Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď budete menej soliť, zmena sa výrazne prejaví na kráse i zdraví!

reklama:
Keď budete menej soliť, zmena sa výrazne prejaví na kráse i zdraví!
Keď budete menej soliť, zmena sa výrazne prejaví na kráse i zdraví! Foto: www.freepik.com

Väčšina ľudí každý deň prijíma viac soli, než je pre nich prospešné. Nie vždy je to o tom, že si príliš prisoľujú jedlá na tanieri. Často ich totiž s nadmerným množstvom soli už kupujú, pretože sa to týka väčšiny hotových jedál, nátierok, tavených syrov a podobne. Veľké množstvo soli v strave má za následok množstvo nepríjemností, vrátane zvýšeného krvného tlaku a opuchnutých nôh. Čo sa stane, keď budete soliť menej? A ako zaistiť, aby jedlo chutilo a nedopadli ste ako v jednej obľúbenej rozprávke?

Koľko soli denne je v poriadku

Odporúčaný príjem soli je 5 až 6 gramov denne, u detí od 7 do 10 rokov maximálne 4. V prípade dospelého človeka toto množstvo predstavuje jednu zarovnanú kávovú lyžičku soli za deň. Väčšina ľudí v našej krajine však prijíma zhruba trojnásobok. Nadbytok sodíka, ktorý do tela so soľou vpravujeme, má za následok vysoký krvný tlak as ním súvisiace riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice, preťažuje obličky, spôsobuje nadmerné zadržiavanie vody a teda aj nepríjemné opuchy a nadúvanie, vylučovanie vápnika z organizmu, prispieva k vzniku .

Vynechanie jedinej lyžičky soli robí divy

Štúdia, ktorú v druhej polovici minulého roka vykonali odborníci z univerzít, lekárskych inštitútov a nemocníc v desiatich amerických štátoch, ukazuje, že zníženie príjmu soli iba o jednu čajovú lyžičku denne a tým aj prechod na stravu s nízkym množstvom sodíka znižuje krvný tlak rovnako účinne ako užívanie liekov. Významný rozdiel vedci pozorovali počas jediného týždňa. Štúdia tiež potvrdzuje, že aj pre toho, kto užíva lieky na krvný tlak, je zníženie príjmu sodíka prínosom.

7 dôvodov, prečo je dobré znížiť príjem soli

1. Zdravý krvný tlak

Príjem veľkého množstva sodíka prítomného v soli zvyšuje krvný tlak a má z dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na tepny, cievy a srdce. Strava s nízkym obsahom soli pomáha regulovať krvný tlak a udržiavať zdravé srdce. Ľudia s jedálničkom s nízkym obsahom soli žijú dlhšie ako tí, ktorí veľa solí.

2. Prevencia srdcových ochorení

Diéta, a teraz myslíme spôsob stravovania, nie redukčnú diétu, s nízkym obsahom soli udržuje krvný tlak pod kontrolou, a tým výrazne znižuje pravdepodobnosť infarktu, mŕtvice a srdcových chorôb.

3. Už žiadne opuchy a nadúvanie

Čím menej soli budete pridávať do svojho jedla, tým lepšie pre váš tráviaci systém a celkové zdravie. Nadmerný príjem soli totiž vedie k zadržiavaniu vody v bunkách. Dôsledkom toho sú nadúvanie a opuchy, takže potom človek vyzerá celkovo nafúknutý. Znamená to opuchnuté nohy aj tvár. Ak chcete mať nádherne sviežu tvár s pôvabnými rysmi a už žiadne bacuľaté tváre a menšie oči, obmedzte príjem soli. Zmena sa tiež veľmi rýchlo prejaví na dolných končatinách. Razom budete mať štíhle a krásne tónované nohy.

4. Zdravšie kosti

Pri močení prichádzate o vápnik a množstvo tejto straty závisí od toho, koľko sodíka je vo vašom organizme. Keď prijímate stravu s vysokým obsahom soli, pri močení vylúčite z tela viac vápnika. To má za následok zvýšenie rizika rozvoja ochorení kostí ako je osteoporóza.

5. Lepšie fungovanie obličiek

Veľké množstvo soli v organizme núti obličky k usilovnejšej práci na jej odstraňovaní z tela. To potom môže postupne viesť k tvorbe obličkových kameňov a ďalším ochoreniam obličiek.

6. Mozog v kondícii

Príjem veľkého množstva soli je spojený aj so zhoršenou funkciou mozgu, kedy sa tepny, ktoré privádzajú krv do mozgu, zablokujú alebo zúžia. To potom má za následok zníženie prívodu krvi do mozgu. Hrozí aj zvýšenie oxidačného stresu a krvného tlaku v mozgu, čo môže významne ovplyvniť jeho zdravie, narušiť fungovanie a spôsobovať kognitívne poruchy.

7. Zlepšenie vnímania chutí

Príliš veľa soli v potravinách otupí chuťové bunky. Nahraďte pri príprave jedál studenej i teplej kuchyne soľ čerstvými aj sušenými bylinkami, pridajte šťavu a kôru z citrusov, ocot, korenie, cibuľu, cesnak, zázvor, huby. S chuťami sa môžete rôzne pohrávať a jedno jedlo uvariť vo viacerých chuťových variáciách. Ak ste zvyknutí veľa soliť a prisoľovať, spočiatku vám bude pripadať, že sú vaše obľúbené jedlá v novej úprave trochu fádne, chuťové poháriky otupené nadmerným príjmom soli sa ale čoskoro rehabilitujú a jedlo si potom začnete užívať ešte viac, pretože potom, čo vám všetky jedlá chutila podobne a jednoducho len slane, budete vnímať pestrú paletu rôznych chuťových kombinácií.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.