Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prežiť šestonedelie? Varenie a upratovanie nechajte na iných, vy sa venujte bábätku a tvorte si puto

reklama:
Ako prežiť šestonedelie?
Ako prežiť šestonedelie? Varenie a upratovanie nechajte na iných, vy sa venujte bábätku a tvorte si puto Foto: www.gettyimages.com

Tehotenstvo sprevádzajú rôzne nepríjemnosti, a tak sa každá žena teší, až bude dieťa konečne vonku. Lenže čoskoro po pôrode väčšinou zistí, že to najkrajšie obdobie môže byť zároveň tým najnáročnejším. Týka sa to predovšetkým prvých šiestich týždňov, kedy sa mamička s bábätkom zžíva. Na čo sa zamerať, od čoho upustiť a z čoho si rozhodne nerobiť hlavu?

Nepríjemným paradoxom sa môže stať zistenie, že pôrod sám o sebe bol tým najmenej náročným, s čím sa v novom živote s dieťaťom žena stretne. Pretože s pôrodom neprichádza na svet len dieťa, ale aj jeho matka. Žena, ktorá nikdy matkou nebola, je nútená čeliť situáciám, ktoré sú pre ňu úplne neznáme. Dôležité je pritom spomenúť skutočnosť, že rozhodne nie je v kondícii, ktorá by jej to uľahčovala: potrhané telo, rozbúrené hormóny, nedostatok spánku a plač bábätka. To sú faktory, ktoré v prvých týždňoch spoločného života dovádzajú mnoho mamičiek k šialenstvu.

V šestonedelí nemusíte nič

Budúcu mamičku nikto nepripraví na to, že po pôrode jej do života príde niekto, kto je od nej úplne závislý. Život naberie úplne iných obrázkov, pretože spolužitie s bábätkom je jedna veľká zmena – akonáhle prídete na niečo, čo funguje, do druhého dňa sa to zmení a vy budete hľadať nanovo. Do toho ste celé rozboľavené, túžite sa dostať do formy, všetkým sa pochváliť dieťatkom, lenže vám chýba energia, chuť aj čas to všetko robiť.

Potrhané telo, rozbúrené hormóny, nedostatok spánku a plač bábätka. To sú faktory, ktoré v prvých týždňoch po pôrode dovádzajú mnoho mamičiek k šialenstvu.

A tak sa pýtate: Je niečo zle? Nie – to všetko je úplne normálne! V šestonedelí NIČ nemusíte. Ale niečo MÔŽETE. „Ja osobne odporúčam si urobiť okolo seba hniezdo, kedy máte všetko po ruke – deku, ovládač k televízii, jedlo, pitie – a len ste. Telo to potrebuje a neskôr vám za ten odpočinok poďakuje. Naopak neodporúčam sa hneď vrhať do cvičení a záťažových aktivít,“ radí dula a laktačná poradkyňa Petra Sommerová.

Na čo šestonedelie naozaj slúži

Šesťnedelie je veľmi krátke obdobie, ktoré slúži k jediným dvom veciam – aby sa mamička zladila s bábätkom a aby po pôrode načerpala fyzické aj mentálne sily, ktoré sa jej v starostlivosti o potomka budú nesmierne hodiť. Preto na seba v tomto čase neklaďte žiadne nároky, nič neplánujte, do ničoho sa nenúťte, nikam sa neponáhľajte. Dajte si čas, aby ste sa adaptovali na nový život, naladili sa na svoje dieťa. Nič iné teraz nie je dôležité, všetko ostatné počká.

Čo všetko sa deje počas bondingu

Rad laktačných poradkýň a pôrodných asistentiek dlhodobo propaguje dôležitosť bondingu, teda kontaktu kože na koži. Je síce pravda, že vo väčšine nemocníc vám dnes bábätko po pôrode priloží na hrudník, aby sa s vami a vašim prsiam mohlo zoznámiť, tým by to ale nemalo skončiť.

Kontakt kože na koži dáva matke aj dieťaťu pocítiť vzájomnú lásku, puto, ktoré sa začína budovať. Dochádza k produkcii hormónu oxytocínu, ktorý pomáha dojčeniu aj zavinovaniu maternice po pôrode. Upokojuje mamičku aj dieťa, pre ktoré je svet mimo jej bruška veľký a desivý. Mamička sa vďaka tomu, že má dieťa pri sebe, učí reagovať na jeho potreby a rozpoznávať, čo v danej chvíli vyžaduje a čo mu pomôže.

Mnoho odborníkov propaguje dôležitosť bondingu, teda kontaktu kože na kožu.

Práve v šestonedelí by ste mali tieto benefity využívať čo možno najviac, aby ste si na seba s bábätkom čo najrýchlejšie zvykli.

Dajte si načas, nikam sa neponáhľajte

A rozhodne si nič nerobte z toho, že vám všetko automaticky nepripadá krásne, ružové a zaliate slnkom. Mnoho žien si v šestonedelí prejde stavmi úzkosti známymi ako popôrodný blues, ktoré môžu prejsť aj do popôrodnej depresie. „Tu by som odporučila nenechávať tieto emócie pre seba, ale zdieľať ich s partnerom, dulou, kamarátkou a prípadne sa nebáť povedať si o pomoc. Obrátiť sa na odborníka – terapiu alebo organizáciu Úsmev mamy,“ hovorí Petra Sommerová.

Zalezte s bábätkom do postele

Nemusíte prijímať návštevy, variť ani upratovať, keď bábätko zaspí. Spite s ním, nechajte hospodáriť partnera alebo babičky. Nebojte sa prijať pomoc a čas, ktorý ušetríte, venujte len bábätku a sebe. Maznajte sa, dojčite, jedzte, spite, odpočívajte. Uvidíte, že sa začnete v tom neznámom a možno aj trochu desivom novom svete s bábätkom spoločne veľmi skoro orientovať a vytvárať si nový životný rytmus, ktorý bude všetkým vyhovovať.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.