Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stále viac ľudí trápi Parkinsonova choroba. Poznáte príznaky?

reklama:
Parkinsonova choroba
Stále viac ľudí trápi Parkinsonova choroba. Poznáte príznaky? Foto: www.freepik.com

Ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré sa radí medzi nevyliečiteľné, prichádza plíživo a chorí si spočiatku svojho problému ani nemusia všimnúť. Reč je o Parkinsonovej chorobe, na ktorej závažnosť každoročne 11. apríla upozorňuje Svetový deň Parkinsonovej choroby.

Prejavy Parkinsonovej choroby

Pozorujete napríklad u svojich starých rodičov zvýšený tras končatín, možno im robí problémy aj napísať krátky odkaz alebo zjesť polievku? Alebo pri chôdzi tzv. na chvíľu zamrznú na mieste a skrátka nejde ísť ďalej? Zbystrite, s veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o príznaky Parkinsonovej choroby. Medzi ďalšie prejavy ochorenia patrí rýchly nástup únavy, strata sústredenosti, zvýšená tvorba potu, slín či sĺz, občasné kŕče, svalová stuhnutosť, problémy s prehĺtaním alebo rečou.

Ak máte vo svojom okolí niekoho, u koho sa niektoré z uvedených príznakov prejavujú, presvedčte ho, nech čo najskôr vyhľadá lekára. Občas to môže byť náročné, pretože mnoho ľudí prisudzuje tieto ťažkosti staroby, ale nenechajte sa odradiť. Hoci sa jedná o ochorenie nevyliečiteľné, neurológ má možnosť predpísať lieky zmierňujúce prejavy choroby. Navyše pri skorom diagnostikovaní, môže medikácia pomôcť natoľko, že pacient vedie takmer plnohodnotný život.

Pôvod choroby

Choroba prvýkrát opísal roku 1817 londýnsky lekár James Parkinson a vyskytuje sa najviac u ľudí nad 50 rokov. Bohužiaľ, existuje aj veľké percento ľudí (okolo 15%), u ktorých sa ochorenie prejaví už pred dovŕšením veku štyridsiatich rokov. Svetový deň Parkinsonovej choroby je potom pripomínaný pri príležitosti narodenia chirurga, po ktorom bolo neurodegeneratívne ochorenie pomenované.

Väčšina ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou patrí do skupiny s typom ideopatickej, kde neexistuje žiadna jasná genetická alebo environmentálna príčina vzniku ochorenia. Menšia časť pacientov trpí tzv. familiárnym typom choroby, čo znamená, že ju zdedili. U prvej skupiny býva prepuknutie choroby prisudzované odumieraniu neurónov produkujúcich dopamín, ktorý má za úlohu prenášať signály medzi nervovými bunkami. Pravdepodobne pôsobením vplyvov životného prostredia dochádza k zvyšovaniu výskytu Parkinsonovej choroby a predpokladá sa, že do roku 2050 vystúpi počet chorých celosvetovo na 20 miliónov, teda zhruba dvojnásobok oproti súčasnému stavu.

Čo sa dá robiť pre prevenciu a zmiernenie príznakov

Čo teda robiť, aby sme riziko vzniku ochorenia znížili? Bohužiaľ, spoľahlivá prevencia neexistuje, iba sa odporúča snažiť sa zvyšovať produkciu dopamínu, čomu napomáha predovšetkým vitamín B6. Keď už však dôjde k tomu, že choroba zaútočí, okrem včasného diagnostikovania a medikácie je dôležité pracovať na posilňovaní svalov, najlepšie chôdzou, a dobré je aj trénovať pamäť. Najvhodnejšiu kombináciu naťahovacieho, silového a vytrvalostného tréningu stanoví fyzioterapeut.

Existujú dokonca tréningové programy určené priamo pre parkinsonikov, napríklad Lee Silvermann Voice Treatment. Mnoho pacientov potrebuje tiež vyhľadať pomoc psychológa, aby sa s nastalými ťažkosťami lepšie vyrovnali. Rozhodne sa teda nehanbite, pokiaľ sa vás Parkinson nejakým spôsobom týka, povedať si o pomoc. Najodbornejšiu starostlivosť a informácie získate v špecializovaných centrách, ktoré spravidla spadajú pod niektorú z nemocníc, a to v Prahe, Brne a Olomouci.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.