Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lietanie s bábätkom v brušku – je bezpečné? A na čo sa pripraviť?

reklama:
Lietanie s bábätkom v brušku - je bezpečné?
Lietanie s bábätkom v brušku - je bezpečné? A na čo sa pripraviť? Foto: www.gettyimages.com

Lietanie sa stalo pomerne bežnou súčasťou nášho života. Pokiaľ radi cestujete do ďalekých krajín, bez lietania sa nezaobídete. Čo keď ste ale práve tehotná? Mali by ste sa báť? Ak je tehotenstvo v poriadku, lietania sa nemusíte báť. Je však dobré poznať niekoľko základných odporúčaní.

Ktoré mesiace sú na cestovanie v tehotenstve najlepšie?

Najvhodnejšie je cestovanie medzi 14. – 28. týždňom. Prvý trimester už v tom čase máte za sebou, na druhej strane ešte nie ste v treťom, kedy môže hroziť predčasný pôrod. V 3. trimestri je lietanie síce dovolené, ale má niekoľko podmienok. Vždy je nutné potvrdenie od lekára. Ani to vám však nemusí zaistiť, že vás na palubu pustia.

Vždy záleží na konkrétnej leteckej spoločnosti, preto si radšej zistite podmienky vopred a neváhajte sa opýtať. Každá spoločnosť má stanovené, od ktorého týždňa tehotenstva vyžaduje špeciálne potvrdenie a kedy vás už na palubu neprijmú.

Najdôležitejšie zásady pre bezpečné cestovanie v tehotenstve

Vždy sa o ceste poraďte s lekárom. On podľa vášho stavu vyhodnotí, či ste na dlhú cestu pripravená.
Pri výbere destinácie sa zamerajte najmä na to, či je potrebné špeciálne očkovanie.
Cestu plánujte tak, aby nezasahovala do termínov tehotenských testov a ďalších kontrol.
Majte pri sebe všetky potrebné lekárske záznamy.
Skontrolujte si podmienky cestovného poistenia v zahraničí – zistite, či nie je potrebné špeciálne pripoistenie.
Nezabudnite na potrebné lieky a výživové doplnky.

Je detektor kovu nebezpečný?

Ak ste sa rozhodli letieť, nemusíte sa báť prehliadky. Pred detektorom kovu má mnoho tehotných žien rešpekt, dieťatku však neškodí.

„Je dobrou praxou ponúknuť viditeľne tehotnej žene automaticky, či v začiatkoch tehotenstva na jej žiadosť, možnosť vykonať ručnú prehliadku osoby pohmatom namiesto kontroly pomocou priechodných detektorov kovov či celotelových skenerov. Je to skôr psychologický aspekt, uvedená detekčná technika zdravia ženy ani plodu neohrozuje,“ vysvetľuje Marika Janoušková z letiska v Prahe.

Čo si môžete vziať do lietadla?

Vitamíny a doplnky stravy sú pre mamičky, najmä ak ich trápia nejaké komplikácie, základ. Každé letisko či prepravná spoločnosť má vlastné podmienky prepravy liekov a výživových doplnkov.

Ako je to na letisku v Prahe?

„Z hľadiska prepravy liekov a zdravotných suplementov zvláštne obmedzenie neexistuje, iba kvapalné, aerosólové a gélové formy podliehajú pri preprave v kabínovej batožine detekčnej kontrole rovnako ako ostatné kvapaliny, aerosóly a gély. Rozdiel je v tom, že nie je obmedzený objem nádob na 100 ml (pre prípad, že pacient počas letu potrebuje väčšie množstvo) a medikamenty nemusia byť balené v tzv. STEB baleniach (zapečatené balenia). Vzhľadom na to, že pri detekčnej kontrole úzko spolupracujeme s colnou správou, ktoré odovzdávame podozrivé prípady prepravy, je cestujúcim odporúčané mať k medikamentom potvrdenie lekára, alebo aspoň farmaceutický letáčik, ktorý sa k liekom dodáva. Zároveň odporúčame lieky prevážať v originálnych baleniach,“ upresňuje pani Janoušková.

Prednostný nástup pre tehotné?

Čakanie na odlet môže byť pre tehotnú ženu obzvlášť nepríjemné. Tešíte sa, až sa vchod konečne otvorí a vy už budete sedieť v lietadle? Zaujímalo nás, či majú tehotné ženy právo prednostne nastúpiť do lietadla. „Ak sa pozrieme na štandardné vyčkávacie koridory pred bezpečnostnou kontrolou, tehotné ženy sa automaticky neuprednostňujú, pokiaľ sa ale žena nebude cítiť celkom dobre, pracovníci bezpečnostnej kontroly sa jej pokúsia odbaviť prednostne alebo jej poskytnúť inú adekvátnu pomoc,“ hovorí Marika Janoušková.

Pri boardingu nemajú tehotné ženy automaticky právo na prednostný nástup do lietadla. Je však možné si toto privilégium zakúpiť u aeroliniek. To však platí pre všetkých cestujúcich.

Ako si spríjemniť cestu lietadlom?

Dodržujte pitný režim.
Pokiaľ vám to situácia dovoľuje, aspoň raz za pol hodiny sa prejdite. Toto môžete zohľadniť už pri výbere miesta. Pre tehotné teda býva najlepšou voľbou miesto pri uličke.
Oblečte sa pohodlne.
S lekárom sa dohodnite, či je možné vziať si lieky na zlepšenie krvného obehu, predídete tak opuchnutým chodidlám.
V dokladoch by vám nemala chýbať tehotenská knižka a potvrdenie o tehotenstve, najlepšie v anglickom jazyku.

Zdroj: www.feedo.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.