Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neprítomný otec v detstve sa podpisuje na našom mozgu. Ako?

reklama:
Neprítomný otec v detstve sa podpisuje na našom mozgu. Ako?
Neprítomný otec v detstve sa podpisuje na našom mozgu. Ako? Foto: www.gettyimages.com

Otec v našich životoch zohráva veľmi dôležitú úlohu. Žiaľ, až tretina detí dnes žije v domove bez fyzickej prítomnosti otca, ďalšie deti síce žijú s fyzicky prítomnými otcami, ale emocionálne neprítomnými. Rozsiahle štúdie za posledných dvadsať rokov pritom preukázali, že nežiaduce zážitky z detstva, vrátane straty otca v dôsledku smrti, rozvodu alebo dištancovania môžu súvisieť s celým radom psychických i fyzických ťažkostí v dospelosti.

Úloha otcov v našich životoch bola dlhodobo podceňovaná.

Dnes už sa situácia zlepšuje a spoločnosť si stále viac uvedomuje, že rovnako ako sú medzi nami zlí otcovia, tak aj mamy. Zároveň aj neverný manžel môže byť skvelý otec a dokonalá manželka zlá matka a naopak.

Rovnako sa na našich životoch podpisuje chýbajúca matka či chýbajúci otec.

Podľa dvadsať rokov trvajúcej štúdie môže mať neprítomnosť otca vo výchove nasledujúce dopady:

  • závislosť na cigaretách a ďalších návykových látkach
    problémy s prejedaním
    problémy s hypersexualitou v dospievaní
    úzkosti, depresie a precitlivenosť na stratu v dospelosti
    problémy s hľadaním a udržiavaním zdravých milostných vzťahov
    zvýšené riziko chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka či rakovina
    workoholizmus

Podľa výskumu, ktorý vykonal sociálny psychológ a neurovedec Matthew Lieberman, sú sociálne väzby dôležité pre životnú pohodu a zdravie každého jedinca. „Rovnako ako majú ľudia základnú potrebu jedla a prístrešia, tak aj potrebu patriť do nejakej skupiny a vytvárať vzťahy,“ vysvetľuje vo svojej knihe Sociálne siete: Prečo sú naše mozgy prepojené.

Pokiaľ v detstve zažijeme straty, najmä rodičov, dochádza k narušeniu schopnosti sociálneho spojenia. Podľa Liebermana sú naše veľké mozgy indikátormi našej sociálnej povahy a potrebujú sledovať všetky dôležité sociálne spojenia v našich životoch.

Čo potvrdzuje aj zistenie sociálneho vedca Robina Dunbara. Jeho výskum ukázal, že najsilnejším prediktorom veľkosti mozgu je okrem veľkosti neokortexu (mozgovej kôry), vývojovo najmladšej časti centrálnej nervovej sústavy, aj veľkosť sociálnej skupiny.

„Zakaždým, keď aktívne neplníme nejakú úlohu, mozog upadá do neurónovej konfigurácie nazývanej východisková sieť. Tá je pritom veľmi identická s inou konfiguráciou mozgu, ktorá sa používa na sociálne myslenie alebo pochopenie ostatných ľudí či seba samých. Aj v pokoji tak mozog hodnotí a pripravuje sa na sociálne spojenie,“ vysvetľuje v knihe Lieberman.

Ľudia si tak často myslia, že počas ich odpočinku odpočíva aj mozog, ale ako podotýka Lieberman, evolúcia stavila na to, že najlepšia vec, ktorú môže náš mozog urobiť v akejkoľvek voľnej chvíli, je pripraviť sa na to, čo príde v sociálnej oblasti.

Aj z tohto dôvodu sú dôležité naše rané sociálne väzby s oboma rodičmi, a teda aj často zabúdanými otcami.

Nedávno americkí psychológovia a ekonómovia ohodnotili peniazmi naše sociálne interakcie. Pokiaľ pomáhate druhým aspoň raz týždenne, pocit šťastia u vás vzrastie..

Ak teda budete neustále rozvíjať svoje sociálne väzby, prinesie vám to oveľa viac šťastia ako usilovať sa o väčší zárobok peňazí.

Prísť o vzťah s vlastným otcom tak môže znamenať skutočne veľkú stratu, ktorá vás môže zraňovať niekoľko rokov. Dobrá správa ale je, že sa dá z týchto zraňujúcich okamihov vyliečiť. Bohužiaľ sa to ale často nezaobíde bez odbornej pomoci.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.