižovaní hmotnosti. Surové zemiaky obsahujú asi 20 percent sacharidov a 75 percent vody. Varením podiel sacharidov stúpa až na 65 percent, čo je úplne v norme aj pri diéte. Zemiaky sú hojným zdrojom proteínov s vysokou biologickou hodnotou, poskytujú ideálny pomer všetkých aminokyselín potrebných k telesnému rozvoju a zabraňujú prejedaniu, pretože čoskoro vyvolávajú pocit sýtosti. Sú bohaté na vitamíny skupiny B, ktoré uľahčujú metabolickú premenu sacharidov, a na minerály brániace zadržiavaniu tekutín v tkanivách, obsahujú aminokyselinu lyzín a značné množstvo draslíka. Sodík naopak je v nich prítomný minimálne, a zemiaky sú tak prospešné ľuďom trpiacim hypertenziou, pretože znižujú krvný tlak. Dokazuje to výskum doktora Vinsona zo Scrantonskej univerzity v Pensylvánii. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínu C – jeho úbytok pri varení značne obmedzíme varením nelúpaných zemiakov v pare. Ďalej obsahujú železo, fosfor, horčík, zinok, meď, mangán a ďalšie stopové prvky. Nezanedbateľné sú ako zdroj vlákniny, čiastočne neutralizujú kyseliny, a prospievajú tak nielen žalúdku, ale aj zloženiu krvi a moču.

Tak v čom je vlastne problém? Je to jednoduché – v tuku a soli, pokiaľ ide o chudnutie – a ako „bonus“ môžeme dodať ešte rakovinotvorný akrylamid, ktorý vzniká pri vysokých teplotách v potravinách bohatých na škroby.

Zemiakové lupienky, hranolky, všelijako vyprážané a pečené zemiaky, to všetko sú úpravy, ktoré zmaria takmer všetky vyššie uvedené prínosy zemiakov. Je to skvele dobré, jednoznačne nezdravé a pokiaľ ide o chudnutie, úplne likvidačné.

Zemiaky teda áno, ale varené, najlepšie varené v šupke, a to v pare. Pokiaľ ide o zemiakovú kašu, nemusíte ju zavrhnúť, pokiaľ si uvedomíte, že pridaním mlieka a masla zvyšujete obsah bielkovín v pokrme, teda jeho sýtivosť – a budete si strážiť množstvo. Čo je pri takom dobrom jedle dosť ťažké. Pokiaľ však kaša bude predstavovať asi štvrtinu z celkovej kalorickej hodnoty vášho obeda, môžete si ju občas dať. Vyprážaným či kuchynským spôsobom pečeným zemiakom v akejkoľvek podobe však musíte dať zbohom.

2. Potraviny s pridaným cukrom

Sacharóza, repný cukor, je pridávaný do všetkých druhov pečiva, do hotových cereálnych zmesí typu müsli raňajkami, samozrejme do cukrárskych výrobkov, ale aj do produktov, kde by sme ho nečakali – napríklad do údenín. Tento skrytý cukor spôsobuje, že celkovo konzumujeme cukru nadmerné množstvo – oproti odporúčanej spotrebe viac ako dvojnásobné. Týmto potravinám sa teda treba vyhnúť. Sú to síce rýchle, nie príliš drahé a väčšinou veľmi chutné zdroje rýchleho nasýtenia, lenže pochovávajú každú snahu o zníženie váhy a priberieme s nimi priam bleskovo.

Cukor v tom, čo jeme, treba neustále strážiť. Čo nebýva ľahké, zvlášť na sklonku únavného dňa, keď neveľká čokoládová tyčinka vyzerá tak vábne a zdá sa nám taká malá, že snáď ani nemôže nič ovplyvniť. Neverte tomu. Ovplyvní veľa. Pozrite sa na ekvivalenty niektorých malých „zahryznutí“ v kockách cukru. Ona malá (125 g) čokoládová tyčinka napríklad predstavuje 14 kociek. Ak si dáte „zdravšiu“ rovnako veľkú ovocnú müsli tyčinku, sú to ešte stále 2 kocky cukru. Dve celkom malé maslové sušienky bez náplne – aj to už je jedna kocka. Nespasí vás ani nízkotučný jogurt, pretože v ňom je chuť zhoršená neprítomnosťou tuku doháňaná vyšším množstvom pridaného cukru – 2 a pol kocky v tégliku so 175 g jogurtu. Pocit nasýtenia, ktorý vám taká desiata prinesie, je veľmi krátkodobý. Krvný cukor rýchlo vyletí hore a rýchlo opäť poklesne.

