Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznáte toxické priateľstvo?

reklama:
Ako spoznáte toxické priateľstvo?
Ako spoznáte toxické priateľstvo? Foto: www.freepik.com

Poznať toxické priateľstvo nie je jednoduché. Začne skvele, máme pocit, že si rozumieme. Postupom času sa ale začne vyvíjať zlým smerom a necítime sa s druhým dobre. Ako spoznať, že je priateľstvo falošné, a hlavne ako také priateľstvo v pokoji ukončiť, keď to už ďalej nejde?

Základom zdravého priateľstva je vzájomný rešpekt a podpora. Keď sa začnú objavovať známky správania, ktoré túto rovnováhu narušia, môže byť čas zamyslieť sa, či má tento vzťah cenu. Človek, ktorý neustále podkopáva vaše sebavedomie a hádže tiene na vaše úspechy, vám do života neprinesie nič dobré. Ako toxické priateľstvo spoznáte?

1. Kašľa na vaše názory a hranice

Svoj názor vníma ako jediný správny. Bude vás o ňom presviedčať a vyhovárať vám, čo si myslíte. Alebo vás to ani nenechá dovrieť. Bude vám dávať rady do života, o ktoré nestojíte, a spochybňovať, čo robíte, pokiaľ to nie je v súlade s jeho vlastným presvedčením.

2. Stále vás kritizuje

V zdravom priateľstve jeden druhého nekritizuje, ale snaží sa mu pomôcť. Napríklad miesto „Zase ten pohovor nevyšiel? Ja ti hovoril/a, že si máš to CV upraviť a obliecť si niečo iné,“ povie „Nabudúce to určite vyjde. Môžem ti pomôcť sa pripraviť? Čo treba zájsť kúpiť niečo na seba, nech sa cítiš sebavedomejšie, a pozrieť spoločne na tvoje CV, nech ho vyladíme?“ Vždy s vami bude hovoriť tak, aby vás to neranilo a nebude sa vás snažiť meniť.

3. Emocionálne vás vydiera

Možno niekedy nemáte čas rýchlo odpísať a po chvíli už vám v telefóne pristane vyčítavá správa v štýle „Zase na mňa kašleš?“ alebo „Tak vďaka za odpoveď“ a pod. Ak vo vás ten druhý akokoľvek vzbudzuje pocity viny alebo strachu, ide o emocionálne vydieranie .

4. Súťaží s vami a chce byť lepší ako vy

Akonáhle sa vám niečo podarilo alebo ste si napríklad niečo nové zaobstarali, neznesie pomyslenie, že za vami zaostáva. Hneď to musí napraviť. V horšom prípade sa to môže týkať aj náprotivkov. Keď sa vám niekto páči, začne s ňou/ním flirtovať, alebo vás naopak zosmiešni.

5. Nie je tu pre vás, keď ho potrebujete

Pokiaľ má problém, hneď vám volá, aby ste to prebrali, alebo rovno pomohli s riešením. Vaše problémy ale zľahčuje a snaží sa od nich odviesť reč. Nenechá vás sa vypovedať, alebo vám rovno povie, že nemá práve čas.

6. Nepraje vám vaše úspechy

Štipka zdravej závisti neuškodí, praví priatelia si svoje úspechy ale vždy prajú a radujú sa spoločne. Niekedy to tak na prvý pohľad vyzerá aj u toxických kamarátok, všimnite si ale, či po čase nebudete počuť vetu typu: „Ja by som povýšenie ani nechcela. U nás v kancelárii mám pohodu, zato ty teraz budeš strhaná.“

7. Neustále žiada láskavosti, ale sám/a pre vás nič neurobí

Jednoducho stále dávate, ale nič nedostávate. V priateľstve je dôležitá rovnováha. Keď si uvedomíte, že to nie je vzájomné, možno je čas prehodnotiť, či stojí za to v tomto priateľstve zotrvávať.

Kedy stojí za to o priateľstve bojovať

Toxické správanie nemusí nutne znamenať, že vám chce človek ublížiť. Možno sa k vám správa len tak, ako to videl doma. Pripadá mu to skrátka normálne.

Emocionálny upír alebo – vydajte sa na útek

  • Identifikujte toxické správanie: Urobte krok späť a zamyslite sa, aké konkrétne správanie je toxické a škodí vám.
    Porozprávajte sa: Buďte úprimní a povedzte, aké konkrétne správanie vám ubližuje. Možno si ten druhý ani neuvedomuje, aké škody svojím konaním spôsobuje.
    Stanovte hranice: Dajte jasne najavo, aké správanie odmietate, a stanovte si hranice. Ak sa niečo opakuje, buďte pripravení konať podľa stanovených hraníc.
    Buďte pripravení odísť: Ak sa správanie nezmení a vám to aj naďalej ubližuje, nebojte sa toto priateľstvo ukončiť. Vaše duševné zdravie je dôležitejšie ako akékoľvek priateľstvo.

Toxické priateľstvo môže byť ťažké rozpoznať, a dokonca ťažšie ukončiť. Na prvom mieste by ale mala byť vaša pohoda. Je preto najmä vo vašom záujme mať okolo seba podporujúce a zdravé vzťahy, pretože práve tie sú kľúčom k šťastnému životu.

Zdroj: hedepy.cz, marianne.cz, prozeny.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.