Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa v starobe vyhnúť depresiám

reklama:
žena v depresii
Ako sa v starobe vyhnúť depresiám Foto: www.freepik.com

Vek nie je len číslo, ale aj príležitosť k naplneniu života novými zážitkami. Poznajte, prečo je dôležité nezastaviť sa vo svojom rozvoji ani v pokročilom veku a ako môže aktívny život a neustále učenie prispieť k šťastnému a spokojnému starnutiu.

Aj napriek tomu, čo si mnohí myslia, starnutie a mladosť majú viacero spoločných čŕt – v každom veku túžime po šťastí, zaujíma nás náš vlastný život, chceme zažívať niečo zaujímavé a udržiavať si kontakt s okolitým svetom. Podľa významnej neurofyziologičky by tempo života v dospelosti nemalo výrazne upadať oproti mladosti, ak si chceme užívať spokojné zlaté roky.

So zvyšujúcim sa vekom prichádza viac voľného času, ale často si potom nevieme rady, ako ho využiť. Mnohí začínajú cítiť úpadok, nájdu sa v situácii, keď sa nevedia zapojiť do bežného diania, ich deti sú príliš zaneprázdnené, priateľstvá sa rozpadajú a finančná situácia neumožňuje realizovať dlhoročné sny. K tomu všetkému sa pridáva pocit, že čas beží príliš rýchlo a život sa nám vymyká z rúk.

starí manželia
Ako sa v starobe vyhnúť depresiámFoto: www.freepik.com

Podľa odborníčky je kľúčové si uvedomiť, že aj starnutie je životom plným príležitostí, nie len čakaním na nevyhnutný koniec. Je dôležité zaujímať sa o nové veci, trénovať mozog, skúšať nové aktivity, plánovať a stanovovať si ciele. Kým je mozog aktívny a sústredí sa na riešenie úloh, je všetko v poriadku. Ale akonáhle úlohy dochádzajú, začne mozog cítiť prázdnotu. Už len malé zmeny ako začatie pestovania zeleniny, plánovanie cesty po Európe alebo zapísanie sa na kurz môžu mať obrovský vplyv.

Starnutie neznamená, že už nemáme čo nové sa naučiť. Naopak, mozog potrebuje neustále výzvy pre udržanie svojej vitality. Neurogenéza, teda tvorba nových neurónov a nervových spojení, je kľúčová pre duševné zdravie. Nestačí len čítať knihy bez toho, aby sme sa zamýšľali nad prečítaným. Je dôležité sebareflexiu a hlbšie premýšľanie nad obsahom.

Rozumieme svojmu mozgu? Súčasná doba nám umožňuje čítať a spracovávať informácie efektívnejšie ako kedykoľvek predtým. Táto schopnosť však môže viesť aj k negatívnym tendenciám, keď sa necháme unášať pesimistickými myšlienkami, čo nás môže zaviesť až do špirály depresie. Kľúčom je sústrediť sa na pozitívne aspekty života, na príjemné chvíle, ciele a radosti, ktoré nám život prináša.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 7. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.