Je teda lepšie dať si napríklad jablko, ktoré síce tiež obsahuje cukor (priemerne cca 2 a pol kocky), je to však cukor „zabalený“ vlákninou. To isté platí napríklad o banánoch. Oboje trávite dlhšie, pocit nasýtenia je dlhodobejší, nehľadiac na výživové hodnoty ovocia. Na raňajky alebo desiatu si radšej pripravujte svoje domáce müsli, pridajte ho do bieleho polotučného jogurtu a doplňte čerstvým ovocím. Namiesto rožkov alebo chleba voľte niektorý z rôznych krehkých či chrumkavých chlebov alebo celozrnný Knäckebrot. Pri nákupe kontrolujte cukor napríklad aj pri šunke, ktorá je inak všeobecne pokladaná za diétnu potravinu. A nešetrite zeleninou. Na popoludňajšiu desiatu si pripravte hrsť orechov a mandlí a ak si chcete občas dopriať niečo sladšie, malá hrsť sušených jablčných plátkov je to pravé.

3. Sladké nápoje

Je tu tesná súvislosť s predchádzajúcim bodom. Škodlivosť najrôznejších limonád a „zdravých“ ovocných nápojov je viac-menej všeobecne známym faktom. Začať môžeme dnes už z diétneho hľadiska „zlopovestnú“ Coca Colou – dajte si pol litra a máte v sebe takmer 11 kociek cukru, a to okrem kokteilu ďalších škodlivých látok, ktoré tento nápoj obsahuje. Ale ani nápoje na prvý pohľad zdravé nemusia tak celkom zdravé byť. Ochutená minerálka (1,5 l) predstavuje 16 a pol kocky cukru a ak si dáte zaručene „prírodnú“ ovocnú šťavu bez dužiny, skonzumujete vo štvrťlitri 6 kociek. Pri rôznych mliečnych či jogurtových nápojoch je to zhruba to isté. Že by ste si nemali zladiť kávu ani čaj, je biele.

Najlepším prostriedkom na uhasenie smädu je teda kohútiková voda, ďalej nesýtené minerálky v primeranom množstve, nesladený čierny čaj a rôzne iné čaje, ktoré nám navyše môžu s držaním diéty pomôcť. Zelený čaj napríklad pomáha spaľovať tuky, maté porovná hladinu krvného cukru a potláča chuť na sladké. Pokiaľ si chcete dopriať ovocnú šťavu so všetkými jej zdravotnými prínosmi, pridajte do nej aj dužinu.

4. Biele pečivo

Už sme ho spomenuli v súvislosti s pridaným cukrom. Tu nám ide o rafináciu múky, z ktorej je toto pečivo vyrábané. Biela pšeničná múka sa vyrába odstránením klíčkov a otrúb zo zrna. Je tak de facto zbavená veľkej svojej výživovej hodnoty. Pšeničné otruby totiž obsahujú veľké množstvo proteínov, tukov, vitamínov a minerálov a ich pôsobenie v ľudskom organizme je veľmi prospešné. Pre toho, kto chce chudnúť, má veľký význam skutočnosť, že obsahujú takmer 45 percent vlákniny, veľmi dobre absorbujú vodu a zväčšujú objem odpadových látok v čreve, čím urýchľujú ich odvod z tela a zabraňujú vzniku zápchy, ku ktorej niekedy pri diéte môže dochádzať. Vstrebávajú v čreve škodlivé látky a významne tak posilňujú jeho prirodzenú detoxikáciu. Pšeničné otruby sú v ľudskej strave významným prirodzeným zdrojom vlákniny, ktorá posilňuje pocit sýtosti a reguluje tak množstvo skonzumovaného jedla. Oveľa vhodnejšia je však ich konzumácia v celozrnných výrobkoch ako v podobe prídavku k nutrične chudobnej rafinovanej strave. Sú nestráviteľné, čo spôsobuje obsah lignínu, ktorý im dodáva tvrdosť. Nie sú teda vhodné pre osoby trpiace problémami typu kolitídy alebo dráždivého čreva.

Jemné a trvanlivé pečivo navyše ešte stále veľmi často obsahuje tzv. stužené – hydrogenované tuky alebo trans mastné kyseliny, a to priamo alebo v rôznych náhradách poliev, náplní a čokolády. Tieto tuky sú vyloženými škodcami ľudského zdravia, zvyšujú cholesterol, podieľajú sa na vzniku cukrovky druhého typu, aterosklerózy a alergií a majú rakovinotvorné účinky. Nájdeme ich tiež v zmrzlinách, sušenej smotane alebo sušených sójových či ovsených nápojoch.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.