Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť a ako predísť nočným morám u detí?

reklama:
Čo robiť a ako predísť nočným morám u detí?
Čo robiť a ako predísť nočným morám u detí? Foto: freepik.com

Sú deti, ktoré prespia celú noc, ale medzi nimi sú aj také, ktoré v noci kričia, plačú a sú vystrašené. Ako spoznať, či za nočným budením môžu byť nočné mory alebo nočné desy? A ako od nich pomôcť?

Zlé sny trápia nielen dospelých, ale aj deti. Ale pokiaľ sa také sny opakujú pravidelne, hovorí sa o poruchách spánku. K nim patria aj nočné mory a nočné desy. A aj keď by sa mohlo zdať, že medzi nimi nie je prakticky žiadny rozdiel, ste na omyle. Obe poruchy sa prejavujú odlišne.

Nočné mory

K nočným morám dochádza spravidla v druhej polovici noci. Sú spojené s zážitkom nepríjemného sna, ktorý dieťa prebudí. Prežíva úzkosť, preto plače alebo kričí. Je však pri vedomí, pamätá si, o čom sa mu zdalo, a postupne sa dá upokojiť. Nočné mory sú tiež čo do výskytu bežnejšie a tiež menej závažné.

Nočné desy

Naproti tomu nočné mory sú už vážnejšou poruchou, ale menej častou. Nastávajú krátko po zaspaní, dieťa pri nich nie je pri vedomí. Prejavy sú podobné ako pri morách, teda krik, plač, potenie, zrýchlený dych aj tep. Ale pri nočných strachoch možno dieťa len ťažko prebudiť a obvykle býva dezorientované. Veľmi často sa stáva, že dieťa dokonca vstane z postele, sedí alebo chodí po byte, ale v skutočnosti stále spí. Druhý deň si obvykle nič nepamätá, môže sa však cítiť nepríjemne.

Čo sa deje

Obe dve poruchy spánku sú v detskom veku pomerne bežnými fyziologickými javmi, ktoré sú spojené s dozrievaním nervovej sústavy. Vyskytujú sa najmä u citlivejších a úzkostnejších detí, ktoré veľmi intenzívne vnímajú svoje okolie. Často bývajú reakciou na zvýšenú záťaž organizmu, stres a negatívne zážitky. Nočné mory sa tiež môžu objaviť v prípade, keď má dieťa horúčku alebo keď málo spí.

Ako reagovať

Pri nočných morách je dobré dieťa upokojiť a uistiť ho, že sa skutočne nič nedeje. Pri nočných strachoch je to horšie v tom, že dieťa nie je pri vedomí. Preto sa ho rozhodne nesnažte násilne budiť. Len by ste tým predĺžili celkovú dĺžku ich strašného zážitku a vystupňovali zmätenosť. Snažte sa preto dieťa upokojiť, pohladiť a hovoriť naň tlmenou a pokojnou rečou. To zvyčajne zaberie.

Ako sa im brániť

Než ide dieťa spať, snažte sa zabrániť všetkému, čo by ho mohlo rozrušiť. Snažte sa hodinu až dve pred spaním obmedziť aj televíziu, ktorá je sama o sebe zdrojom veľkého množstva vizuálnych a zvukových podnetov, ktoré zaťažujú nedozretú nervovú sústavu detí. A to platí aj pri rôznych počítačových a mobilných hrách. Pokiaľ to inak nejde, pustite im nenáročnú rozprávku či program primeraný ich veku. Nezačínajte s ním žiadnu hru, pri ktorej by sa rozvádzalo. Snažte sa ho naopak upokojiť tak, aby išlo spať v pohode.

Kedy ísť k lekárovi

U oboch typov porúch spánku nie je nutné navštevovať lekára. K pediatrovi je dobré ísť iba v prípade, ak sa tieto poruchy spánku objavujú častejšie ako štyrikrát mesačne. Lekár môže odporučiť aj následné neurologické alebo psychologické vyšetrenie. Verte však, že drvivá väčšina detí z nočných mor a desov vyrastie.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.