Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo viete o severskej chôdzi? Skúšali ste už kúzelné paličky?

reklama:
Čo viete o severskej chôdzi? Skúšali ste už kúzelné paličky?
Čo viete o severskej chôdzi? Skúšali ste už kúzelné paličky? Foto: www.gettyimages.com

Nordic Walking (severská chôdza) je dynamická chôdza so špeciálnymi paličkami.

Táto športová aktivita je niečím medzi behom a prechádzkou. Pôvodne bola využívaná v rámci letnej prípravy škandinávskych bežkárov. Palice špeciálne vyvinuté pre tento typ chôdze boli prvýkrát vyrobené vo Fínsku v roku 1997. Odborné štúdie čoskoro preukázali mohutný pozitívny vplyv tohto druhu pohybu na ľudský organizmus. Obľuba severskej chôdze sa potom bleskovo šírila po celej Škandinávii a prenikla odtiaľ ďalej do Európy. Čo je vlastne na chôdzi s palicami tak prínosného? Jej účinnosť spočíva v tom, že pri chôdzi sa pohybujú aj paže s paličkami. Záťaž organizmu je o to vyššia a vyššia je aj energetický výdaj.

Komu prospieva?

Pokiaľ je človek schopný chôdze, určite je schopný aj chôdza s palicami. Jedinečnosť Nordic Walking spočíva v tom, že sa jej môže venovať prakticky každý. Muži aj ženy, deti i seniori, nastávajúce mamičky, ľudia s nadváhou, rovnako tak ako ľudia trpiaci kardiovaskulárnymi ochoreniami, chorobami pohybového a oporného aparátu aj tí, ktorí sú vo fáze rekonvalescencie po úraze alebo operácii. Hodí sa pre chorých na cukrovku rovnako ako pre osoby s pľúcnym ochorením. Nevyžaduje žiadnu zvláštnu kondíciu, špeciálny terén a okrem palíc ani zvláštne vybavenie. Pol hodiny chôdze s palicami nahrádza 50 minút bežnej chôdze. Palice sú tiež vhodným doplnkom pri peších túrach.

Nárazová záťaž členkového kĺbu, kolien a chrbtice sa použitím palíc znižuje takmer trikrát. Preto sa severská chôdza hodí aj pre pacientov, ktorým stav kĺbov neumožňuje venovať sa aktívne športu. Pri chôdzi sa strieda pohyb ľavej nohy vpred s pohybom pravej ruky vpred a naopak. Aktívne sa pohybujeme rukami doširoka, čo zapojí hornú časť tela – pracuje 90 percent svalstva. Preto pri severskej chôdzi spálime až o 46 percent viac kalórií ako pri joggingu. Celkovo priaznivý je vplyv severskej chôdze na náladu, duševný stav a kondíciu. Posilňuje imunitu, znižuje krvný tlak, spevňuje postavu a držanie tela, odplavuje stres. Produkcia serotonínu v organizme stúpa.

Výber palíc

Palice môžu byť teleskopické alebo monolitné. Teleskopické si často vyberajú tí, ktorí majú radi turistické výpravy, pretože palice sa dajú zložiť do batožiny na chrbte. Samozrejme výhodou je aj možnosť upraviť dĺžku. Na druhú stranu však vplyvom zloženia z niekoľkých častí palice po nejakej dobe strácajú vyváženosť a plastový piest mechanizmu zlyháva. V tomto ohľade sú teda monolitné, pevné palice spoľahlivejšie a v podstate takmer nezničiteľné, bez ohľadu na to, že majú lepšiu tlmivosť. Vyberáme teda podľa typu aktivity, na ktorú budeme palice predovšetkým používať. Ak sa chystáte s palicami chodiť skutočne pravidelne a často, budú lepšou voľbou monolitné. Pozornosť venujte aj materiálu – najľahšie a najkvalitnejšie sú palice karbónové. Určujúcimi parametrami pri výbere palíc sú okrem typu aktivity, na ktorú budú používané, ešte výška postavy (určuje výšku palice) a hmotnosť (materiál palice). Potrebnú dĺžku palice vypočítate ľahko: vynásobte výšku svojej postavy v centimetroch 0,68. Človek vysoký165 см teda potrebuje prútika s dĺžkou 112 см (165×0,68 = 112). Ak máte problémy s ramenami kĺbmi alebo krčnou chrbticou, kúpte palice kratšie. Budete postihnuté miesta menej zaťažovať. Ak plánujete s palicami beh, kúpte ich naopak dlhší. Správna dĺžka palice sa pozná tak, že keď ju držíte, paže tvoria v lakti pravý uhol.

Ako sa pohybovať

Aj pri bežnej chôdzi človek máva rukami. A práve na tomto prirodzenom pohybe paží je založená technika severskej chôdze. Naučiť sa Nordic Walkingu nie je teda nič ťažké.

Pri chôdzi sa palice na zem kladú za telo pod uhlom 45 stupňov. O palice sa neopierame, ale odstrkujeme sa nimi. Našľapujeme z päty na špičku, ramená uvoľníme a necháme poklesnúť. Nemá zmysel sa naháňať. Dôležité je nájsť pohodlný rytmus, ktorý práve vám najviac vyhovuje a užívať si rytmickú chôdzu. Ak chcete pridať nie intenzite, stačí zrýchliť a rýchlejšie aj pohybovať rukami. V priemere sa na deň odporúča asi 45-60 minút Nordic Walking, niekoľkokrát týždenne. Vychádzajte výhradne z vlastných pocitov a zámerov.

Ako správne chodiť s palicami sa môžete naučiť pomocou internetu, kde je tejto téme venované veľa pozornosti, vrátane videí. Existujú aj kurzy, kde vás chodiť s palicami naučia skúsení odborníci.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.