Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

U detí nedostatok spánku môže viesť až k depresiám. Podľa čoho stanoviť večierku?

reklama:
U detí nedostatok spánku môže viesť až k depresiám. Podľa čoho stanoviť večierku?
U detí nedostatok spánku môže viesť až k depresiám. Podľa čoho stanoviť večierku? Foto: freepik.com

Nech je dieťa akokoľvek staré, do postele sa mu nikdy nechce a často sa to nezaobíde bez scény, ktorá je nepríjemná pre všetkých zúčastnených. Deti ale potrebujú spánok k zdravému vývoju a bez nerušeného pravidelného odpočinku sa nezaobídu. O koľkej by mali chodiť deti spať a do kedy ich nútiť odpočívať po obede?

Deti vo všeobecnosti majú oveľa vyššiu potrebu spánku ako dospelí. Pokiaľ im nie je dopriate, môžu trpieť jeho nedostatkom, ktorý môže mať rôzne prejavy od podráždenosti po depresie či obezitu. Stanoviť večierku je jedna vec, ale ako donútiť dieťa ju dodržiavať?

Doba spánku sa obvykle stanovuje podľa veku dieťaťa. Občasné nedodržanie večierky sa na zdraví dieťaťa síce nijako neprejaví, ale myslite na to, že deti sú stále vo vývoji a spánok potrebujú nielen na odpočinok, ale aj na rast. Skracujte im ho preto len vo výnimočných situáciách.

Kvalitný spánok je základ

Nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku je dôležitá. Dieťa by malo spať zakaždým na tom istom mieste, pri teplote okolo 18 ° C a nemalo by byť rušené svetlom ani hlukom. Aby sa mu zaspávalo dobre, skúste si spolu vymyslieť určitý rituál, ktorý budete dodržiavať každý deň, nech sa deje čo sa deje. Takým rituálom môže byť napríklad večerníček, večerné kakao, čítanie knižky v postieľke alebo posledná pusinka na dobrú noc. Aký vplyv má na deti spievanie, sme písali tu. Rovnako tak stanovte konkrétnu dobu, ktorá bude až na výnimky nemenná.

Pri stanovovaní večierky prihliadajte aj na individualitu dieťaťa, na jeho denný režim, ale aj na režim celej rodiny. Ak si môže dieťa dovoliť vstávať o ôsmej hodine, je zbytočné dávať ho spať o ôsmej a naopak, ak musí vstávať už pred šiestou, nemôže chodiť spať po deviatej. Tak či tak počítajte večierku podľa toho, v koľko dieťa musí vstávať a prihliadnite pritom na jeho vek.

Večierka podľa veku

Iné potreby má novonarodené bábätko a iné čerstvý pubertiak. Mesiac po pôrode majú bábätká potrebu spánku dokonca až dvojnásobne vyššiu ako dospelí, teda okolo šestnástich hodín za celý deň. Do roka sa ich spánková potreba znižuje na štrnásť hodín každý deň vrátane spánku cez deň. Dvojročným deťom stačí jedenásť až štrnásť hodín, tri až päťročné deti by si mali oddýchnuť na desať až trinásť hodín denne. Pričom je ideálne, keď si dieťa do troch rokov po obede aspoň na hodinu odpočinie. Ale ak ani pri rozprávke, čítaní, spievaní alebo jazde autom nezaspí, nemá zmysel ho nútiť. Stačí, keď si po obede odpočinie pri nejakej kľudovej činnosti, ako napríklad pri čítaní knižky.

Do dvanástich rokov sa potreba spánku postupne zníži na zhruba deväť hodín. Od štrnástich do osemnástich rokov sa potom spánok približuje potrebe spánku dospelého človeka, a tou je osem až desať hodín.

Prejavy nedostatku spánku

Že dieťa nemá dostatok spánku a trpí spánkovou depriváciou, spoznáte celkom ľahko. Dieťa je podráždené, unavené, zíva alebo sa mu mení nálada z minúty na minútu. Ešte pred večerným spánkom je malátne alebo má naopak problémy so zaspávaním, je nepokojné a zaspáva veľmi dlho. Ďalším prejavom nedostatku spánku je skoré zaspávanie pri jazde autom. Ak má dieťa spánku nedostatok, je tiež veľmi ťažké ho ráno prebudiť, ale práve tak sa môže v noci často budiť.

Ak sa niektoré z týchto príznakov opakujú, je veľmi pravdepodobné, že vaše dieťa trpí nedostatkom spánku alebo jeho spánok nie je dostatočne kvalitný. To sa môže začať prejavovať podráždenosťou, agresivitou, hyperaktivitou, ale môže to mať vplyv aj na sústredenie a pamäť. Nedostatok spánku môže viesť aj k ďalším problémom, ako napríklad k depresiám v dospelosti alebo aj obezite, pretože unavení ľudia siahajú častejšie po strave bohatej na sacharidy.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. januára 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.