Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zinok pomáha s hojením rán a posilňuje imunitu. Pri nedostatku hrozí únava aj vypadávanie vlasov

reklama:
Zinok pomáha s hojením rán a posilňuje imunitu
Zinok pomáha s hojením rán a posilňuje imunitu. Pri nedostatku hrozí únava aj vypadávanie vlasov Foto: www.gettyimages.com

Ľudské telo je veľmi zložitý mechanizmus, v ktorom hrá svoju nezastupiteľnú úlohu aj zinok. Ide o esenciálny minerál, ktorý by ste našli v mnohých tkanivách a ktorý sa podieľa na fungovaní pre telo zásadných enzýmov. Ako ho telu dodať?

Zinok je súčasťou enzýmov, bez ktorých by nedochádzalo napríklad k štiepeniu bielkovín, tvorbe inzulínu, ale napríklad ani k rastu a vývoju organizmu, správnej činnosti imunitného a reprodukčného systému alebo odstraňovaniu toxínov z tela. Je dôležitý aj pre hojenie a zdravú pokožku, rovnako ako pre čuch a chuť.

Na čo je dobrý zinok?

Telo ho potrebuje vo chvíli, keď je vyčerpané, keď napr. bojuje s prechladnutím. Priaznivé účinky má aj ako podpora liečby štítnej žľazy alebo ako prostriedok na udržanie zdravých kostí, vlasov, nechtov a kože.

Práve pre antibakteriálne a dezinfekčné účinky a tiež schopnosť podporovať hojenie a upokojovať pokožku ho využíva aj kozmetický priemysel – našli by ste ho napríklad v prípravkoch na liečbu akné, prevencii zaparenín a upokojení podráždenej pokožky.

Denná odporúčaná dávka zinku pre dospelého jedinca je 10 mg, vyššiu potrebu majú tehotné a dojčiace ženy. Viac by ho mali prijímať aj osoby, ktoré nadmerne konzumujú alkohol. Ten totiž negatívne ovplyvňuje jeho vstrebávanie.

V čom je zinok

Ak by ste chceli telu dodať zinok len formou potravy a siahli po živočíšnych zdrojoch, potom by to bola pečeň, tmavé mäso, morské živočíchy, hlavne ustrice, ale aj mlieko alebo vaječné žĺtky. Ak by bola vašou voľbou rastlinná strava, potom by išlo o orechy, tekvicové a sezamové semienka, kakao, kel, hrášok, celozrnné cereálie, fazuľa a ďalšie.

Platí pritom, že čím je potrava kvalitnejšia, teda ideálne bio, tým viac zinku obsahuje. Zinok zo živočíšnych zdrojov je pre nás dostupnejší a vstrebateľnejší. Vegetariáni a hlavne vegáni by mali zvážiť konzumáciu doplnkov stravy s obsahom zinku.

Kedy jesť zinok?

Ideálne by bolo, keby ste telu dodávali zinok z potravín. Bohužiaľ to nie vždy ide, napríklad aj preto, že s vekom klesá schopnosť ho absorbovať. Rozhodne by teda o jeho doplnení mali uvažovať seniori a potom napríklad aj tehotné a dojčiace ženy, ďalej tí, ktorí držia niektorú z prísnych diét, či ľudia konzumujúci prevažne rastlinnú stravu. Zásadné je ale aj v čase rastu a vývoja organizmu, teda v detstve.

Nedostatok zinku – príznaky

Zinok pomáha s hojením rán a posilňuje imunitu
Zinok pomáha s hojením rán a posilňuje imunitu. Pri nedostatku hrozí únava aj vypadávanie vlasovFoto: www.gettyimages.com

Nedostatok zinku u detí a mladistvých sa môže prejaviť ako oneskorený telesný aj duševný vývoj. Pokiaľ je ho v tele málo, potom na to môže ukazovať nechcený úbytok hmotnosti, pomalšie hojenie rán, ale aj zhoršovanie pamäte alebo problémy so zrakom a čuchom. Nedostatok môže viesť aj k nesprávnemu pohlavnému vývoju ak problémom s plodnosťou u mužov. Zinok sa nachádza v semenníkoch a je dôležitý na správnu tvorbu spermií.

Že by ste mohli mať nedostatok zinku, napovie aj znížená chuť do jedla a vypadávanie vlasov. Častejšie majú nedostatok zinku vegetariáni a vegáni.

Treba však povedať, že zásadný nedostatok zinku sa vyskytuje málokedy, a keď, potom sa spája napríklad s chronickým ochorením zažívacieho traktu alebo operáciou v tejto oblasti. Problémy s nedostatkom tohto minerálu mávajú aj pacienti s chorým pečeňou či obličkami.

Ako dodať zinok do tela

Okrem kvalitnej stravy môžete zvoliť aj potravinové doplnky, ktoré zinok obsahujú. Ide väčšinou o preparáty, ktoré by sa mali konzumovať spoločne s jedlom. Doplnky stravy pre dospelých by mali mať maximálnu dennú dávku 15 mg zinku. Na trhu je ku kúpe zinok v rôznych formách, ktoré sa líšia svojou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou.

Najlepšia forma zinku

Ak si budete vyberať doplnok stravy so zinkom, potom je lepšie voliť bisglycinát, glukonát a ďalšie organické formy. V prípade sulfátu je dobré vedieť, že má nízku vstrebateľnosť, okolo 10 – 20 % a často spôsobuje hnačky. Organické formy sú vstrebateľné nad 60%.

Pri doplňovaní zinku sa odporúča dopĺňať aj meď, pretože jeho užívanie znižuje jej hladinu.

Dodržujte odporúčania výrobcu – väčšinou radia nejesť prípravky so zinkom nalačno. V takom prípade môže vyvolávať nutkanie na zvracanie. V prípade špeciálnej formy zinku s názvom pikolinát je zvracanie veľmi časté a niekedy okamžité. Preto je odporúčaný zinok skôr vo forme bisglycinátu zinočnatého.

Nadbytok zinku

To, že by niekto zásadne nadužíval zinok, sa nestáva často, je to skôr výnimočné. A je to dobre, pretože keď je ho v tele dlhodobo veľa, potom môže pôsobiť ako jed – rovnako ako ďalšie kovy, môže byť aj on v tele toxický. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) stanovil maximálny tolerovaný príjem zinku na 25 mg denne.

Ak by bol zinku nadbytok, potom by sa to prejavilo bolesťou hlavy, nevoľnosťou so zvracaním, bolesťou brucha, kŕčmi alebo hnačkou. Pokiaľ by tento stav trval dlho, mohlo by to viesť k narušeniu vstrebávania železa a medi.

Zinok

  • V čom je zinok: Hlavne v morských plodoch, hovädzom mäse, ale aj sóje, celozrnných obilninách, hrachu a pod.
  • Odporúčaná denná dávka: Denná odporúčaná dávka zinku pre dospelého jedinca je 10 mg, viac by mali prijímať tehotné a dojčiace ženy aj seniori.
  • Ako sa prejavuje nedostatok: Nedostatok sa môže prejaviť kožnými problémami, úbytkom váhy, únavou, ťažkosťami so zrakom a čuchom, ale aj oneskoreným telesným a duševným vývojom u detí a mladistvých.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.