Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť, keď vás úzkosti v tehotenstve prepadajú príliš často?

reklama:
Čo robiť, keď vás úzkosti v tehotenstve prepadajú príliš často?
Čo robiť, keď vás úzkosti v tehotenstve prepadajú príliš často? Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ ste tehotná, môžete očakávať, že s najväčšou pravdepodobnosťou počas tohto obdobia prežijete doslova horskú dráhu emócií. Čo robiť, keď vás úzkosti prepadajú príliš často?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že každá žena prežíva tehotenstvo inak. Pre niektorých je prevažne zdrojom radosti a úžasu, zatiaľ čo iné nastávajúce mamičky neľúbo vnímajú meniace sa telo, časté výkyvy emócií, horšie zvládajú únavu a obavy, aké zmeny príchod bábätka prinesie. Mnoho žien si robí starosti, ako privítanie nového člena domácnosti ovplyvní ich vzťah s partnerom aj s priateľmi, alebo nejakým spôsobom je samotné a ich slobodu.

Niektoré ženy sa obávajú aj finančnej záťaže, ktorú príchod dieťaťa, či už prvého alebo ďalšieho, prinesie domácnosti. Častý je aj strach zo zodpovednosti, ktorú budete mať za bábätko. Podľa štúdie magazínu Journal of Mental Health and Clinical Psychology, ktorú zverejnil forbes.com, hlásilo nástup nových úzkostí 20 % skúmaných žien. Od podráždenosti po záchvaty paniky

Všetky tieto obavy sa dajú považovať za úplne normálne. V niektorých prípadoch sa však môžu stať príliš vysiľujúcimi a môžu prerásť až do generalizovanej úzkostnej poruchy. Tá sa môže objaviť už v prvom trimestri a je často pripočítaná hormonálnym zmenám. Medzi najčastejšie príznaky úzkostnej poruchy patrí nepokoj, neustále obavy, podráždenosť, neschopnosť sa sústrediť, problémy so spánkom a sústredením. Niektoré ženy môžu v tehotenstve prežívať aj panické ataky alebo obsedantne kompulzívne poruchy.

Podľa serveru healthline.com existuje niekoľko rizikových faktorov, že sa v tehotenstve budete stretávať s psychickými problémami: rodinná či osobná história úzkostných porúch, predchádzajúca dramatická skúsenosť, alebo aj užívanie drog v minulosti. Server zároveň upozorňuje, že vysoká úroveň úzkosti počas tehotenstva je spojená s rizikom rozvoja stavov, ako je preeklampsia, predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť.

Ako tehotenskú úzkosť lepšie zvládať?

1. Zaistite si dostatočný spánok, ale aj čas, ktorý denne venujete len sama sebe a svojim záľubám. Skúste veľa odpočívať.

2. Venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite (samozrejme pokiaľ nemáte tehotenské komplikácie). Ideálne sú dlhé prechádzky alebo plávanie.

3. Veďte si denník. V ňom sa môžete „vypísať“ zo svojich obáv, lepšie ich identifikovať a skúšať navrhovať možné riešenia.

4. Rozprávajte sa. Zdieľajte svoje starosti nielen s partnerom, ale aj s kamarátkami alebo rodinou.

5. Skúste jogu, masáže alebo meditáciu. Zaujímajte sa o vhodné relaxačné techniky a naučte sa ich pravidelne využívať.

6. Neporovnávajte sa s inými tehotnými. Či už s kamarátkami, alebo influencerkami zo sociálnych médií.

Veľa starostí možno samozrejme vyriešiť aj bez nutnosti navštíviť odborníka. U niektorých tehotných žien pri úzkostiach pomáha rozhovor s partnerom alebo kamarátkou. Pokiaľ vaša úzkosť začne narušovať vaše každodenné fungovanie, vzťahy alebo pracovný výkon, obráťte sa na odborníka – psychológa, terapeuta, prípadne gynekológa alebo pôrodnú asistentku. Pravidelná psychoterapia by mala podporiť účinné stratégie na zvládanie úzkostí a môže sa dostať pod povrch úzkosťou, za ktorými možno zďaleka nie sú iba hormóny.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.