Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Zivotsdetmi
  • Články
  • Voľný čas
  • Tiež si myslíte, že dýchanie je vrodená schopnosť, ktorú sa nikto nemusí učiť? Prečítajte si, ako začať dýchať do brucha a prečo

Tiež si myslíte, že dýchanie je vrodená schopnosť, ktorú sa nikto nemusí učiť? Prečítajte si, ako začať dýchať do brucha a prečo

reklama:
Tiež si myslíte, že dýchanie je vrodená schopnosť, ktorú sa nikto nemusí učiť? Prečítajte si, ako začať dýchať do brucha a prečo
Tiež si myslíte, že dýchanie je vrodená schopnosť, ktorú sa nikto nemusí učiť? Prečítajte si, ako začať dýchať do brucha a prečo Foto: www.gettyimages.com

Väčšina ľudí dýcha len veľmi povrchovo, čo v reči tela zodpovedá krízovým situáciám, a preto sa teraz zameriame na to, ako správne dýchať do brucha.

Dva typy dýchania

Povrchové dýchanie sa odohráva iba v hrudníku a je typické pre stresové situácie, kedy je telo stuhnuté a napäté v očakávaní útoku alebo úteku.
Hlboké dýchanie do brucha využíva bránicu a brušné svaly, čo umožňuje plnší nádych a viac uvoľnenia a kyslíka v tele.

Čo vám správne dýchanie do brucha prinesie

  • Stabilizáciu tela a chrbtice – dýchaním do brucha prebudíte nielen svaly okolo chrbtice, ale aj hĺbkové brušné svalstvo a panvové dno.
    Lepšie okysličenie – vďaka hlbokému dychu zaplavíte bunky svojho tela kyslíkom, a tým aj energiou.
    Posilnenie imunitného systému – pri správnom dýchaní posilňujete svoju obranyschopnosť.
    Elimináciu stresu – hlbokým dýchaním sa dokážete až zázračne rýchlo zbaviť stresu a napätia.
    Upokojenie mysle – dýchanie do brucha vo vašom tele spustí niečo ako mód relaxácie.
    Emocionálnu rovnováhu – pri dýchaní do brucha sa vám bude lepšie dariť spracovávať návaly emócií.

Skúste si to pokojne hneď teraz

Na začiatok si ľahnite na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a uvoľnite sa. Chrbtom sa stále dotýkajte zeme.
Položte si ruky na brucho a nosom sa zhlboka nadýchnite do brucha tak, aby vzduch v pľúcach zatlačil na bránicu. Pod rukami cítite, ako sa vaše brucho s nádychom zväčšuje. Akonáhle máte nafúknuté brucho, nadychujte sa aj do strán až do hrudníka. S výdychom sa brucho zase zmenšuje. Jednoduché, že?

Tréning kdekoľvek

Tréning dýchania do brucha nie je žiadna veda. Môžete sa tomu venovať napríklad pri čakaní na autobus, v práci alebo kedykoľvek vás to napadne. Stačí si párkrát za deň spomenúť a túto jednoduchú techniku začleniť do svojho programu. Časom budete do brucha dýchať automaticky a vaše telo vám bude nesmierne vďačné.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.